“Zo‘ravonlikka qarshi 16 kun”
Samarqand davlat veterinariya meditsinasi, chorvachilik va biotexnologiyalar  universitetida 2025 yil 2-dekabr  kuni “Zo‘ravonlikka qarshi  16 kun”  loyihasi doirasida  “Xotin-qizlarga nisbatan raqamli zo‘ravonlikka barham berish uchun birlashaylik” shiori ostida ma’naviy-ma’rifiy  tadbir  o‘tkazildi.
Tadbirda universitet rektori, professor X.B. Yunusov, O‘zbekiston Respublikasi Oila va Xotin-qizlar qo‘mitasining birinchi o‘rinbosari U.H. Abdullayeva, Samarqand viloyati hokimi o‘rinbosari, Oila va xotin-qizlar boshqarmasi boshlig‘i Z.B.Saidova hamda viloyat huquqni muhofvza qiluvchi tashkilotlar vakillari, Ayollarni reabilitasiya qilish Markazi viloyat bo‘limi xodimlarining sermazmun ma’ruzalari tinglandi.

«16 дней активизма против гендерного насилия»
2 декабря 2025 года в Самаркандском государственном университете ветеринарной медицины, животноводства и биотехнологий состоялось духовно-просветительское мероприятие под лозунгом «Объединимся, чтобы положить конец цифровому насилию в отношении женщин» в рамках проекта «16 дней против насилия».
На мероприятии с содержательными докладами выступили ректор университета, профессор Х.Б. Юнусов, первый заместитель Комитета по делам семьи и женщин Республики Узбекистан У.Х. Абдуллаева, заместитель хокима Самаркандской области, начальник Управления по делам семьи и женщин З.Б. Саидова, а также представители региональных правоохранительных органов и сотрудники областного отделения Женского реабилитационного центра.