Yurtimizda yoshlarni jismonan baquvvat, manan barkamol etib tarbiyalash, ular orasida sog‘lom turmush tarzini targ‘ib qilish hamda vatanparvarlik ruhida shakllantirish maqsadida turli tashabbuslar amalga oshirib kelinmoqda.
Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi tomоnidan oliy va kasbiy ta'lim muassasalarida may oyini “Sportchi – yurt himoyachisi” shiori ostida "Sport oyligi" deb e’lon qilinishi shunday tashabbuslardan biridir.
Bugun SamDVMCHBU ochiq sport maydonida bo‘lib o‘tgan tadbirda bu yana bir bor e’tirof etilib, sport oyligiga start berildi.
Tadbirda universitet rektori X.Yunusov so‘zga chiqib, talaba-yoshlarga sport oyligi doirasida o‘tkaziladigan turli musobaqalarda faol ishtirok etishlari, sog‘lom turmush tarziga sodiq qolishlari hamda yuqori natijalarga erishishlarida omad tiladi.

В нашей стране реализуются различные инициативы, направленные на воспитание физически крепкой и психически здоровой молодежи, пропаганду среди них здорового образа жизни, воспитание у них духа патриотизма.
Одной из таких инициатив является объявление Министерством высшего образования, науки и инноваций мая месяцем спорта в учреждениях высшего и среднего профессионального образования под девизом «Спортсмен – защитник Отечества».
Сегодня на мероприятии, прошедшем на открытой спортивной площадке СамГУВМЖБ , это было еще раз отмечено и дан старт спортивному месяцу.
Выступая на мероприятии, ректор университета Х. Юнусов пожелал студентам и молодежи успехов в активном участии в различных соревнованиях, проводимых в рамках спартакиады, ведении здорового образа жизни и достижении высоких результатов.