CHORVACHILIK MAHSULOTLARIGA BO‘LGAN TALABNI QONDIRISHDA GENETIKA VA OZIQLANTIRISHNING GLOBAL VA MILLIY MUAMMOLARI
• CHORVACHILIK MAHSULOTLARIGA BO‘LGAN TALABNI QONDIRISHDA GENETIKA VA OZIQLANTIRISHNING GLOBAL VA MILLIY MUAMMOLARI
CHORVACHILIK MAHSULOTLARIGA BO‘LGAN TALABNI QONDIRISHDA GENETIKA VA OZIQLANTIRISHNING:MUAMMOLARI VA SOHADA INNOVATSION TEXNOLOGIYALAR
Anjumanning maqsadi: O‘zbekiston Respublikasida, barcha turdagi hayvonlarni oziqlantirish va genafondini o‘rganish, ipakchilik va boshqa  chorvachilik sohasida ularni saqlash, oziqlantirish, naslchilik ishi olib borish, innovatsion texnologiyalarni joriy qilish bo‘yicha mavjud muammolar, yechimi, istiqboldagi vazifalar bo‘yicha bajarilgan ilmiy-tadqiqot ishlar tahlil qilinadi va ishlab chiqarishga istiqboldagi vazifalari belgilab beriladi.
Chorvachilikka ixtisoslashgan fermer xo‘jaliklari, klasterlar va boshqa qishloq xo‘jalik korxonalarida barcha turdagi hayvonlar genofondini o‘rganish, ipakchilik va boshqa  chorvachilik sohasida ularni oziqlantirish, saqlash, naslchilik ishi yuritish, ilg‘or texnologiyalarni joriy qilish bo‘yicha fanning so‘nggi yutuqlari asosida tavsiyanoma ishlab chiqiladi va ular fermerlarga, agroklasterlarga, xususiy aholidagi chorva mollarini boqadigan xo‘jaliklarga tarqatiladi. Konferensiyada Chorvachilik sohasida mahsuldor hayvonlar seleksiyasi va naslini yaxshilash, oziqlantirish, zoogigiyena, chorva mahsulotlarini yetishtirish va qayta ishlash texnologiyasi, biotexnologiyalar sohasida, veterinariya sanitariya ekspertiza, sifatli mahsulotlarni yetishtirish va qayta ishlash texnologiyasi bo‘yicha maqolalar qabul qilinadi.
Maqolalarni qabul qilish - 2024 yil 12 maygacha;
Qayta to‘g‘rilangan maqolalarni qabul qilish - 2024 yil 15 maygacha;
Anjuman o‘tkaziladigan sana – 2024 yil 17-may.
Telefonlar: A.Xuseinova +998 97 925 28 76.  M.K.Sulеymаnova +998 90 504 24 46                     E-mail: zkhuzhamov@inbox.ru
Anjumanda ishtirok etish uchun 2024 yil 17 maygacha (shu kuni ham) talab bo‘yicha rasmiylashtirilgan maqola, anjuman ishtirokchisi anketasini zkhuzhamov@inbox.ru elektron manzilga yoki +998 90 504 24 46 raqamli telegramga jo‘natishi lozim. Fayl nomlari birinchi muallif familiyasi va sho‘ba raqami (masalan: Yuldashev Alijon Aliqulovich-maqola-2, Yuldashev Alijon Aliqulovich-anketa) bilan nomlanishi kerak. Maqola yuborilgandan 3 ish kuni ichida, maqolani qabul qilinganligi to‘g‘risida anjuman materiali yuborilgan elektron pochtaga va maqola muallifi telefon raqamiga ma’lumot yuboriladi. Talab darajasida rasmiylashtirilmagan hamda ijobiy retsenziyadan o‘tmagan maqolalar QABUL QILINMAYDI.
Maqolalar OAK ro‘yxatiga kiritilgan “CHORVACHILIK VA NASLCHILIK ISHI” jurnalida maxsus soni sifatida chop ettiriladi. Maqola uchun to‘lov miqdori 200 000 (ikki yuz ming) so‘m. To‘lovni quyidagi plastik kartasi orqali amalga oshirish mumkin:  Uzcard 8600042374861937 (Xujamov Jurabek Nayimovich). Maqola mualliflarimiz  tomonidan har bir maqola uchun to‘lov amalga oshirilgach kvitansiyasini tashlab berish so‘raladi.

GLOBAL AND NATIONAL CHALLENGES OF GENETICS AND NUTRITION IN MEETING THE DEMAND FOR ANIMAL PRODUCTS
• GLOBAL AND NATIONAL CHALLENGES OF GENETICS AND NUTRITION IN MEETING THE DEMAND FOR ANIMAL PRODUCTS
INTERNATIONAL SCIENTIFIC AND PRACTICAL CONFERENCE
GENETIC AND NUTRITIONAL PROBLEMS IN MEETING THE DEMAND FOR LIVESTOCK PRODUCTS AND INNOVATIVE TECHNOLOGIES IN THE FIELD
Purpose of the conference: To analyze the existing problems, solutions, and future tasks of scientific and research work carried out in the Republic of Uzbekistan on the study of the feeding and gene pool of all types of animals, their maintenance, feeding, breeding work in the field of sericulture and other livestock breeding, and the introduction of innovative technologies, and to determine future tasks for production.
Recommendations will be developed based on the latest scientific achievements in the study of the gene pool of all types of animals in farms, clusters and other agricultural enterprises specializing in livestock breeding, their feeding, maintenance, breeding work, and the introduction of advanced technologies in the field of sericulture and other livestock breeding, and they will be distributed to farmers, agroclusters, and private livestock farms. The conference will accept articles on the selection and improvement of productive animal breeds in the field of livestock breeding, nutrition, animal hygiene, technology of production and processing of livestock products, biotechnology, veterinary sanitary examination, technology of production and processing of quality products.
Receipt of articles - until May 12, 2024;
Acceptance of revised articles - until May 15, 2024;
Conference date - May 17, 2024.
77 M.Ulug’bek Street, Samarkand city, Samarkand region, Republic of Uzbekistan
Phones: A.Khuseinova +998 97 925 28 76. M.K.Suleymanova +998 90 504 24 46 E-mail: zkhuzhamov@inbox.ru
To participate in the conference, you must send a formalized article and a conference participant questionnaire by May 17, 2024 (also on the same day) to the e-mail address zkhuzhamov@inbox.ru or to the telegram number +998 90 504 24 46 must. File names should be named with the surname of the first author and the branch number (for example: Yuldashev Alijon Aliqulovich-article-2, Yuldashev Alijon Aliqulovich-questionnaire). Within 3 working days after submitting the article, information about the acceptance of the article will be sent to the e-mail address to which the conference materials were sent and to the phone number of the author of the article. Articles that have not been formalized at the required level and have not passed a positive review WILL NOT BE ACCEPTED.
Articles will be published as a special issue in the journal “SHORVACHILIK VA NASLCHILIK ISHI”, which is included in the list of the UAC. The amount of payment for the article is 200,000 (two hundred thousand) soums. Payment can be made using the following plastic card: Uzcard 8600042374861937 (Khujamov Jurabek Nayimovich). Our authors are asked to leave a receipt after making payment for each article.
Authors of accepted articles are expected to participate in the “Conference Program” with their reports offline/online at the time specified in the “Conference Program” by the branches.
The collection of conference results is an official publication with UOC, BBK, ISBN indices. The collection will also be posted on the website of the Samarkand State University of Veterinary Medicine, Animal Husbandry and Biotechnologies (www.ssuv.uz) within 10 days after the end of the conference. Each participant of the conference will be issued an electronic certificate certified by the signature and seal of the Chairman of the Organizing Committee.
Relevance. The article must be written on a topical topic related to the above branches and contain the results of independent research, and must not have been previously published or submitted to other publications.
Responsibility and accountability. Authors are responsible for the content and literacy of the materials they send to the Organizing Committee. Therefore, they must be carefully prepared.
The length of the article is recommended to be 3-5 pages, the number of authors should not exceed 3.