“Karyera kuni”: talabalarga 1600 ga yaqin ish oʻrinlari taklif etildi
Samarqand davlat veterinariya meditsinasi, chorvachilik va biotexnologiyalar universitetida joriy yilning 26-aprel kuni talabalar bandligini taʼminlash maqsadida “Zamoniy kadrlash tayyorlash, iqtidorli yoshlarni tizimli qoʻllab-quvvatlash, bitiruvchilarni oʻz mutaxassisliklari boʻyicha bandligini taʼminlash iqtiqbollari” mavzusida ochiq muloqot hamda “Karyera kuni” boʻlib oʻtdi.
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Davlat xizmatini rivojlantirish agentligi Samarqand viloyat filiali, Oʻzbekiston Respublikasi Qishloq xoʻjaligi vazirligi huzuridagi Veterinariya va chorvachilikni rivojlantirish qoʻmitasi, Samarqand viloyati kambagʻallikni qisqartirish va bandlik bosh boshqarmasi hamkorligida oʻtkazilgan mehnat yarmarkasida Veterinariya va chorvachilikni rivojlantirish qoʻmitasi viloyat boshqarmalari, korxona va tashkilotlar vakillari boʻsh ish oʻrinlari bilan ishtirok etdi.
Universitetda ayni vaqtda 6044 nafar bakalavriat va 108 nafar magistratura mutaxassisliklari boʻyicha jami 6156 nafar talaba tahsil olmoqda.
Oʻtkazilgan soʻrovnomalar natijalariga koʻra, 658 nafar talaba ishlash istagini bildirgan. Joriy oʻquv yilida 23 ta bakalavriat taʼlim yoʻnalishi boʻyicha 1448 nafar, 100 nafar magistratura mutaxassisligi boʻyicha 5 nafar bitiruvchi tamomlamoqda. Hozirgi kunda universitet talabalarining qaryib 60 foizining bandligi taʼminlangan boʻlib, shu jumladan, ichki imkoniyatlardan kelib chiqib 201 nafar talaba vakant lavozimlarga ishga joylashtirildi.
Universitet rektori, professor Xudaynazar Yunusov mazkur tadbirni kirish soʻzi bilan ochib berarkan, talabalarni  malakaviy amaliyotlari barqaror faoliyat koʻrsatayotgan yirik korxona, tashkilotlar, klasterlarda, 2022-yildan boshlab xorijiy ilgʻor kompaniyalarda oʻtashni tashkil etish yoʻlga qoʻyilganligi, bugungi tadbir bitiruvchi talabalar oʻzlari istagan kasb va hayot yoʻlini tanlashida muhim omil boʻlishini taʼkidladi. Ish beruvchi korxona va tashkilot rahbarlari talabalar bilan uchrashib, ikki va uch tomonlama shartnomalar imzolashi, bitiruvchilar bandligini taʼminlanishida hamkorlik qilayotganligi uchun minnatdorchilik bildirdi.
“Karyera kuni” tadbirida ish beruvchilar tomonidan talabalarga oʻzlarida yaratilgan sharoitlar, ishlash uchun talab qilinadigan malaka va koʻnikmalar haqida batafsil maʼlumot berildi. Buning natijasida esa, 380 nafar talaba ishga joylashish uchun yoʻllanmalar oldi. Ulardan 201 nafari shartnoma imzolashga ham ulgurdi.
Qayd etish joizki, universitet tomonidan 60 dan ortiq yirik kompaniya, klaster va boshqa korxonalar bilan hamkorlik oʻrnatilib, yil yakuniga qadar 1500 nafar talabaning bandligini taʼminlash rejalashtirilgan. Ayni shu maqsadda “Siyob-Shavkat-Orzu” klasteri, “Buxoro qorakoʻl klasteri”, “Buxoro agroklasteri”, “Navoiy yangi asr” klasteri, “Zarafshon parranda Lomann” MCHJ, “Bogʻbon IN-VITRO” biotexnologiya laboratoriyasi, “AgroMIR” MCHJ, “Meva-Marakand” MCHJ, “Qorakoʻlchilik uyushma”, “Chorvanasl” agentligi, Respublika va viloyatlar “Agromashservis” MTP MCHJ, “Juma elevator” AJ, “Kamalak invest” klasterlari singari korxona va tashkilotlar bilan hamkorlik memorandumlari imzolandi.
Bir soʻz bilan aytganda, bugungi tadbir fan, taʼlim va ishlab chiqarish oʻrtasidagi integratsiyani yanada rivojlantirish, talaba-yoshlarning bandligini taʼminlashda belgilangan davlat siyosatining amaldagi ifodasi boʻldi.

Студентам предложили около 1600 рабочих мест в «День карьеры»
26 апреля текущего года в целях обеспечения занятости студентов в Самаркандском государственном университете ветеринарной медицины, животноводства и биотехнологий прошли открытая дискуссия и «День карьеры» на тему «Современная подготовка кадров, системная поддержка талантливой молодежи и перспективы обеспечения трудоустройства выпускников по специальностям».
В ярмарке вакансий, которая проводилась совместно с Самаркандским областным отделением Агентства по развитию государственной службы при Президенте Республики Узбекистан, Комитетом по развитию ветеринарии и животноводства Министерства сельского хозяйства Республики Узбекистан и Самаркандским областным главным управлением по сокращению бедности и занятости населения, приняли участие представители областных управлений Комитета по развитию ветеринарии и животноводства, предприятий и организаций, имеющих вакантные должности.
В настоящее время в университете обучаются 6156 студентов, в том числе по 6044 программам бакалавриата и 108 программам магистратуры.
По результатам опросов 658 студентов изъявили желание работать. В этом учебном году 1448 выпускников заканчивают 23 программы бакалавриата и 5 выпускников — 100 программ магистратуры. В настоящее время трудоустройство обеспечено почти 60 процентам студентов университета, в том числе 201 студенту, которые были трудоустроены на вакантные должности по внутренним вакансиям.
Открывая мероприятие, ректор университета, профессор Худайназар Юнусов отметил, что с 2022 года студенты смогут проходить стажировки на крупных предприятиях, в организациях, кластерах со стабильной деятельностью, в передовых зарубежных компаниях, и что сегодняшнее мероприятие станет важным фактором в выборе выпускниками желаемой профессии и жизненного пути. Руководители предприятий и организаций-работодателей встретились со студентами, подписали двух- и трехсторонние соглашения, выразили благодарность за сотрудничество в обеспечении трудоустройства выпускников.
На мероприятии, посвященном Дню карьеры, работодатели предоставили студентам подробную информацию о созданных ими условиях, а также о квалификации и навыках, необходимых для работы. В результате 380 студентов получили направления на трудоустройство. 201 из них даже удалось подписать контракт.
Стоит отметить, что университет установил партнерские отношения с более чем 60 крупными компаниями, кластерами и другими предприятиями и планирует к концу года трудоустроить 1500 студентов. С этой целью были подписаны меморандумы о сотрудничестве с такими предприятиями и организациями, как кластер «Сиёб-Шавкат-Орзу», «Бухара Каракуль Кластер», «Бухара Агрокластер», кластер «Навои Нью Эйдж», ООО «Зарафшон Парранда Ломанн», биотехнологическая лаборатория «Богбон ИН-ВИТРО», ООО «АгроМИР», ООО «Мева-Мараканд», ООО «Караколчилик Уюшма», агентство «Чорванасл», республиканское и областное ООО МТП «Агромашсервис», АО «Джума Элеватор», кластеры «Камалак Инвест».
Одним словом, сегодняшнее мероприятие стало практическим выражением государственной политики, направленной на дальнейшее развитие интеграции науки, образования и производства, обеспечение занятости учащейся молодежи.