KONSTITUTSIYA – INSON QADRI, ERKINLIK, TENGLIK VA ADOLAT GAROVI
Avvalo Sizlarni 8-dekabr - O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi kuni bilan chin qalbimdan muborakbod etaman!
Davlatimiz rahbarining joriy yil 21 noyabrdagi “O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi kuni bayramiga tayyorgarlik ko‘rish va uni o‘tkazish to‘g‘risida”gi farmoyishi asosida mamlakatimizda Bosh qomusimiz qabul qilingan sana “Konstitutsiya – inson qadri, erkinlik, tenglik va adolat garovi!” degan bosh g‘oya asosida nishonlanmoqda.
Mustaqil davalatimiz Konstitutsiyasi qabul qilinganining 33 yilligini har yilgidan ko‘ra o‘zgacha nishonlanishimiz tabiiy. Negaki, 2023 yilda tubdan yangilangan Bosh qomusimizni umumxalq referendumi asosida qabul qildik hamda milliy davlatchiligimiz tarixida ilk bor barcha ustuvor qoidalari to‘g‘ridan-to‘g‘ri qo‘llanadigan mukammal Konstitutsiyaga ega bo‘ldik.
Konstitutsiya nafaqat yuridik hujjat, balki u milliy mafkuramizning ijtimoiy-siyosiy, ma’naviy asosini tashkil etuvchi umuminsoniy g‘oyalarga xizmat qiladi.
Bosh qonunimiz - O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasining qabul qilinishi muhim siyosiy, huquqiy xujjat sifatida jahonda yangi, suveren, istiqboli porloq davlat dunyoga kelganining o‘ziga xos shahodatnomasi bo‘ldi.
Mustaqil O‘zbekiston Konstitutsiyasi jaxon hamjamiyatining inson huquqlari sohasidagi yutuqlarini to‘la o‘zida mujassam qilgan. Ushbu Konstitutsiya inson huquqlari sohasidagi barcha muhim qoidalarni: insonning yashash, erkinlik va shahsiy daxlsizlik huquqi, mulkdor bo‘lish huquqi, ta’lim olish va boshqa shu kabi huquqlarni o‘z ichiga olgandir.
O‘z o‘zingizga savol bering? Men qonunlarni yaxshi bilamanmi va unga qay tarzda amal qilaman?
Menimcha, jamiyatdagi har bir fuqaro o‘ziga ana shu savolni berib ko‘rishi kerak. Talaba, professor-o‘qituvchi, xox u oddiy xodim bo‘lsin, albatta mavjud qonun-qoidalarga amal qilib yashashi, huquqlarini bilishi, majburiyatlarini bajarishi jamiyat hayotida tartib-intizomni, osoyishtalikni ta’minlaydi.
Xulosa qilib aytganda, Konstitutsiya xalqimiz irodasi, tafakkuri va kelajakka bo‘lgan ishonchining huquqiy ifodasidir. U Yangi O‘zbekistonni barpo etish yo‘lida davlat va jamiyat ravnaqini ta’minlaydigan, inson qadrini oliy mezon sifatida belgilab bergan tarixiy hujjatdir.
Konstitutsiya asrlar davomida xalqimizga xizmat qiladigan, adolat va taraqqiyot yo‘lida ishonchli dasturilamal bo‘lib qoladi. Unga sodiq qolgan holda yashash va unda belgilab qo‘yilgan tamoyillarni hayotga tatbiq etish har birimizning muqaddas burchimizdir
Men fursatdan foydalanib, yurtimizning barcha fuqarolarini, talaba yoshlarni mamlakatimiz bosh qomusi – Konstitutsiyamiz qabul qilinganligining 33 yilligi bilan muborakbod etaman.
Samarqand davlat veterinariya meditsinasi, chorvachilik va biotexnologiyalar universiteti rektori, akademik.

• Конституция является гарантией человеческого достоинства, свободы, равенства и справедливости.
Основываясь на Указе Главы государства от 21 ноября текущего года «О подготовке и проведении праздника Дня Конституции Республики Узбекистан», день принятия нашей Конституции отмечается в нашей стране под девизом «Конституция – гарантия человеческого достоинства, свободы, равенства и справедливости!»
Закономерно, что 33-ю годовщину принятия Конституции нашего независимого государства мы отмечаем с особым размахом, чем каждый год. Ведь в 2023 году мы приняли нашу принципиально обновлённую Конституцию на основе всенародного референдума, и впервые в истории нашей национальной государственности у нас есть совершенная Конституция, в которой все её приоритетные положения имеют прямое действие.
Конституция – это не только юридический документ, но и служит общечеловеческим идеям, составляющим социально-политическую и духовную основу нашей национальной идеологии.
Принятие нашего основополагающего закона – Конституции Республики Узбекистан, как важного политико-правового документа, стало своеобразным свидетельством рождения нового, суверенного, перспективного государства в мире.
Конституция независимого Узбекистана в полной мере воплощает в себе достижения мирового сообщества в области прав человека. В ней закреплены все важнейшие положения в области прав человека: право на жизнь, свободу и личную неприкосновенность, право на собственность, образование и другие подобные права.
Конституция – это не только юридический документ, но и служение общечеловеческим идеям, составляющим социально-политическую и духовную основу нашей национальной идеологии.
Задайте себе вопрос: хорошо ли я знаю законы и как я их соблюдаю?
Я думаю, что каждый гражданин в обществе должен задать себе этот вопрос. Будь он студентом, профессором-преподавателем или рядовым служащим, жизнь в соответствии с действующими законами и правилами, знание своих прав и выполнение обязанностей обеспечивают порядок и мир в жизни общества.
В заключение следует сказать, что Конституция – это правовое выражение воли, мышления и веры в будущее нашего народа. Это исторический документ, обеспечивающий процветание государства и общества на пути построения Нового Узбекистана, определяющий человеческое достоинство как высший критерий.
Конституция будет служить нашему народу веками надежным ориентиром на пути к справедливости и развитию. Священный долг каждого из нас – жить ей верно и воплощать в жизнь заложенные в ней принципы.
Пользуясь случаем, поздравляю всех граждан нашей страны, учащуюся молодежь с 33-й годовщиной принятия Конституции – главного закона нашей страны.
ректор Самаркандского государственного университета ветеринарной медицины, животноводства и биотехнологии, академик.