Samarqand davlat veterinariya meditsinasi, chorvachilik va biotexnologiyalar universiteti rektori, professor X.B. Yunusov boshchiligida respublikamizda urchitilayotgan naslli qoʻylarni bosh sonini oshirish, seleksiya ishlarini takomillashtirish masalalariga qaratilgan yigʻilish boʻlib oʻtdi.
Yigʻilishda universitet va “Qorakoʻlchilik va choʻl ekologiyasi ilmiy tadqiqot instituti” olimlari, zotli qo‘ylarni ko‘paytirishga ixtisoslashgan fermer xo‘jaligi rahbarlari, shaxsiy tomorqa xoʻjaligi vakillari qatnashishdi.
Yigʻilish doirasida goʻsht-yogʻ yoʻnalishidagi qoʻylarning naslini yaxshilash, bonitirovka ishlarini olib boorish, sun’iy urugʻlantirish punktlarini tashkillashtirish masalalari muhokama qilindi.

Состоялось совещание под руководством ректора Самаркандского государственного университета ветеринарной медицины, животноводства и биотехнологии, профессора Х.Б. Юнусова, направленное на увеличение численности племенных овец, разводимых в нашей республике, и совершенствование селекционной работы.
В совещании приняли участие ученые университета и «Научно-исследовательского института каракольского селекции и степной экологии», руководители хозяйств, специализирующихся на разведении племенных овец, и представители частных хозяйств.
На совещании обсуждались вопросы улучшения породы мясных овец, проведения селекционной работы и организации пунктов искусственного осеменения.