Samarqandda xalqaro ilmiy-amaliy konferensiya bo‘lib o‘tdi
Samarqand davlat veterinariya meditsinasi, chorvachilik va biotexnologiyalar universitetida “Veterinariyada mikroorganizmlarning antibiotikorezistentligi bo‘yicha zamonaviy muammolar va ularga qarshi kurashishning farmakologik yo‘llari” mavzusida xalqaro ilmiy-amaliy konferensiya tashkil etildi.
Mazkur nufuzli anjumanda O‘zbekiston, Rossiya, Belarus, Qozog‘iston, Turkiya hamda Koreya Respublikasi olimlari va xalqaro ekspertlari ishtirok etib, veterinariyada antibiotikorezistentlik, antimikrob preparatlarga chidamlilikni kamaytirish, zamonaviy probiotiklar va innovatsion ilmiy yondashuvlar yuzasidan ma’ruzalar taqdim etdilar.
Konferensiya doirasida universitetning ilmiy ishlanmalari va innovatsion mahsulotlari ko‘rgazmasi tashkil etildi hamda sho‘ba yig‘ilishlarida sohaga oid dolzarb ilmiy masalalar muhokama qilindi.
Tadbir veterinariya va chorvachilik sohasida xalqaro ilmiy hamkorlikni mustahkamlash, ilg‘or tajribalarni almashish hamda zamonaviy ilmiy yondashuvlarni amaliyotga joriy etishda muhim platforma bo‘lib xizmat qildi.

Международная научно-практическая конференция, состоявшаяся в Самарканде.
В Самаркандском государственном университете ветеринарной медицины, животноводства и биотехнологии прошла международная научно-практическая конференция на тему «Современные проблемы антибиотикорезистентности микроорганизмов в ветеринарной медицине и фармакологические способы борьбы с ними».
В этой престижной конференции приняли участие ученые и международные эксперты из Узбекистана, России, Беларуси, Казахстана, Турции и Республики Корея, представившие доклады по вопросам антибиотикорезистентности в ветеринарной медицине, снижения устойчивости к противомикробным препаратам, современных пробиотиков и инновационных научных подходов.
В рамках конференции была организована выставка научных разработок и инновационных продуктов университета, а на отраслевых собраниях обсуждались актуальные научные вопросы, связанные с данной областью.
Мероприятие послужило важной платформой для укрепления международного научного сотрудничества в области ветеринарной медицины и животноводства, обмена передовым опытом и внедрения современных научных подходов в практику.