Samarqand davlat veterinariya meditsinasi, chorvachilik va biotexnologiyalar universitetida “Yagona Vatan, yagona xalq bo‘lib, yangi hayot va kelajak yaratamiz” shiori ostida “BITIRUVCHI–2026” ma'naviy-ma'rifiy tadbiri tantanali ruhda tashkil etildi.
Mazkur tadbir bitiruvchi yoshlarni hayotning navbatdagi muhim bosqichiga kuzatish, ularda Vatanga sadoqat, yurt ravnaqi uchun fidoyilik bilan mehnat qilish, milliy va umuminsoniy qadriyatlarga hurmat ruhini yanada mustahkamlash maqsadida o‘tkazildi.
Tadbirda universitet rektori, professor Xudaynazar Yunusov, Oziq-ovqat mahsulotlari xavfsizligi qo'mitasi Boshqarma boshlig'i Alisher Safarov, Oliy talim fan va innovatsiyalar vazirligi Boshqarma boshlig'i Farxod Axrorov, Navobod naslli parranda f.x rahbari, viloyat tadbirkorlar kengashi raisi Haydar O‘roqov hamda professor-o‘qituvchilar, faxriy ustozlar, bitiruvchi talabalar, ularning ota-onalari hamda keng jamoatchilik vakillari ishtirok etdi. So‘zga chiqqanlar mamlakatimizda yoshlarga qaratilayotgan yuksak e'tibor, ta'lim tizimida amalga oshirilayotgan islohotlar hamda malakali, zamonaviy bilim va ko‘nikmalarga ega mutaxassislarni tayyorlash borasida universitet jamoasi tomonidan amalga oshirilayotgan ishlar haqida to‘xtalib o‘tdilar.
Bayram tadbiri davomida sportning stol tennisi, shaxmat, arqon tortish turlaridan musobaqalar, “Zakovat” intellektual o‘yini, "Kitobxon talaba" hamda rasmlar tanlovi o‘tkazilib, yoshlar kuni doirasida o‘tkazilgan tanlov va musobaqalar g‘oliblari, turli nominarsiyalar bo‘yicha g‘oliblar shuningdek faol va lider bitiruvchilar Qo‘mita raisining tashakkurnomasi va universitet rahbariyatining tashakkurnomasi va maxsus sobg‘alar bilan taqdirlandi.
Tadbir davomida bitiruvchilarning yillar davomida egallagan bilim va ko‘nikmalari, ustozlarning fidokorona mehnati hamda ota-onalarning cheksiz ishonchi va qo‘llab-quvvatlashi alohida e’tirof etildi. Diplomlarni qabul qilib olgan yoshlar qalbida faxr, quvonch va kelajakka bo‘lgan ishonch yanada mustahkamlandi.
Ta’kidlash joizki, joriy yilda 1285 nafar talaba universitetni muvaffaqiyatli tamomlab, hayotning yangi bosqichiga qadam qo‘ydi. Shundan 10 nafar bitiruvchi imtiyozli diplomga, 63 nafar magistratura bitiruvchisi esa magistrlik darajasiga sazovor bo‘ldi.
Tadbir davomida o‘zining sho‘x va diltortar qo‘shiqlari bilan yoshlar qalbidan joy olgan sana’tkor Jasurbek Mavlonov hamda universitet iqtidorli talabalari tomonidan tayyorlangan kuy-qo‘shiqlar bitiruv oqshomiga yana ko‘tarinki ruh baxishladi.

The spiritual and educational event "GRADUATE-2026" was held at the university on the occasion of Youth Day
• The spiritual and educational event "GRADUATE-2026" was held at the university on the occasion of Youth Day
The Samarkand State University of Veterinary Medicine, Livestock and Biotechnology organized a solemn spiritual and educational event "GRADUATE-2026" under the slogan "One Motherland, One People, Let's Create a New Life and Future".
This event was held to accompany graduating young people to the next important stage of life, to further strengthen in them the spirit of loyalty to the Motherland, selfless work for the prosperity of the country, and respect for national and universal values.
The event was attended by the rector of the university, professor Khudaynazar Yunusov, head of the Department of the Food Safety Committee Alisher Safarov, head of the Department of the Ministry of Higher Education, Science and Innovations Farkhod Akhrorov, head of the Navobod breed of poultry, chairman of the regional council of entrepreneurs Haydar Urokov, as well as professors, teachers, honorary mentors, graduating students, their parents, and representatives of the general public. The speakers spoke about the high attention paid to youth in our country, the reforms being implemented in the education system, and the work being carried out by the university team to train qualified, modern knowledge and skills specialists.
During the festive event, competitions in table tennis, chess, tug-of-war, the intellectual game "Zakovat", "Kitobxon Talaba" and a drawing competition were held, and the winners of the competitions and competitions held within the framework of Youth Day, winners in various nominations, as well as active and leading graduates were awarded with letters of thanks from the Chairman of the Committee and letters of thanks from the university leadership and special prizes.
During the event, the knowledge and skills acquired by the graduates over the years, the selfless work of their teachers, and the endless trust and support of their parents were especially recognized. The pride, joy, and confidence in the future were further strengthened in the hearts of the young people who received their diplomas.
It is worth noting that this year, 1,285 students successfully graduated from the university and entered a new stage of life. Of these, 10 graduates received a diploma with honors, and 63 graduates received a master's degree.
During the event, the artist Jasurbek Mavlonov, who has won the hearts of young people with his cheerful and touching songs, as well as songs prepared by talented students of the university, gave the graduation evening an even more upbeat spirit.
This unforgettable day demonstrated the fruits of the knowledge and labor acquired by the graduates over the years, and laid the foundation for them to take a bold step towards the future.