"IKKI BUYUK SIYMO - BIR MILLAT FAXRI"
SamDVMCHBU Madaniyat saroyida Alisher Navoiy va Zahiriddin Muhammad Boburning yubilliyiga bag‘ishlangan "Ikki buyuk siymo - bir millat faxri" mavzusidagi tadbirda ezgulik, odamiylik, sabr, insof va diyonatning ahamiyati e'tirof etildi. Rektor Xudaynazar Yunusov va dotsent Maftuna Xolova ularning adabiyot, tillar va davlatchilik sohasidagi izloqalari haqida so'zlashdilar. Talabalar namuna o'qish, nazm ozgarish va teatr joriy qilish orqali ajdodlariga ehtiromini namoyish etdilar.Cocoon AI Summary
SamDVMCHBU Madaniyat saroyida hazrat Alisher Navoiyning 585 yilligi hamda Zahiriddin Muhammad Boburning 543 yilligiga bag‘ishlangan "Ikki buyuk siymo - bir millat faxri" mavzusida ma’naviy-ma’rifiy tadbir bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda so‘zga chiqqan universitet rektori, professor Xudaynazar Yunusov ezgulik va odamiylik gʻoyalari Alisher Navoiy hamda Zahiriddin Muhammad Bobur asarlaridagi bosh gʻoyani tashkil etishi dunyo olimlari tomonidan eʼtirof etilayotganligi, sabrli, hayoli, insof-diyonatli boʻlishni oʻziga shior bilgan bu ikki siymo umrlari davomida bu aqidalarga qatʼiy amal qilgani barchamiz uchun ibrat ekanligini ta’kidlab, yurtimizda milliy ruhni kuchaytirish, yoshlarni qoʻllab-quvvatlashga oid qamrovi ulkan tadbirlar Navoiy va Bobur gʻoyalarining xalqimiz qalbidan chuqur joy olishini taqozo etayotganini aytib o‘tdi.
Shuningdek, Samarqand davlat chet tillari instituti dotsenti, filalogiya fanlari doktori Maftuna Xolova o‘z so‘zida Alisher Navoiy butun umrini turkiy til mavqeyini ko‘tarish, turkiy adabiyot imkoniyatlarini dunyoga tan oldirish, turkiy davlatchilik asoslarini mustahkamlashga, jamiyatda haqiqat va adolat mezonlarini qaror toptirishga bag‘ishlagan bobokalonimiz bu e’tirofga to‘la-to‘kis munosib va haqli ekanligini, Zahiriddin Muhammad Bobur ham o‘rta asr Sharq madaniyati, adabiyoti va she’riyatida o‘ziga xos o‘rin yegallagan adib, shoir, olim bo‘lish bilan birga yirik davlat arbobi va sarkarda bo‘lganliginiu, Bobur keng dunyoqarashi va mukammal aql-zakovati bilan Hindistonda Boburiylar sulolasiga asos solganligini, bu mamlakat tarixida davlat arbobi sifatida nomi qolgan bo‘lsa, o‘zbek tilida yozilgan “Boburnoma” asari bilan jahonning mashhur tarixnavis olimlari qatoridan ham joy olganligini ta’kidladi.
Tadbirning eng hayajonli qismi talabalar ijrosidagi chiqishlar bo‘ldi. Navqiron yoshlar Navoiy va Bobur g‘azallaridan namunalar o‘qib, ajdodlar merosiga bo‘lgan yuksak ehtiromlarini namoyish etishdi. Sharqona nazmning go‘zal ohanglari va teatrlashtirilgan sahna ko'rinishlari tadbir ishtirokchilariga unutilmas ma’naviy ozuqa ulashdi.

"TWO GREAT FIGURES - THE PRIDE OF A NATION"
The importance of kindness, humanity, patience, honesty and piety was recognized at the event "Two great figures - the pride of a nation" dedicated to the jubilee of Alisher Navoi and Zakhiriddin Muhammad Babur at the SamSUVMLB Palace of Culture. Rector Khudaynazar Yunusov and Associate Professor Maftuna Kholova spoke about their achievements in the fields of literature, languages ​​and statehood. Students showed their respect for their ancestors through model reading, poetry recitation and theater.
Cocoon AI Summary
A spiritual and educational event dedicated to the 585th anniversary of Hazrat Alisher Navoi and the 543rd anniversary of Zakhiriddin Muhammad Babur was held at the SamSUVMLB Palace of Culture.
Speaking at the event, the rector of the university, Professor Khudaynazar Yunusov, noted that the ideas of goodness and humanity are recognized by world scholars as the main idea in the works of Alisher Navoi and Zahiriddin Muhammad Babur, and that the steadfast adherence to these beliefs throughout their lives by these two figures, who considered themselves to be patient, imaginative, and honest, is an example for all of us. He noted that the large-scale activities aimed at strengthening the national spirit and supporting youth in our country require that the ideas of Navoi and Babur take a deep place in the hearts of our people.
Also, Associate Professor of the Samarkand State Institute of Foreign Languages, Doctor of Philology Maftuna Kholova emphasized in her speech that Alisher Navoi, who devoted his entire life to raising the status of the Turkic language, recognizing the potential of Turkish literature to the world, strengthening the foundations of Turkish statehood, and establishing the criteria of truth and justice in society, is fully worthy and rightful of this recognition. Zahiriddin Muhammad Babur, in addition to being a writer, poet, and scientist who occupied a unique place in the culture, literature, and poetry of the Middle Ages, was also a great statesman and commander. Babur, with his broad outlook and excellent intelligence, founded the Baburi dynasty in India. While his name remained in the history of this country as a statesman, he also became one of the world's famous historiographers with his work "Boburnoma" written in the Uzbek language.
The most exciting part of the event was the student performances. The young people of Navoi showed their high respect for the heritage of their ancestors by reciting excerpts from the ghazals of Navoi and Babur. The beautiful melodies of oriental poetry and theatrical performances provided unforgettable spiritual nourishment to the participants of the event.