CHORVA HAYVONLARINI OZIQLANTIRISH, ASRASH VA SAQLASH SHAROITLARI O‘RGANILDI
Samaraqand davlat veterinariya meditsinasi, chorvachilik va biotexnologiyalar universiteti, Zooinjeneriya fakulteti dekanatining tashabbusi bilan fakultetning “Yaylov chorvachiligi, qorako‘lchilik, asalarichilik va ipakchilik”, “Hayvonlar genetikasi, seleksiyasi, urchitish va ko‘paytirish” hamda “Xususiy zootexniya” kafedralari professor-o‘qituvchilari tomonidan Universitetning O‘quv-tajriba xo‘jaligida urchitilayotgan barcha turdagi chorva hayvonlarini oziqlantirish, asrash va saqlash sharoitlari to‘liq o‘rganildi.
Hayvonlarning fiziologik holati, mahsuldorligi va nasldorlik xususiyatlarini yaxshilash, birlamchi zootexnik xujjatlarni shakllantirish va to‘liq yuritish bo‘yicha mutaxassislarga tegishli tavsiyalar berildi.
Bundan tashqari, fakultet professor-o‘qituvchilari va talabalari tomonidan o‘quv-tajriba xo‘jaligida urchitilayotgan jaydari zotiga mansub 79 bosh katta yoshdagi qo‘ylar va 20 boshdan ortiq yangi tug‘ilgan qo‘zilar asosiy va qo‘shimcha bonitirovkadan o‘tkazildi. Bonitirovka jarayonida har bir hayvon zoti, zotdorligi, kelib chiqishi, nasldorligi va mahsuldorligi bo‘yicha baholandi hamda ularga to‘liq qaytadan en solindi.
O‘rganish jarayonida aniqlangan kamchiliklarni o‘z vaqtida bartaraf etish yuzasidan kelgusida amalga oshirilishi kerak bo‘lgan ishlar rejalashtirib olindi.

ИЗУЧАЮТСЯ УСЛОВИЯ КОРМЛЕНИЯ, УХОДА И ХРАНЕНИЯ ЖИВОТНЫХ.
По инициативе деканата зооинженерного факультета Самаркандского государственного университета ветеринарной медицины, животноводства и биотехнологии профессорско-преподавательский состав факультета кафедр «Пастбищное животноводство, каракулеводство, пчеловодство и шелководство», «Генетика, селекция, разведение и воспроизводство животных» и «Частная зоотехния» всесторонне изучили условия кормления, содержания и содержания всех видов сельскохозяйственных животных, разводимых в Опытном хозяйстве университета.
Даны соответствующие рекомендации специалистам по улучшению физиологического состояния, продуктивности и племенных качеств животных, формированию и полноценному ведению первичной зоотехнической документации.
Кроме того, основную и дополнительную сертификацию прошли 79 взрослых овец породы джайдари и более 20 новорожденных ягнят, которых выращивают на опытной ферме преподаватели и студенты. В процессе сертификации каждое животное оценивалось по породе, родословной, происхождению, племенной работе и продуктивности, а также проходило полное повторное тестирование.
Была запланирована дальнейшая работа по своевременному устранению недостатков, выявленных в ходе исследования.