REKTOR TASHRIFI VA AMALIY TA’LIM UYG‘UNLIGI: YOSHLAR KUNI DOIRASIDA MUHIM TASHABBUS
Samarqand davlat veterinariya meditsinasi, chorvachilik va biotexnologiyalar universitetida Yoshlar kuni munosabati bilan talabalarning amaliy bilim va ko‘nikmalarini mustahkamlashga qaratilgan navbatdagi muhim tadbir tashkil etildi.
Tadbir doirasida universitet rektori, professor X. Yunusov Chorvachilik va texnologiyalar fakultetiga qarashli O‘quv-amaliyot o‘tash tajriba issiqxonasiga tashrif buyurdi. Mazkur tashrif davomida talabalarning amaliy dars jarayonlari, innovatsion yondashuvlar asosida olib borilayotgan tajriba ishlari hamda issiqxona sharoitida o‘quv jarayonini tashkil etish holati bilan yaqindan tanishildi.
Rektor talabalarning nazariy bilimlarini amaliyot bilan uyg‘unlashtirish, zamonaviy agrotexnologiyalarni o‘zlashtirish hamda ilmiy yondashuv asosida ishlash ko‘nikmalarini shakllantirish bugungi kun ta’limining ustuvor yo‘nalishlaridan biri ekanini ta’kidladi. Shu bilan birga, yosh mutaxassislarni tayyorlashda amaliy bazaning ahamiyati alohida qayd etildi.
Tashrif davomida talabalar tomonidan amalga oshirilayotgan ilmiy-amaliy ishlanmalar, o‘simliklarni yetishtirish va parvarishlash bo‘yicha innovatsion usullar ijobiy baholanib, ularni yanada rivojlantirish yuzasidan tegishli tavsiyalar berildi.
Mazkur tashrif Yoshlar kuni doirasida yoshlarga yaratilayotgan imkoniyatlar, ularning bilim va salohiyatini ro‘yobga chiqarishga qaratilgan tizimli ishlarning yana bir yorqin ifodasi bo‘ldi.

ВИЗИТ РЕКТОРА И СВЯЗЬ С ПРАКТИЧЕСКИМ ОБРАЗОВАНИЕМ: ВАЖНАЯ ИНИЦИАТИВА В РАМКАХ ДНЯ МОЛОДЕЖИ
Самаркандский государственный университет ветеринарной медицины, животноводства и биотехнологий организовал очередное важное мероприятие, направленное на укрепление практических знаний и навыков студентов, по случаю Дня молодежи.
В рамках мероприятия ректор университета, профессор Х. Юнусов, посетил экспериментальную теплицу учебно-практического факультета животноводства и технологий. В ходе визита он подробно ознакомился с процессом практических занятий студентов, экспериментальной работой, проводимой с использованием инновационных подходов, и состоянием организации учебного процесса в тепличных условиях.
Ректор отметил, что сочетание теоретических знаний студентов с практикой, освоение современных агротехнологий и формирование навыков работы на основе научного подхода являются одним из приоритетных направлений современного образования. При этом особо была отмечена важность практической базы в подготовке молодых специалистов.
В ходе визита была положительно оценена научно-практическая работа студентов, инновационные методы выращивания и ухода за растениями, а также даны соответствующие рекомендации по их дальнейшему развитию.
Этот визит стал еще одним ярким подтверждением возможностей, созданных для молодежи в рамках Дня молодежи, – систематической работы, направленной на реализацию их знаний и потенциала.