“XOTIRA - ABADIY, QADR - MUQADDAS!”
Hozirda mamlakatimiz bo‘ylab Xotira va qadrlash kunini munosib nishonlashga doir qator ishlar qizg‘in bormoqda. Bundan maqsad Vatan himoyachilarini xotirlash, oramizdagi fidoyi insonlarni, tinch-osoyishta hayot, turmush farovonligini ta’minlash uchun ter to‘kib unumli mehnat qilayotgan ustozlarni qadrlash va shu orqali tinchligimizning shukronasini qilishdan iboratdir. Bu esa kishini ma’nan rag‘batlantiradi, elu yurtga sadoqat, qat’iyat bilan xizmat qilishga undaydi.
Samarqand davlat veterinariya meditsinasi, chorvachilik va biotexnologiyalar universitetida 9-may – Xotira va qadrlash kuniga bagʻishlangan “Xotira - abadiy, qadr - muqaddas” shiori ostida o'tkazilgan maʼnaviy-maʼrifiy tadbir tashkil etilgan tadbirlarda bu yana bir bor namoyon bo'ldi.
Dastavval tadbirga taklif etilgan faxriy mehmon va professor-oʻqituvchilar universitetda tashkil etilgan, ilm-fan, ta’lim-tarbiya fidoylari, mohir pedagog va tashkilotchi rahbarlar, aziz ustozlarimiz, veterinariya fanlari doktori, professor Hayitov Ro‘zi Hayitovich, O‘zbekistonda xizmat ko‘rsatgan fan arbobi, veterinariya fanlari doktori, professor Ergashev Erkin Hamidovich, Biologiya fanlari doktori, professor Hamdamov Iskandar Hamdamovichlar nomiga atab ochilgan o‘quv xonalari hamda universitet tarixi muzeyiga tashrif buyurishdi.
Tashrif davomida mehmonlar universitetda yosh avlod uchun yaratilgan sharoit va berilgan imkoniyatlar bilan tanishish barobarida bu dargohda ishlab, umrini ilm rivojiga hissa qoʻshgan shaxslarning benazir ijodi va ibratli hayoti bilan bogʻliq maʼlumotlarga ega boʻlishdi.
Shundan soʻng, tadbir universitet “Madaniyat saroyi”da davom ettirilib, universitet rektori, professor Xudaynazar Yunusov faxriylarni bayram bilan tabriklab, Xotira va qadrlash kuni, deb nom olgan bu sana yurtimizda umumxalq bayramiga, haqiqiy anʼanaga aylanib qolgani, xotira va qadrlash tushunchalari asl milliy qadriyatlarimizga javob berib, ota-bobolarimizdan qolgan ham diniy, ham insoniy urf-odatlarimiz ekanligini taʼkidladi.

«ПАМЯТЬ ВЕЧНА, ЦЕННОСТЬ СВЯТА!»
В настоящее время по всей стране проводится ряд мероприятий, направленных на достойное празднование Дня памяти и признательности. Цель этого мероприятия — почтить память защитников Отечества, воздать должное бескорыстным людям среди нас, учителям, которые трудятся не покладая рук ради обеспечения мирной жизни и благополучия, и тем самым выразить благодарность за наш мир. Это мотивирует человека духовно и побуждает его служить своей стране с преданностью и решимостью.
Это еще раз было продемонстрировано в ходе мероприятий, организованных в Самаркандском государственном университете ветеринарной медицины, животноводства и биотехнологии, посвященных 9 мая – Дню памяти и почестей, под лозунгом «Память вечна, честь священна».
В первую очередь приглашенные на мероприятие почетные гости и профессора посетили учебные аудитории, названные именами подвижников науки, просвещения, искусных педагогов и организаторских руководителей, наших дорогих преподавателей, доктора ветеринарных наук, профессора Хаитова Рози Хаитовича, заслуженного деятеля науки Узбекистана, доктора ветеринарных наук, профессора Эргашева Эркина Хамидовича, доктора биологических наук, профессора Хамдамова Искандара Хамдамовича, а также музей истории университета.
В ходе визита гости ознакомились с условиями и возможностями, созданными для молодого поколения в университете, а также узнали об уникальном творчестве и образцовой жизни тех, кто работал в этом учреждении и внес свой вклад в развитие науки.
После этого мероприятие продолжилось во «Дворце культуры» университета, где ректор университета, профессор Худайназар Юнусов поздравил ветеранов с праздником, отметив, что эта дата, именуемая Днем памяти и признательности, стала в нашей стране всенародным праздником и настоящей традицией, а понятия памяти и признательности соответствуют нашим истинным национальным ценностям, являются как религиозными, так и общечеловеческими традициями, унаследованными от предков.
Песни в исполнении творческой молодежи университета добавили мероприятию еще более позитивного настроя.