“Rahbar stipendiyasi” tanlovi g‘olblari taqdirlandi
SamDVMCHBU va “Navobod Naslli Parranda” fermer xo‘jaligi o‘rtasida 2025/2026-o‘quv yilida “Rahbar stipendiyasi” joriy etilgan. “Veterinariya meditsinasi”, “Zooinjeneriya” va “Agrotexnologiya” yo‘nalishlaridagi talabalar tanlovda g‘olib chiqdi. Tadbirda g‘oliblarga guvohnomalar topshirilgan. Asosiy maqsad — iqtidorli talabalarni qo‘llab-quvvatlab, sohaga yetuk mutaxassislarni tayyorlash.
SamDVMCHBU hamda “Navobod Naslli Parranda” fermer xo‘jaligi o‘rtasida 2025-yil 31-oktyabrda imzolangan hamkorlik memorandumining 3.6-bandiga asosan 2025 – 2026-o‘quv yilida universitet talabalari uchun “Navobod Naslli Parranda” fermer xo‘jaligi tomonidan “Rahbar stipendiyasi” joriy qilingan.
“Veterinariya meditsinasi” yo‘nalishi bo‘yicha D.Farxodov va A.Ahrorov, “Zooinjeneriya” yo‘nalishi bo‘yicha M.Kodirova va Z.Pardayeva, “Agrotexnologiya” yo‘nalishi bo‘yicha S.Turdiyev va O.Zafarovlar 2025/2026-o‘quv yili uchun “Rahbar stipendiyasi” tanlovining universitet va yakuniy suhbat bosqichi g‘oliblari, deb topilgan.
Bugungi “Navobod Naslli Parranda” fermer xo‘jaligida bo‘lib o‘tgan tantanali tadbirda universitet rektori, professor X.Yunusov va xo‘jalik rahbari X. O‘roqovlar an’anaviy ta’lim shaklida o‘quvchi-talaba oliy yoki professional ta’lim muassasasida asosiy e’tibor nazariyaga qaratilib, amaliyotga kam vaqt ajratilganligi, bu esa tabiiyki, amaliy kadrlar muammosini tug‘dirganini, shu bois, dunyo davlatlarining ta’lim tizimi o‘rganilib, zamonaviy texnologiyalar va dastgohlarda o‘qish bilan bir vaqtda korxona, tashkilotlarda ish faoliyatini olib borish imkoniyatini beruvchi dual ta’lim shakli milliy ta’lim tizimiga kiritilganligini ta’kidlab, “Navobod Naslli Parranda” fermer xo‘jaligi hamda universitet o‘rtasida yo‘lga qo‘yilgan dual ta’lim shakli qanchalik samara berayotganini ta’kidlab, maxsus guvohnomalarni g‘olib talabalarga topshirib, ularga keyingi o‘qish va ishlarida omadlar tiladi.
Tanlovdan ko‘zlangan asosiy maqsad — iqtidorli, tashabbuskor va ilmiy salohiyatga ega talabalarni qo‘llab-quvvatlash, ularning kasbiy bilim va amaliy ko‘nikmalarini yanada rivojlantirish hamda soha uchun yetuk mutaxassislarni tayyorlashdan iboratdir.

Winners of the "Leader Scholarship" competition awarded
The “Leader Scholarship” was introduced between SamSUVMLB and the “Navobod Naslli Parranda” farm in the 2025/2026 academic year. Students in the “Veterinary Medicine”, “Zooengineering” and “Agrotechnology” departments won the competition. The winners were awarded certificates at the event. The main goal is to support talented students and train qualified specialists in the field.
In accordance with clause 3.6 of the Memorandum of Cooperation signed between SamSUVMLB and the “Navobod Naslli Parranda” farm on October 31, 2025, the “Leader Scholarship” was introduced by the “Navobod Naslli Parranda” farm for university students in the 2025-2026 academic year.
D. Farkhodov and A. Ahrorov in the field of "Veterinary Medicine", M. Kodirova and Z. Pardayeva in the field of "Zooengineering", and S. Turdiyev and O. Zafarov in the field of "Agrotechnology" were recognized as the winners of the university and final interview stages of the "Leader Scholarship" competition for the 2025/2026 academic year.
At today's solemn event at the "Navobod Naslli Parranda" farm, the rector of the university, professor Kh. Yunusov, and the head of the farm Kh. Orokov noted that in the traditional form of education, the main attention is paid to theory in a higher or professional educational institution, and little time is allocated to practice, which naturally creates a problem of practical personnel, therefore, the education system of the world's countries has been studied, and a dual education form has been introduced into the national education system, which provides the opportunity to work in enterprises and organizations at the same time as studying on modern technologies and machines. They noted how effective the dual education form established between the "Navobod Naslli Parranda" farm and the university is, and presented special certificates to the winning students, wishing them success in their further studies and work.
The main goal of the competition is to support talented, enterprising, and scientifically capable students, further develop their professional knowledge and practical skills, and train qualified specialists for the industry.