Samarqandda xalqaro ilmiy-amaliy konferensiya bo‘lib o‘tdi
Samarqand davlat veterinariya meditsinasi, chorvachilik va biotexnologiyalar universitetida “Veterinariyada mikroorganizmlarning antibiotikorezistentligi bo‘yicha zamonaviy muammolar va ularga qarshi kurashishning farmakologik yo‘llari” mavzusida xalqaro ilmiy-amaliy konferensiya tashkil etildi.
Mazkur nufuzli anjumanda O‘zbekiston, Rossiya, Belarus, Qozog‘iston, Turkiya hamda Koreya Respublikasi olimlari va xalqaro ekspertlari ishtirok etib, veterinariyada antibiotikorezistentlik, antimikrob preparatlarga chidamlilikni kamaytirish, zamonaviy probiotiklar va innovatsion ilmiy yondashuvlar yuzasidan ma’ruzalar taqdim etdilar.
Konferensiya doirasida universitetning ilmiy ishlanmalari va innovatsion mahsulotlari ko‘rgazmasi tashkil etildi hamda sho‘ba yig‘ilishlarida sohaga oid dolzarb ilmiy masalalar muhokama qilindi.
Tadbir veterinariya va chorvachilik sohasida xalqaro ilmiy hamkorlikni mustahkamlash, ilg‘or tajribalarni almashish hamda zamonaviy ilmiy yondashuvlarni amaliyotga joriy etishda muhim platforma bo‘lib xizmat qildi.

International scientific and practical conference held in Samarkand
An international scientific and practical conference on the topic “Modern problems of antibiotic resistance of microorganisms in veterinary medicine and pharmacological ways to combat them” was organized at the Samarkand State University of Veterinary Medicine, Livestock and Biotechnology.
Scientists and international experts from Uzbekistan, Russia, Belarus, Kazakhstan, Turkey and the Republic of Korea participated in this prestigious conference and presented reports on antibiotic resistance in veterinary medicine, reducing resistance to antimicrobial drugs, modern probiotics and innovative scientific approaches.
An exhibition of the university's scientific developments and innovative products was organized as part of the conference, and topical scientific issues related to the field were discussed at branch meetings.
The event served as an important platform for strengthening international scientific cooperation in the field of veterinary medicine and animal husbandry, exchanging advanced experiences and implementing modern scientific approaches into practice.