Umumxalq xayriya hashari
Xabar berganimizdek, 13–14-mart kunlari yurtimiz bo‘ylab “Yurt obodligi, avvalo, mahalladan boshlanadi”  shiori ostida umumxalq xayriya hashari bo‘lib o‘tmoqda.
Bugungi xayrli tadbirda hududlarni obodonlashtirish, atrof-muhitni tozalash, daraxt va ko‘chatlarni oqlash, ijtimoiy obyektlar atrofini saranjomlash kabi ezgu ishlar amalga oshirilmoqda.
Samarqand davlat veterinariya meditsinasi, chorvachilik va biotexnologiyalar universiteti jamoasi ham mazkur hashar jarayonlarida faol ishtirok etmoqda. Zero, hashar – xalqimizning qadimiy hamjihatlik, mehr-oqibat va bir-biriga ko‘mak berish an’analarining amaliy ifodasidir.
Ozodalik, poklik, saranjomlik yurtimizni yanada obod va fayzli, ko‘rkam qiluvchi jihatlardan. Bunda xalqimizning yillar davomida shakllangan ezgu qadriyati – hashar muhim o‘rin tutadi.

National charity event
As we reported, on March 13-14, a nationwide charity hashar is being held across our country under the slogan “The well-being of the country begins, first of all, with the neighborhood.”
During today’s auspicious event, such noble deeds as landscaping areas, cleaning the environment, planting trees and seedlings, and arranging the surroundings of social facilities are being carried out.
The team of the Samarkand State University of Veterinary Medicine, Animal Husbandry and Biotechnology is also actively participating in these hashar processes. After all, hashar is a practical expression of the ancient traditions of our people of solidarity, kindness, and mutual assistance.
Freedom, purity, and arrangement are some of the aspects that make our country more prosperous, fruitful, and beautiful. In this, the noble value of our people, which has been formed over the years, plays an important role.