Tadbirda ishtirok etgan universitet rektori, professor X.Yunusov o‘z nutqida buyuk ajdodimizning tarix oldidagi xizmati benihoyat katta ekanligi, ko‘plab davlatlarni o‘z bayrog‘i ostida birlashtira olganligi, markazlashgan yirik davlatni qurganligi, hunarmandchilik, savdo-sotiq va madaniyat rivojiga mustahkam zamin yaratganligi xaqida so‘zladi. Amir Temurning buyuk shaxs, yirik davlat arbobi, sarkarda, qonunshunos, shu bilan birga el-yurtini, xalqini sevgan va uni jahonga mashhur qilgan inson ekanligini e’tirof etdi.
Tadbirda ishtirok etgan Samarqand davlat universiteti professori t.f.d Sh.Gʻafforov Sohibqiron nafaqat o‘z davridagi eng qudratli davlat asoschisi, ilm-fan, madaniyat va ma’naviyat homiysi, balki Osiyo va Yevropa qit’alarida ro‘y bergan tarixiy o‘zgarishlarga hal qiluvchi ta’sir ko‘rsatib, jahon sivilizatsiyasiga beqiyos hissa qo‘shgan Shaxs ekanini ta’kidladi. Bugun Amir Temur va temuriylarning milliy davlatchilik, ilm-fan, madaniyat, bunyodkorlik va boshqa sohalardagi ulkan merosini o‘rganishga qiziqish jahon miqyosida tobora ortib borayotganligi, yurtimiz va xorijda temuriylarning dunyo sivilizatsiyasi ravnaqiga qo‘shgan ulkan hissasiga oid ko‘plab badiiy, publisistik asarlar yaratilib, ilmiy tadqiqotlar amalga oshirilayotgani, bularning bari Sohibqiron Amir Temur shaxsiyati va uni ulg‘aytirgan zamin, tarixiy shart-sharoitga doir yangi-yangi qirralarni kashf etishda muhim ahamiyat kasb etishini aytib o‘tdi.
SamDVMCHBU va uning Akademik litseyi iqtidorli talabalari tomonidan tayyorlangan teatrlashtirilgan tomoshalar va kuy-qo‘shiqlar tadbirning yanada qiziqarli o‘tishini ta’minladi.

Ректор университета профессор Х. Принявший участие в мероприятии Юнусов в своей речи рассказал об огромном вкладе нашего великого предка в историю, о том, как он смог объединить под своим флагом многие страны, построить крупное централизованное государство, создать прочную основу для развития ремесел, торговли и культуры. Он признавал, что Амир Темур был великим человеком, великим государственным деятелем, полководцем, правоведом и в то же время человеком, который любил свою родину и народ и прославил их на весь мир.
Профессор Самаркандского государственного университета, доктор философских наук Ш. Гааффоров, принявший участие в мероприятии, подчеркнул, что Сахибкиран был не только основателем самого могущественного государства своего времени, покровителем науки, культуры и духовности, но и личностью, оказавшей решающее влияние на исторические изменения, происходившие на азиатском и европейском континентах, и внесшей несравненный вклад в мировую цивилизацию. Сахибкиран отметил, что сегодня во всем мире растет интерес к изучению великого наследия Амира Темура и Тимуридов в национальной государственности, науке, культуре, творчестве и других сферах, что в нашей стране и за рубежом создано множество художественных и публицистических произведений, проводятся научные исследования, посвященные великому вкладу Тимуридов в развитие мировой цивилизации. Все это имеет большое значение для раскрытия новых сторон личности Амира Темура, почвы и исторических условий, которые его воспитали.
Театрализованные представления и песни, подготовленные талантливыми учениками СамГУВМЖБ и его Академического лицея, сделали мероприятие еще более интересным.