Tadbirda ishtirok etgan universitet rektori, professor X.Yunusov o‘z nutqida buyuk ajdodimizning tarix oldidagi xizmati benihoyat katta ekanligi, ko‘plab davlatlarni o‘z bayrog‘i ostida birlashtira olganligi, markazlashgan yirik davlatni qurganligi, hunarmandchilik, savdo-sotiq va madaniyat rivojiga mustahkam zamin yaratganligi xaqida so‘zladi. Amir Temurning buyuk shaxs, yirik davlat arbobi, sarkarda, qonunshunos, shu bilan birga el-yurtini, xalqini sevgan va uni jahonga mashhur qilgan inson ekanligini e’tirof etdi.
Tadbirda ishtirok etgan Samarqand davlat universiteti professori t.f.d Sh.Gʻafforov Sohibqiron nafaqat o‘z davridagi eng qudratli davlat asoschisi, ilm-fan, madaniyat va ma’naviyat homiysi, balki Osiyo va Yevropa qit’alarida ro‘y bergan tarixiy o‘zgarishlarga hal qiluvchi ta’sir ko‘rsatib, jahon sivilizatsiyasiga beqiyos hissa qo‘shgan Shaxs ekanini ta’kidladi. Bugun Amir Temur va temuriylarning milliy davlatchilik, ilm-fan, madaniyat, bunyodkorlik va boshqa sohalardagi ulkan merosini o‘rganishga qiziqish jahon miqyosida tobora ortib borayotganligi, yurtimiz va xorijda temuriylarning dunyo sivilizatsiyasi ravnaqiga qo‘shgan ulkan hissasiga oid ko‘plab badiiy, publisistik asarlar yaratilib, ilmiy tadqiqotlar amalga oshirilayotgani, bularning bari Sohibqiron Amir Temur shaxsiyati va uni ulg‘aytirgan zamin, tarixiy shart-sharoitga doir yangi-yangi qirralarni kashf etishda muhim ahamiyat kasb etishini aytib o‘tdi.
SamDVMCHBU va uning Akademik litseyi iqtidorli talabalari tomonidan tayyorlangan teatrlashtirilgan tomoshalar va kuy-qo‘shiqlar tadbirning yanada qiziqarli o‘tishini ta’minladi.

The rector of the university, Professor Kh. Yunusov, who participated in the event, spoke in his speech about the immense contribution of our great ancestor to history, his ability to unite many countries under his banner, the creation of a large centralized state, and the creation of a solid foundation for the development of crafts, trade, and culture. He recognized that Amir Temur was a great person, a great statesman, a commander, a jurist, and at the same time a person who loved his homeland and people and made them famous throughout the world.
Professor Sh. Ga'afforov, Ph.D., a professor at Samarkand State University, who participated in the event, emphasized that Sohibkiron was not only the founder of the most powerful state of his time, a patron of science, culture, and spirituality, but also a person who had a decisive influence on the historical changes that took place on the Asian and European continents and made an incomparable contribution to world civilization. Today, interest in studying the great heritage of Amir Temur and the Timurids in national statehood, science, culture, creativity and other areas is growing worldwide, many artistic and journalistic works have been created and scientific research is being carried out in our country and abroad on the great contribution of the Timurids to the development of world civilization, and all this is of great importance in discovering new aspects of the personality of Amir Temur and the land and historical conditions that raised him, Sahibkiran noted.
Theatrical performances and songs prepared by talented students of SamSUVLB and its Academic Lyceum made the event even more interesting.