Xalqaro ilmiy hamkorlik: Quaid-i-Azam universiteti professorlari bilan uchrashuv
Samarqand davlat veterinariya meditsinasi, chorvachilik va biotexnologiyalar universiteti rektori professor X.Yunusov hamda Pokiston Respublikasining nufuzli oliy ta’lim muassasasi — Quaid-i-Azam University professorlari Mushtaq Ahmad va Shazia Sultana bilan rasmiy uchrashuv tashkil etildi.
Uchrashuv universitet rahbariyati ishtirokida o‘tkazilib, unda tomonlar o‘rtasida ilmiy-akademik hamkorlikni rivojlantirish, qo‘shma ilmiy loyihalarni amalga oshirish, xalqaro nashrlar bo‘yicha tajriba almashish hamda kelgusidagi hamkorlik yo‘nalishlari muhokama qilindi.
Professor Mushtaq Ahmad biologik xilma-xillik, dorivor o‘simliklar, ekologiya, iqlim o‘zgarishi, biotexnologiya va nanotexnologiya sohalarida katta ilmiy tajribaga ega bo‘lib, ko‘plab xalqaro maqolalar, kitoblar va ilmiy loyihalar muallifi hisoblanadi.
Muloqot davomida universitetimizda ilmiy salohiyatni oshirish, professor-o‘qituvchilar va yosh tadqiqotchilarni xalqaro ilmiy maydonga kengroq jalb etish, Web of Science va Scopus bazalarida indekslanadigan nashrlarda maqolalar chop etish bo‘yicha hamkorlik istiqbollari ko‘rib chiqildi.
Uchrashuv yakunida tomonlar kelgusida qo‘shma seminarlar, ilmiy maqolalar, xalqaro loyihalar va akademik almashinuv yo‘nalishlarida hamkorlikni davom ettirishga tayyor ekanliklarini bildirdilar.

Международное научное сотрудничество: встреча с профессорами Университета Куайд-и-Азама.
Состоялась официальная встреча ректора Самаркандского государственного университета ветеринарной медицины, животноводства и биотехнологии, профессора Х. Юнусова, с профессорами Муштаком Ахмадом и Шазией Султаной из престижного высшего учебного заведения Республики Пакистан – Университета имени Куайд-и-Азама.
Встреча прошла с участием руководства университета, в ходе которой обсуждались вопросы развития научно-академического сотрудничества между сторонами, реализации совместных научных проектов, обмена опытом в области международных публикаций и перспективных направлений сотрудничества.
Профессор Муштак Ахмад обладает обширным научным опытом в области биоразнообразия, лекарственных растений, экологии, изменения климата, биотехнологии и нанотехнологии, является автором многочисленных международных статей, книг и научных проектов.
В ходе беседы были рассмотрены перспективы сотрудничества в повышении научного потенциала нашего университета, привлечении профессоров, преподавателей и молодых исследователей на международную научную арену, а также публикации статей в изданиях, индексируемых в базах данных Web of Science и Scopus. В завершение встречи стороны выразили готовность в будущем продолжить сотрудничество в таких областях, как совместные семинары, научные статьи, международные проекты и академический обмен.