Universitetimiz vakillari Xitoyda o‘tkazilayotgan nufuzli xalqaro konferensiyada ishtirok etmoqda
Samarqand davlat veterinariya meditsinasi, chorvachilik va biotexnologiyalar universiteti Xalqaro hamkorlik bo‘yicha prorektori O.Achilov va universitetning veterinariya klinikasi direktori J.Yulchiyevlar Xitoy Xalq Respublikasida bo‘lib o‘tayotgan “Xitoy–Markaziy Osiyo qoramol va mayda shoxli mollarning zoonoz kasalliklarini nazorat qilish” mavzusidagi xalqaro konferensiyada ishtirok etmoqdalar.
Mazkur nufuzli ilmiy anjuman Henan Agricultural University bazasida tashkil etilgan bo‘lib, unda Xitoy va Markaziy Osiyo davlatlarining yetakchi olimlari, tadqiqotchilari, veterinariya sohasi mutaxassislari hamda xalqaro tashkilotlar vakillari qatnashmoqda.
Konferensiya doirasida zoonoz kasalliklarning oldini olish, diagnostikasi va nazorati, epizootik xavfsizlikni ta’minlash, zamonaviy laboratoriya tadqiqotlari, veterinariya sohasidagi innovatsion texnologiyalar hamda xalqaro ilmiy hamkorlikni rivojlantirish masalalari muhokama qilinmoqda.
Tadbir universitetimiz vakillari uchun xorijiy hamkorlar bilan ilmiy aloqalarni mustahkamlash, ilg‘or tajribalarni o‘rganish va kelgusidagi qo‘shma ilmiy-tadqiqot loyihalarini yo‘lga qo‘yish borasida muhim imkoniyat yaratmoqda

О. Ачилов, проректор по международному сотрудничеству Самаркандского государственного университета ветеринарной медицины, животноводства и биотехнологии, и Дж. Юльчиев, директор университетской ветеринарной клиники, принимают участие в международной конференции «Контроль зоонозных заболеваний крупного рогатого скота и мелких рогатых животных в Китае и Центральной Азии», которая проходит в Китайской Народной Республике.
Эта престижная научная конференция организована на базе Хэнаньского сельскохозяйственного университета, и в ней принимают участие ведущие ученые, исследователи, ветеринарные специалисты и представители международных организаций из Китая и Центральной Азии.
На конференции обсуждаются вопросы профилактики, диагностики и контроля зоонозных заболеваний, обеспечения эпизоотической безопасности, современных лабораторных исследований, инновационных технологий в ветеринарной сфере и развития международного научного сотрудничества.
Мероприятие предоставляет представителям нашего университета важную возможность укрепить научные связи с зарубежными партнерами, перенять передовой опыт и запустить будущие совместные научно-исследовательские проекты.