Samarqand davlat veterinariya meditsinasi, chorvachilik va biotexnologiyalar universitetiga Latviyaning tabiiy fanlar va biotexnologiyalar universitetining bir guruh olimlari - jumladan, professor Ilze Vircava hamda  dr. Yuriy Siromyatnikov  va boshqalar tashrif buyurishdi,
SamDVMCHBU rektori, professor Xudaynazar Yunusovning mehmonlar bilan bo'lgan uchrashuvi davomida xalqaro va akademik hamkorlik masalalariga to‘xtalib o‘tildi.
Talabalar va professor-o‘qituvchilar almashinuv dasturlari, qo‘shma kurslar va o‘quv dasturlari muhokama qilindi. Qo‘shma ilmiy tadqiqotlar, nashrlar va grantlar uchun imkoniyatlar hamda xalqaro loyihalarni moliyalashtirish istiqbollari bo'yicha bahs - muzokaralar olib borildi.

Международное сотрудничество
Группа ученых из Латвийского университета естественных наук и биотехнологии, в том числе профессор Илзе Вирчава, доктор Юрий Сиромятников и другие, посетила Самаркандский государственный университет ветеринарной медицины, животноводства и биотехнологии.
В ходе встречи ректора Самаркандского государственного университета ветеринарной медицины, животноводства и биотехнологии, профессора Худайназара Юнусова, обсуждались вопросы международного и академического сотрудничества.
Были рассмотрены программы обмена студентами и преподавателями, совместные курсы и учебные планы. Обсуждались перспективы совместных научных исследований, публикаций и грантов, а также перспективы финансирования международных проектов.