Yangi o‘quv yili: yangicha yondashuvlar va yuksak maqsadlar
Joriy yilning 9-sentyabridan barcha oliy ta’lim muassasalarida, shu jumladan, Samarqand davlat veterinariya meditsinasi, chorvachilik va biotexnologiyalar universitetida ham yangi 2024 – 2025-o‘quv yili bayramona kayfiyatda boshlandi. Erta tongdan universitet yangi o‘quv binosi oldida tantanali tadbir bo‘lib o‘tdi. Unda universitet rahbariyati, professor-o‘qituvchilar hamda talabalar ishtirok etdilar. Tadbirda so‘zga chiqqan universitet rektori, professor Xudaynazar Yunusov barcha talabalarni O‘zbekiston Respublikasi Mustaqilligining 33 yilligi bayrami va yangi o‘quv yili bilan tabriklab, ularning kelgusi o‘qishlarida omadlar tiladi.
- Yangi o‘quv yili boshlanishi bilan oldimizda shaxsiy rivojlanish va taraqqiyot uchun ulkan imkoniyatlar eshigi ochilmoqda. Bu davr har birimizdan yangi maqsadlar qo‘yib, ularga erishishda izchillik va qat'iyat talab qiladi, - dedi rektor Xudaynazar Yunusov.
Shuningdek, veterinariya sohasida yuqori malakali mutaxassislarni tayyorlash naqadar dolzarb va muhim ekanligini hamda ularning kelajakda mamlakatimiz taraqqiyotiga katta hissa qo‘shishini, Yangi O‘zbekistonda bugungi yoshlar uchun barcha sharoit va imkoniyatlar yaratilganini, ana shu imkoniyatlardan o‘z vaqtida va to‘g‘ri foydalanish lozimligini alohida ta’kidladi.
Tadbirda Veterinariya va chorvachilikni rivojlantirish qo‘mitasi Boshqarma boshlig‘i A.Safarov ham ishtirok etib, barcha talabalarni yangi o‘quv yili bilan tabriklab, Veterinariya va chorvachilikni rivojlantirish qo‘mitasi raisi Bahrom Norqobilovning yangi o‘quv yili boshlanishi munosabati bilan yoshlarga yo‘llagan murojaatini o‘qib eshittirdi.
Shuningdek, Yoshlar masalalari va ma'naviy-ma'rifiy ishlar bo‘yicha birinchi prorektor A.Gapparov hamda O‘quv ishlari bo‘yicha prorektor A.Elmurodovlar ham barchani yangi o‘quv yili bilan tabriklab, talabalarni universitet ichki tartib va odob-axloq qoidalariga amal qilish lozimligini ta’kidladi.
Universitet iqtidorli va ijodkor talabalari tomonidan tayyorlangan kuy-qo‘shiqlar tadbirga yanada ko‘tarinki kayfiyat baxsh etdi.

Новый учебный год: новые подходы и высокие цели
С 9 сентября текущего года во всех высших учебных заведениях, в том числе и в Самаркандском государственном университете ветеринарной медицины, животноводства и биотехнологий, в праздничной обстановке начался новый 2024-2025 учебный год. Торжественное мероприятие состоялось рано утром перед новым учебным корпусом университета. В мероприятии приняли участие администрация университета, профессора, преподаватели и студенты. Выступая на мероприятии, ректор университета, профессор Худайназар Юнусов поздравил всех студентов с 33-й годовщиной Независимости Республики Узбекистан и началом нового учебного года, пожелав им успехов в дальнейшей учебе.
- С началом нового учебного года перед нами открываются огромные возможности для личностного роста и развития. «Этот период требует от каждого из нас постановки новых целей и последовательного и целеустремленного их достижения», – сказал ректор Худайназар Юнусов.
Он также подчеркнул, насколько актуально и важно готовить высококвалифицированных специалистов в области ветеринарии, и как они внесут большой вклад в развитие нашей страны в будущем. Он также подчеркнул, что для сегодняшней молодежи в Новом Узбекистане созданы все условия и возможности, и эти возможности необходимо своевременно и правильно использовать.
В мероприятии также принял участие начальник отдела Комитета ветеринарии и развития животноводства А.Сафаров, который поздравил всех студентов с началом нового учебного года и зачитал обращение к молодежи председателя Комитета ветеринарии и развития животноводства Бахрома Норкобилова с началом нового учебного года.
Также первый проректор по работе с молодежью и духовно-просветительской работе А.Гаппаров и проректор по учебной работе А.Элмуродов поздравили всех с началом нового учебного года и подчеркнули необходимость соблюдения студентами внутренних правил и положений университета.
Песни, подготовленные талантливыми и креативными студентами университета, добавили мероприятию еще более позитивной атмосферы.