Yurtimizda yoshlarni jismonan baquvvat, manan barkamol etib tarbiyalash, ular orasida sog‘lom turmush tarzini targ‘ib qilish hamda vatanparvarlik ruhida shakllantirish maqsadida turli tashabbuslar amalga oshirib kelinmoqda.
Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi tomоnidan oliy va kasbiy ta'lim muassasalarida may oyini “Sportchi – yurt himoyachisi” shiori ostida "Sport oyligi" deb e’lon qilinishi shunday tashabbuslardan biridir.
Bugun SamDVMCHBU ochiq sport maydonida bo‘lib o‘tgan tadbirda bu yana bir bor e’tirof etilib, sport oyligiga start berildi.
Tadbirda universitet rektori X.Yunusov so‘zga chiqib, talaba-yoshlarga sport oyligi doirasida o‘tkaziladigan turli musobaqalarda faol ishtirok etishlari, sog‘lom turmush tarziga sodiq qolishlari hamda yuqori natijalarga erishishlarida omad tiladi.

In our country, various initiatives are being implemented to educate young people to be physically strong and mentally well-rounded, to promote a healthy lifestyle among them, and to form them in the spirit of patriotism.
The Ministry of Higher Education, Science and Innovations has declared May as the "Sports Month" in higher and vocational educational institutions under the slogan "Athlete - Defender of the Fatherland".
Today, at an event held at the SamSUVMLB open sports field, this was once again recognized and the sports month was launched.
Speaking at the event, the university's rector Kh. Yunusov wished the students and young people good luck in actively participating in various competitions held within the framework of the sports month, adhering to a healthy lifestyle, and achieving high results.