Oziq-ovqat xavfsizligi muammosining dolzarb vazifa va yechimlari
Konferensiyani kirish so‘zi bilan ochib bergan universitet rektori, akademik Xudaynazar Yunusov mazkur konferensiya oziq-ovqat xavfsizligining globallashuvi sharoitida sohalarining ishlab chiqarishdagi mavjud muammolari va ularning yechimlari, mazkur yo‘nalishdagi xalqaro tajribani o‘rganish, hamkorlik aloqalarini o‘rnatish, iqtidorli yoshlarning innovasion g‘oyalari va ishlanmalarining ilmiy asoslariga qaratilganligini ta’kidladi.Universitetda tahsil olayotgan iqtidorli yoshlarni qo‘llab-quvvatlash va ularni xalqaro integrasion jarayonlarda ishtirokini faollashtirish orqali korporativ innovasion hamkorlikni mustahkamlashni ta’minlashdan iborat ekanligi, ilmiy-tadqiqot ishlarini olib borayotgan iqtidorli yoshlarning innovasion g‘oyalari va ishlanmalarini tahlil qilish, baholash va rag‘batlantirishda muhim ekanligini aytib o‘tdi va konferensiya ishiga omad tiladi.
Shuningdek, konferensiyada so‘z olgan veterinariya fanlari bo‘yicha falsafa doktori, (PhD), dotsent v.b F.Qurbonov, veterinariya fanlari nomzodi, professor v.b R.Ro‘ziqulov, veterinariya fanlari doktori, dotsent Z.Shopo‘latovalar konferensiyaning mazmun-mohiyatiga to‘xtalib, bugungi kunda yer yuzidagi iqlim o‘zgarishi natijasida oziq-ovqat mahsulotlari yetishtirish qiyinlashayotgani, natijada esa butun dunyo mamlakatlari oldida oziq-ovqat xavfsizligi dolzarb vazifalardan biriga aylanib borayotgani, zero, oziq-ovqat xavfsizligini ta’minlash mamlakatda ijtimoiy-iqtisodiy va siyosiy barqarorlikni ta’minlashning garovi hisoblanishini ta’kidlab, bu yo‘lda talabalar puxta bilib olishlari, ilmiy izlanishlar olib borishi va aholini sifatli oziq-ovqat bilan ta’minlashda o‘zlarining munosib hissalarini qo‘shishlari lozimligini aytib o‘tdi.
O‘z navbatida universitet 1-bosqich doktoronti Sardor Jahongirov “Samarqand viloyati sharoitida karpsimon baliqlarni Psevdomonoz va Chilodonella suprinid bilan zararlanishi, davolash va oldini olish choralari”, 2-bosqich magistranti Nurbek Normamatov “Buzoqlar kolibakteriozida immunoglobinlar va gematologik ko‘rsatgichlarning immun tizimdagi bog‘liqligi” kabi mavzularda chiqishlar qilishdi.
Konferensi o‘z ishini “Oziq-ovqat xavfsizligi muammosining dolzarb vazifa va yechimlari” kabi shoʻbalarga bo‘lingan holda davom ettirdi.

Current challenges and solutions to the problem of food security
Opening the conference with an introductory speech, the rector of the university, academician Khudaynazar Yunusov, noted that the conference is focused on the current problems of food security in the context of globalization and their solutions, the study of international experience in this area, the establishment of partnerships, and the scientific foundations of innovative ideas and developments of talented young people. He noted that it is important to support talented young people studying at the university and strengthen corporate innovative cooperation by activating their participation in international integration processes, and to analyze, evaluate and encourage innovative ideas and developments of talented young people conducting research, and wished the conference success.
Also speaking at the conference, Doctor of Philosophy in Veterinary Sciences (PhD), Associate Professor F. Kurbonov, Candidate of Veterinary Sciences, Professor R. Rozikulov, Doctor of Veterinary Sciences, Associate Professor Z. Shopulatova, touched upon the content of the conference and noted that today, as a result of climate change on Earth, it is becoming more difficult to grow food products, and as a result, food security is becoming one of the urgent tasks for countries around the world, since ensuring food security is considered a guarantee of socio-economic and political stability in the country, and they noted that students should thoroughly learn, conduct scientific research and make their worthy contribution to providing the population with quality food.
In turn, the first-year doctoral student of the university, Sardor Jahongirov, made presentations on topics such as “Infection of carp fish with Pseudomonosis and Chilodonella suprinid in the conditions of the Samarkand region, treatment and prevention measures”, and the second-year master's student, Nurbek Normamatov, made presentations on topics such as “The relationship between immunoglobulins and hematological indicators in the immune system in colibacillosis of calves”.
The conference continued its work by dividing it into sub-topics such as “Current tasks and solutions to the problem of food safety”.