KONSTITUTSIYA – INSON QADRI, ERKINLIK, TENGLIK VA ADOLAT GAROVI
Avvalo Sizlarni 8-dekabr - O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi kuni bilan chin qalbimdan muborakbod etaman!
Davlatimiz rahbarining joriy yil 21 noyabrdagi “O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi kuni bayramiga tayyorgarlik ko‘rish va uni o‘tkazish to‘g‘risida”gi farmoyishi asosida mamlakatimizda Bosh qomusimiz qabul qilingan sana “Konstitutsiya – inson qadri, erkinlik, tenglik va adolat garovi!” degan bosh g‘oya asosida nishonlanmoqda.
Mustaqil davalatimiz Konstitutsiyasi qabul qilinganining 33 yilligini har yilgidan ko‘ra o‘zgacha nishonlanishimiz tabiiy. Negaki, 2023 yilda tubdan yangilangan Bosh qomusimizni umumxalq referendumi asosida qabul qildik hamda milliy davlatchiligimiz tarixida ilk bor barcha ustuvor qoidalari to‘g‘ridan-to‘g‘ri qo‘llanadigan mukammal Konstitutsiyaga ega bo‘ldik.
Konstitutsiya nafaqat yuridik hujjat, balki u milliy mafkuramizning ijtimoiy-siyosiy, ma’naviy asosini tashkil etuvchi umuminsoniy g‘oyalarga xizmat qiladi.
Bosh qonunimiz - O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasining qabul qilinishi muhim siyosiy, huquqiy xujjat sifatida jahonda yangi, suveren, istiqboli porloq davlat dunyoga kelganining o‘ziga xos shahodatnomasi bo‘ldi.
Mustaqil O‘zbekiston Konstitutsiyasi jaxon hamjamiyatining inson huquqlari sohasidagi yutuqlarini to‘la o‘zida mujassam qilgan. Ushbu Konstitutsiya inson huquqlari sohasidagi barcha muhim qoidalarni: insonning yashash, erkinlik va shahsiy daxlsizlik huquqi, mulkdor bo‘lish huquqi, ta’lim olish va boshqa shu kabi huquqlarni o‘z ichiga olgandir.
O‘z o‘zingizga savol bering? Men qonunlarni yaxshi bilamanmi va unga qay tarzda amal qilaman?
Menimcha, jamiyatdagi har bir fuqaro o‘ziga ana shu savolni berib ko‘rishi kerak. Talaba, professor-o‘qituvchi, xox u oddiy xodim bo‘lsin, albatta mavjud qonun-qoidalarga amal qilib yashashi, huquqlarini bilishi, majburiyatlarini bajarishi jamiyat hayotida tartib-intizomni, osoyishtalikni ta’minlaydi.
Xulosa qilib aytganda, Konstitutsiya xalqimiz irodasi, tafakkuri va kelajakka bo‘lgan ishonchining huquqiy ifodasidir. U Yangi O‘zbekistonni barpo etish yo‘lida davlat va jamiyat ravnaqini ta’minlaydigan, inson qadrini oliy mezon sifatida belgilab bergan tarixiy hujjatdir.
Konstitutsiya asrlar davomida xalqimizga xizmat qiladigan, adolat va taraqqiyot yo‘lida ishonchli dasturilamal bo‘lib qoladi. Unga sodiq qolgan holda yashash va unda belgilab qo‘yilgan tamoyillarni hayotga tatbiq etish har birimizning muqaddas burchimizdir
Men fursatdan foydalanib, yurtimizning barcha fuqarolarini, talaba yoshlarni mamlakatimiz bosh qomusi – Konstitutsiyamiz qabul qilinganligining 33 yilligi bilan muborakbod etaman.
Samarqand davlat veterinariya meditsinasi, chorvachilik va biotexnologiyalar universiteti rektori, akademik.

• The Constitution is a guarantee of human dignity, freedom, equality, and justice.
First of all, I sincerely congratulate you on December 8 - the Day of the Constitution of the Republic of Uzbekistan!
Based on the decree of the Head of State dated November 21 of this year "On preparation and holding the holiday of the Day of the Constitution of the Republic of Uzbekistan", the date of adoption of our Constitution is celebrated in our country under the main idea "The Constitution is a guarantee of human dignity, freedom, equality and justice!"
It is natural that we celebrate the 33rd anniversary of the adoption of the Constitution of our independent state in a special way than every year. After all, in 2023, we adopted our fundamentally updated Constitution on the basis of a nationwide referendum and, for the first time in the history of our national statehood, we have a perfect Constitution, in which all its priority provisions are directly applicable.
The Constitution is not only a legal document, but it serves universal human ideas that form the socio-political and spiritual basis of our national ideology.
The adoption of our fundamental law - the Constitution of the Republic of Uzbekistan, as an important political and legal document, became a kind of testimony to the birth of a new, sovereign, promising state in the world.
The Constitution of independent Uzbekistan fully embodies the achievements of the world community in the field of human rights. This Constitution includes all the important provisions in the field of human rights: the right to life, freedom and personal integrity, the right to property, education and other similar rights.
Ask yourself a question? Do I know the laws well and how do I follow them?
I think that every citizen in society should ask himself this question. Whether he is a student, a professor-teacher, or an ordinary employee, living in accordance with existing laws and regulations, knowing his rights, and fulfilling his obligations ensures order and peace in the life of society.
In conclusion, the Constitution is a legal expression of the will, thinking, and faith in the future of our people. It is a historical document that ensures the prosperity of the state and society on the path to building a New Uzbekistan, and that defines human dignity as the highest criterion.
The Constitution will serve our people for centuries, a reliable guide to justice and development. It is the sacred duty of each of us to live faithfully to it and implement the principles set forth in it.
I take this opportunity to congratulate all citizens of our country, young students, on the 33rd anniversary of the adoption of the Constitution, the main law of our country.
Rector of the Samarkand State University of Veterinary Medicine, Livestock and Biotechnology, Academician.