"IKKI BUYUK SIYMO - BIR MILLAT FAXRI"
SamDVMCHBU Madaniyat saroyida Alisher Navoiy va Zahiriddin Muhammad Boburning yubilliyiga bag‘ishlangan "Ikki buyuk siymo - bir millat faxri" mavzusidagi tadbirda ezgulik, odamiylik, sabr, insof va diyonatning ahamiyati e'tirof etildi. Rektor Xudaynazar Yunusov va dotsent Maftuna Xolova ularning adabiyot, tillar va davlatchilik sohasidagi izloqalari haqida so'zlashdilar. Talabalar namuna o'qish, nazm ozgarish va teatr joriy qilish orqali ajdodlariga ehtiromini namoyish etdilar.Cocoon AI Summary
SamDVMCHBU Madaniyat saroyida hazrat Alisher Navoiyning 585 yilligi hamda Zahiriddin Muhammad Boburning 543 yilligiga bag‘ishlangan "Ikki buyuk siymo - bir millat faxri" mavzusida ma’naviy-ma’rifiy tadbir bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda so‘zga chiqqan universitet rektori, professor Xudaynazar Yunusov ezgulik va odamiylik gʻoyalari Alisher Navoiy hamda Zahiriddin Muhammad Bobur asarlaridagi bosh gʻoyani tashkil etishi dunyo olimlari tomonidan eʼtirof etilayotganligi, sabrli, hayoli, insof-diyonatli boʻlishni oʻziga shior bilgan bu ikki siymo umrlari davomida bu aqidalarga qatʼiy amal qilgani barchamiz uchun ibrat ekanligini ta’kidlab, yurtimizda milliy ruhni kuchaytirish, yoshlarni qoʻllab-quvvatlashga oid qamrovi ulkan tadbirlar Navoiy va Bobur gʻoyalarining xalqimiz qalbidan chuqur joy olishini taqozo etayotganini aytib o‘tdi.
Shuningdek, Samarqand davlat chet tillari instituti dotsenti, filalogiya fanlari doktori Maftuna Xolova o‘z so‘zida Alisher Navoiy butun umrini turkiy til mavqeyini ko‘tarish, turkiy adabiyot imkoniyatlarini dunyoga tan oldirish, turkiy davlatchilik asoslarini mustahkamlashga, jamiyatda haqiqat va adolat mezonlarini qaror toptirishga bag‘ishlagan bobokalonimiz bu e’tirofga to‘la-to‘kis munosib va haqli ekanligini, Zahiriddin Muhammad Bobur ham o‘rta asr Sharq madaniyati, adabiyoti va she’riyatida o‘ziga xos o‘rin yegallagan adib, shoir, olim bo‘lish bilan birga yirik davlat arbobi va sarkarda bo‘lganliginiu, Bobur keng dunyoqarashi va mukammal aql-zakovati bilan Hindistonda Boburiylar sulolasiga asos solganligini, bu mamlakat tarixida davlat arbobi sifatida nomi qolgan bo‘lsa, o‘zbek tilida yozilgan “Boburnoma” asari bilan jahonning mashhur tarixnavis olimlari qatoridan ham joy olganligini ta’kidladi.
Tadbirning eng hayajonli qismi talabalar ijrosidagi chiqishlar bo‘ldi. Navqiron yoshlar Navoiy va Bobur g‘azallaridan namunalar o‘qib, ajdodlar merosiga bo‘lgan yuksak ehtiromlarini namoyish etishdi. Sharqona nazmning go‘zal ohanglari va teatrlashtirilgan sahna ko'rinishlari tadbir ishtirokchilariga unutilmas ma’naviy ozuqa ulashdi.

"ДВЕ ВЕЛИКИЕ ФИГУРЫ - ГОРДОСТЬ НАЦИИ"
Важность доброты, гуманности, терпения, честности и благочестия была отмечена на мероприятии «Две великие фигуры – гордость нации», посвященном юбилею Алишера Навои и Захириддина Мухаммада Бабура, которое состоялось во Дворце культуры СамГУВМЖБ. Ректор Худайназар Юнусов и доцент Мафтуна Холова рассказали об их достижениях в области литературы, языков и государственности. Студенты выразили свое уважение предкам посредством показательных чтений, декламации стихов и театральных постановок.
Краткое содержание
В Дворце культуры СамГУВМЖБ состоялось духовно-образовательное мероприятие, посвященное 585-летию со дня рождения Алишера Навои и 543-летию со дня рождения Захириддина Мухаммада Бабура.
Выступая на мероприятии, ректор университета, профессор Худайназар Юнусов, отметил, что идеи добра и гуманизма признаны мировыми учеными как главная идея в трудах Алишера Навои и Захириддина Мухаммада Бабура, и что непоколебимая приверженность этим убеждениям на протяжении всей жизни этих двух личностей, считавших себя терпеливыми, изобретательными и честными, является примером для всех нас. Он отметил, что масштабная деятельность, направленная на укрепление национального духа и поддержку молодежи в нашей стране, требует, чтобы идеи Навои и Бабура заняли глубокое место в сердцах нашего народа.
Также доцент Самаркандского государственного института иностранных языков, доктор филологических наук Мафтуна Холова подчеркнула в своей речи, что Алишер Навои, посвятивший всю свою жизнь повышению статуса тюркского языка, признанию потенциала турецкой литературы для мира, укреплению основ турецкой государственности и установлению критериев истины и справедливости в обществе, полностью заслуживает этого признания. Захириддин Мухаммад Бабур, помимо того, что был писателем, поэтом и ученым, занявшим уникальное место в культуре, литературе и поэзии Средневековья, был также великим государственным деятелем и полководцем. Бабур, обладая широким кругозором и выдающимся интеллектом, основал династию Бабури в   Индии. Его имя вошло в историю страны как имя государственного деятеля, а также он стал одним из самых известных в мире историографов благодаря своему труду «Бобурнома», написанному на узбекском языке.
Самой захватывающей частью мероприятия стали выступления студентов. Молодые люди из Навои продемонстрировали глубокое уважение к наследию своих предков, читая отрывки из газелей Навои и Бабура. Прекрасные мелодии восточной поэзии и театральные представления подарили участникам мероприятия незабываемое духовное наслаждение.