UNIVERSITET TASHRIF QOG‘OZIGA AYLANGAN MONUMENT
Universitet kirish darvozasi, bosh bino oldida qirg‘og‘ini dengiz to‘lqinlari yuvib turgan oroldagi turli hayvon va parrandalar hamda birinchi veterinar shifokori siymosi aks etgan monument o‘rnatilgan.
Universitetda Veterinariya fakultetini 1995-yilda bitirgan bitruvchilar uchrashuvida ishtirok etgan O‘zbekiston Respublikasi Veterinariya va chorvachilikni rivojlantirish qo‘mitasi raisi Bahrom Norqobilov universitet rektori, professor Xudaynazar Yunusov ishtirokida ana shu monumentni ochib berdi.
Universitet rektori, professor Xudaynazar Yunusov monument yaratilishi tarixi, ma’no-mazmuni haqida gapirib, haykaltarosh Turkman Esonovning bu boradagi xizmatlari katta ekanligini ta’kidladi.
Shuningdek, Qo‘mita raisi Bahrom Norqobilov universitetda qisqa vaqtda juda katta ishlar amalga oshirilganligini ta’kidlab, bu borada Qo‘mita va universitet jamoasining mehnatlarini e’tirof etdi.

МОНУМЕНТ, СТАВШИЙ ВИЗИТНОЙ КАРТОЧКОЙ УНИВЕРСИТЕТА
Перед входными воротами и главным зданием университета установлен памятник, изображающий различных животных и птиц с острова, омываемого морскими волнами, а также фигуру первого ветеринара.
Председатель Комитета по развитию ветеринарии и животноводства Республики Узбекистан Бахром Норкобилов, присутствовавший на встрече выпускников ветеринарного факультета университета в 1995 году, в присутствии ректора университета, профессора Худайназара Юнусова открыл этот памятник.
Ректор университета, профессор Худайназар Юнусов рассказал об истории и значении создания памятника, отметив в этом плане большие заслуги скульптора Туркмана Эсонова.
Председатель Комитета Бахром Норкобилов также отметил, что за короткое время в университете проделана большая работа, отдав должное работе Комитета и коллектива университета в этом направлении.