Samarqand davlat veterinariya meditsinasi, chorvachilik va biotexnologiyalar universitetida “Yagona Vatan, yagona xalq bo‘lib, yangi hayot va kelajak yaratamiz” shiori ostida “BITIRUVCHI–2026” ma'naviy-ma'rifiy tadbiri tantanali ruhda tashkil etildi.
Mazkur tadbir bitiruvchi yoshlarni hayotning navbatdagi muhim bosqichiga kuzatish, ularda Vatanga sadoqat, yurt ravnaqi uchun fidoyilik bilan mehnat qilish, milliy va umuminsoniy qadriyatlarga hurmat ruhini yanada mustahkamlash maqsadida o‘tkazildi.
Tadbirda universitet rektori, professor Xudaynazar Yunusov, Oziq-ovqat mahsulotlari xavfsizligi qo'mitasi Boshqarma boshlig'i Alisher Safarov, Oliy talim fan va innovatsiyalar vazirligi Boshqarma boshlig'i Farxod Axrorov, Navobod naslli parranda f.x rahbari, viloyat tadbirkorlar kengashi raisi Haydar O‘roqov hamda professor-o‘qituvchilar, faxriy ustozlar, bitiruvchi talabalar, ularning ota-onalari hamda keng jamoatchilik vakillari ishtirok etdi. So‘zga chiqqanlar mamlakatimizda yoshlarga qaratilayotgan yuksak e'tibor, ta'lim tizimida amalga oshirilayotgan islohotlar hamda malakali, zamonaviy bilim va ko‘nikmalarga ega mutaxassislarni tayyorlash borasida universitet jamoasi tomonidan amalga oshirilayotgan ishlar haqida to‘xtalib o‘tdilar.
Bayram tadbiri davomida sportning stol tennisi, shaxmat, arqon tortish turlaridan musobaqalar, “Zakovat” intellektual o‘yini, "Kitobxon talaba" hamda rasmlar tanlovi o‘tkazilib, yoshlar kuni doirasida o‘tkazilgan tanlov va musobaqalar g‘oliblari, turli nominarsiyalar bo‘yicha g‘oliblar shuningdek faol va lider bitiruvchilar Qo‘mita raisining tashakkurnomasi va universitet rahbariyatining tashakkurnomasi va maxsus sobg‘alar bilan taqdirlandi.
Tadbir davomida bitiruvchilarning yillar davomida egallagan bilim va ko‘nikmalari, ustozlarning fidokorona mehnati hamda ota-onalarning cheksiz ishonchi va qo‘llab-quvvatlashi alohida e’tirof etildi. Diplomlarni qabul qilib olgan yoshlar qalbida faxr, quvonch va kelajakka bo‘lgan ishonch yanada mustahkamlandi.
Ta’kidlash joizki, joriy yilda 1285 nafar talaba universitetni muvaffaqiyatli tamomlab, hayotning yangi bosqichiga qadam qo‘ydi. Shundan 10 nafar bitiruvchi imtiyozli diplomga, 63 nafar magistratura bitiruvchisi esa magistrlik darajasiga sazovor bo‘ldi.
Tadbir davomida o‘zining sho‘x va diltortar qo‘shiqlari bilan yoshlar qalbidan joy olgan sana’tkor Jasurbek Mavlonov hamda universitet iqtidorli talabalari tomonidan tayyorlangan kuy-qo‘shiqlar bitiruv oqshomiga yana ko‘tarinki ruh baxishladi.

В честь Дня молодежи в университете состоялось духовно-образовательное мероприятие «ВЫПУСКНИК-2026».
• В честь Дня молодежи в университете состоялось духовно-образовательное мероприятие «ВЫПУСКНИК-2026».
Самаркандский государственный университет ветеринарной медицины, животноводства и биотехнологий организовал торжественное духовно-воспитательное мероприятие «ВЫПУСКНИК-2026» под лозунгом «Одна Родина, один народ, создадим новую жизнь и будущее».
Это мероприятие было проведено с целью сопроводить выпускников на следующий важный этап жизни, укрепить в них дух преданности Родине, самоотверженного труда на благо страны и уважения к национальным и общенациональным ценностям.
В мероприятии приняли участие ректор университета, профессор Худайназар Юнусов, заведующий кафедрой Комитета по безопасности пищевых продуктов Алишер Сафаров, заведующий кафедрой Министерства высшего образования, науки и инноваций Фарход Ахров, руководитель навободской породы домашней птицы, председатель областного совета предпринимателей Хайдар Уроков, а также профессора, преподаватели, почетные наставники, выпускники, их родители и представители широкой общественности. Выступавшие говорили о высоком внимании, уделяемом молодежи в нашей стране, о реформах, проводимых в системе образования, и о работе, которую ведет университетская команда по подготовке квалифицированных специалистов, обладающих современными знаниями и навыками.
В ходе торжественного мероприятия состоялись соревнования по настольному теннису, шахматам, перетягиванию каната, интеллектуальная игра «Заковат», «Китобхон Талаба» и конкурс рисунков, а победители конкурсов, проводимых в рамках Дня молодежи, победители различных номинаций, а также активные и ведущие выпускники были награждены благодарственными письмами от председателя комитета и благодарственными письмами от руководства университета и специальными призами.
В ходе мероприятия особо были отмечены знания и навыки, приобретенные выпускниками за годы обучения, самоотверженный труд их преподавателей и безграничное доверие и поддержка родителей. В сердцах молодых людей, получивших дипломы, еще больше укрепились гордость, радость и уверенность в будущем.
Стоит отметить, что в этом году университет успешно окончили 1285 студентов, вступив в новый этап жизни. Из них 10 выпускников получили диплом с отличием, а 63 — степень магистра.
Во время мероприятия артист Ясурбек Мавлонов, покоривший сердца молодежи своими жизнерадостными и трогательными песнями, а также песни, подготовленные талантливыми студентами университета, придали выпускному вечеру еще более оптимистичный настрой.
Этот незабываемый день продемонстрировал плоды знаний и труда, накопленных выпускниками за годы обучения, и заложил основу для их смелого шага в будущее.