Umumxalq xayriya hashari
Xabar berganimizdek, 13–14-mart kunlari yurtimiz bo‘ylab “Yurt obodligi, avvalo, mahalladan boshlanadi”  shiori ostida umumxalq xayriya hashari bo‘lib o‘tmoqda.
Bugungi xayrli tadbirda hududlarni obodonlashtirish, atrof-muhitni tozalash, daraxt va ko‘chatlarni oqlash, ijtimoiy obyektlar atrofini saranjomlash kabi ezgu ishlar amalga oshirilmoqda.
Samarqand davlat veterinariya meditsinasi, chorvachilik va biotexnologiyalar universiteti jamoasi ham mazkur hashar jarayonlarida faol ishtirok etmoqda. Zero, hashar – xalqimizning qadimiy hamjihatlik, mehr-oqibat va bir-biriga ko‘mak berish an’analarining amaliy ifodasidir.
Ozodalik, poklik, saranjomlik yurtimizni yanada obod va fayzli, ko‘rkam qiluvchi jihatlardan. Bunda xalqimizning yillar davomida shakllangan ezgu qadriyati – hashar muhim o‘rin tutadi.

Национальное благотворительное мероприятие
Как мы сообщали, 13-14 марта по всей стране проходит общенациональный благотворительный хашар под лозунгом «Благополучие страны начинается, прежде всего, с соседства».
В рамках сегодняшнего знаменательного события проводятся такие благородные мероприятия, как благоустройство территорий, уборка окружающей среды, посадка деревьев и саженцев, а также обустройство окрестностей объектов социальной инфраструктуры.
В этих хашарах также активно участвует команда Самаркандского государственного университета ветеринарной медицины, животноводства и биотехнологий. Ведь хашар — это практическое выражение древних традиций нашего народа: солидарности, доброты и взаимопомощи.
Свобода, чистота и упорядоченность — вот некоторые аспекты, которые делают нашу страну более процветающей, плодородной и прекрасной. В этом важную роль играет благородная ценность нашего народа, сформировавшаяся за годы.