Samarqand davlat veterinariya meditsinasi, chorvachilik va biotexnologiyalar universitetining bakalavriat bosqichi 60510100 – Biologiya (turlar bo‘yicha) ta’lim yo‘nalishi (kunduzgi va kechki ta’lim shakllari) hamda magistratura bosqichi 70510105 – Aniq va tabiiy fanlarni o‘qitish metodikasi (biologiya) mutaxassisligi (kunduzgi ta’lim shakli) O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasi huzuridagi Ta’lim sifatini ta’minlash milliy agentligi tomonidan o‘tkazilgan maxsus davlat akkreditatsiyasidan muvaffaqiyatli o‘tdi va belgilangan talab hamda mezonlarga to‘liq muvofiq deb topildi.
Mazkur natija universitetda ushbu ta’lim yo‘nalishlari bo‘yicha zamonaviy bilim va ko‘nikmalarga ega, raqobatbardosh mutaxassislarni tayyorlash uchun yetarli ilmiy-pedagogik salohiyat, malakali professor-o‘qituvchilar tarkibi, zamonaviy laboratoriyalar, o‘quv-uslubiy ta’minot va moddiy-texnik baza shakllanganligini tasdiqlaydi.
Akkreditatsiya jarayonida ta’lim dasturlarining mazmuni, o‘quv rejalari, professor-o‘qituvchilar salohiyati, ilmiy-tadqiqot faoliyati, laboratoriya va amaliy mashg‘ulotlar bazasi, talabalarni qo‘llab-quvvatlash tizimi hamda ta’lim sifatini ta’minlash mexanizmlari mahalliy va xalqaro ekspertlar tomonidan atroflicha o‘rganildi.
Maxsus davlat akkreditatsiyasidan muvaffaqiyatli o‘tish universitetning ta’lim sifatini ta’minlash borasidagi faoliyati e’tirof etilganini, shuningdek, mazkur ta’lim dasturlari bo‘yicha bitiruvchilarga zamon talablari darajasida sifatli ta’lim berish imkoniyati mavjudligini ko‘rsatadi.
Bugungi kunda universitetda ta’lim, ilm-fan va amaliyot integratsiyasini ta’minlash, xalqaro tajribalarni joriy etish hamda mehnat bozori talablariga mos yuqori malakali kadrlar tayyorlash bo‘yicha tizimli ishlar olib borilmoqda. Yangi akkreditatsiyadan o‘tgan ta’lim dasturlari esa ushbu sa’y-harakatlarning amaliy natijasi hisoblanadi.

The university's educational programs were found to comply with the requirements and criteria established by special state accreditation.
• The university's educational programs were found to comply with the requirements and criteria established by special state accreditation.
The bachelor's degree program 60510100 - Biology (by species) (full-time and evening forms of education) and the master's degree program 70510105 - Methodology of teaching exact and natural sciences (biology) (full-time form of education) of the Samarkand State University of Veterinary Medicine, Livestock and Biotechnology successfully passed the special state accreditation conducted by the National Agency for Education Quality Assurance under the Administration of the President of the Republic of Uzbekistan and were recognized as fully compliant with the established requirements and criteria.
This result confirms that the university has sufficient scientific and pedagogical potential, qualified teaching staff, modern laboratories, educational and methodological support and material and technical base to train competitive specialists with modern knowledge and skills in these areas of education.
During the accreditation process, the content of educational programs, curricula, faculty potential, research activities, laboratory and practical training base, student support system, and mechanisms for ensuring the quality of education were thoroughly studied by local and international experts.
Successful completion of special state accreditation indicates that the university's activities in ensuring the quality of education have been recognized, as well as the ability to provide graduates of these educational programs with quality education at the level of modern requirements.
Today, the university is conducting systematic work to ensure the integration of education, science, and practice, introduce international experience, and train highly qualified personnel in accordance with the requirements of the labor market. The newly accredited educational programs are the practical result of these efforts.