Joriy yilning 20-mart kuni universitet vivareysida “Mega loyiha” doirasida bajarilayotgan ilmiy-tadqiqot ishlari aprobatsiyasi bo‘lib o‘tdi.
Unda dastlab loyiha rahbari, b.f.d., professor X.B.Yunusovning 16.00.03 - “Veterinariya mikrobiologiyasi, virusologiyasi, epizootologiyasi, mikologiyasi, mikotoksikologiyasi va immunologiyasi” hamda 16.00.04 - “Veterinariya farmakologiyasi va toksikologiyasi, Veterinariya sanitariyasi, ekologiyasi, zoogigiyenasi va veterinariya sanitariya ekspertizasi” ixtisosliklari bo‘yicha “O‘zbekiston Respublikasida veterinariya sohasi va chorvachilik tarmog‘i uchun yuqori ilmiy-amaliy malakali kadrlarni jadal tayyorlash” nomli veterinariya fanlari doktorligi (DSc) uchun yoziladigan dissertatsiyasi haqida so‘z yuritdi.
“Mega loyiha” doirasida olib borilayotgan ilmiy-tadqiqot ishlari va loyihalarni qo‘llab-quvvatlashdan asosiy maqsadimiz mamlakatimizda “Yangi O‘zbekiston – yangicha dunyoqarash g‘oyasi asosida ta’lim, veterinariya, biotexnologiya, chorvachilik va qishloq xo‘jaligida bilim hamda ilm-fan yutuqlari, innovasion ilg‘or texnologiyalarni amaliyotga samarali joriy etish, salohiyatiga ega yangi avlod kadrlarini shakllantirishdan iborat” ekanligini alohida takidladi.
Loyiha doirasida professor X.B.Yunusov rahbarligida veterinariya fanlari doktorligi (DSc) ilmiy darajasini olish uchun ilmiy-tadqiqot ishlarini olib borayotgan Veterinariya farmasevtikasi kafedrasi dotsenti A.A.Xoliqov 16.00.04-“Veterinariya farmakologiyasi va toksikologiyasi, Veterinariya sanitariyasi, ekologiyasi, zoogigiyenasi va veterinariya sanitariya ekspertizasi” ixtisosligi bo‘yicha olib borayotgan ilmiy tadqiqotlari natijalari bilan tanishtirdi.
Shuningdek, universitet mustaqil izlanuvchisi Sh.A.Chalaboyevning 16.00.04-“Veterinariya farmakologiyasi va toksikologiyasi, Veterinariya sanitariyasi, ekologiyasi, zoogigiyenasi va veterinariya sanitariya ekspertizasi” ixtisosligi bo‘yicha “Miosta-H biostimulyatorining qorako‘l qo‘ylari serpushtligiga ta’siri” mavzusida olib borilayotgan ilmiy-tadqiqot ishlarining aprobatsiyasi bo‘lib o‘tdi.
Tadqiqotchilarning olib borayotgan ilmiy-tadqiqot ishlari Aprobatsiya Komissiyasi a’zolari tomonidan atroflicha muhokama qilindi hamda kerakli taklif va tavsiyalar berildi.

АПРОБАЦИЯ НАУЧНО-ИССЛЕДОВАТЕЛЬСКИХ РАБОТ В «МЕГА ПРОЕКТЕ
20 марта текущего года в виварии университета прошла апробация научно-исследовательской работы, выполненной в рамках «Мегапроекта».
Вначале руководитель проекта, д.м.н., профессор Х.Б.Юнусов рассказал о своей диссертации на соискание ученой степени доктора ветеринарных наук (DSc) на тему «Усиленная подготовка высококвалифицированных научных и практических кадров для ветеринарной отрасли и животноводства в Республике Узбекистан» по специальностям 16.00.03 - «Ветеринарная микробиология, вирусология, эпизоотология, микология, микотоксикология и иммунология» и 16.00.04 - «Ветеринарная фармакология и токсикология, ветеринарная санитария, экология, зоогигиена и ветеринарно-санитарная экспертиза».
Он подчеркнул, что основной целью поддержки научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ и проектов, реализуемых в рамках «Мегапроекта», является эффективное внедрение знаний и научных достижений в образование, ветеринарию, биотехнологии, животноводство и сельское хозяйство, формирование в нашей стране нового поколения способных кадров на основе идеи «Новый Узбекистан – новое мировоззрение».
В рамках проекта доцент кафедры ветеринарной фармации А.А.Холиков, ведущий научно-исследовательскую работу на соискание ученой степени доктора ветеринарных наук под руководством профессора Х.Б.Юнусова, представил результаты своих научных исследований по специальности 16.00.04-«Ветеринарная фармакология и токсикология, ветеринарная санитария, экология, зоогигиена и ветеринарно-санитарная экспертиза».
Также одобрена научно-исследовательская работа самостоятельного научного сотрудника университета Ш.А.Чалабоева на тему «Влияние биостимулятора «Миоста-Н» на плодовитость каракульских овец» по специальности 16.00.04-«Ветеринарная фармакология и токсикология, ветеринарная санитария, экология, зоогигиена и ветеринарно-санитарная экспертиза».
Проведенная исследователями научно-исследовательская работа была подробно обсуждена членами аттестационной комиссии, и были даны необходимые предложения и рекомендации.