Oziq-ovqat xavfsizligi muammosining dolzarb vazifa va yechimlari
Konferensiyani kirish so‘zi bilan ochib bergan universitet rektori, akademik Xudaynazar Yunusov mazkur konferensiya oziq-ovqat xavfsizligining globallashuvi sharoitida sohalarining ishlab chiqarishdagi mavjud muammolari va ularning yechimlari, mazkur yo‘nalishdagi xalqaro tajribani o‘rganish, hamkorlik aloqalarini o‘rnatish, iqtidorli yoshlarning innovasion g‘oyalari va ishlanmalarining ilmiy asoslariga qaratilganligini ta’kidladi.Universitetda tahsil olayotgan iqtidorli yoshlarni qo‘llab-quvvatlash va ularni xalqaro integrasion jarayonlarda ishtirokini faollashtirish orqali korporativ innovasion hamkorlikni mustahkamlashni ta’minlashdan iborat ekanligi, ilmiy-tadqiqot ishlarini olib borayotgan iqtidorli yoshlarning innovasion g‘oyalari va ishlanmalarini tahlil qilish, baholash va rag‘batlantirishda muhim ekanligini aytib o‘tdi va konferensiya ishiga omad tiladi.
Shuningdek, konferensiyada so‘z olgan veterinariya fanlari bo‘yicha falsafa doktori, (PhD), dotsent v.b F.Qurbonov, veterinariya fanlari nomzodi, professor v.b R.Ro‘ziqulov, veterinariya fanlari doktori, dotsent Z.Shopo‘latovalar konferensiyaning mazmun-mohiyatiga to‘xtalib, bugungi kunda yer yuzidagi iqlim o‘zgarishi natijasida oziq-ovqat mahsulotlari yetishtirish qiyinlashayotgani, natijada esa butun dunyo mamlakatlari oldida oziq-ovqat xavfsizligi dolzarb vazifalardan biriga aylanib borayotgani, zero, oziq-ovqat xavfsizligini ta’minlash mamlakatda ijtimoiy-iqtisodiy va siyosiy barqarorlikni ta’minlashning garovi hisoblanishini ta’kidlab, bu yo‘lda talabalar puxta bilib olishlari, ilmiy izlanishlar olib borishi va aholini sifatli oziq-ovqat bilan ta’minlashda o‘zlarining munosib hissalarini qo‘shishlari lozimligini aytib o‘tdi.
O‘z navbatida universitet 1-bosqich doktoronti Sardor Jahongirov “Samarqand viloyati sharoitida karpsimon baliqlarni Psevdomonoz va Chilodonella suprinid bilan zararlanishi, davolash va oldini olish choralari”, 2-bosqich magistranti Nurbek Normamatov “Buzoqlar kolibakteriozida immunoglobinlar va gematologik ko‘rsatgichlarning immun tizimdagi bog‘liqligi” kabi mavzularda chiqishlar qilishdi.
Konferensi o‘z ishini “Oziq-ovqat xavfsizligi muammosining dolzarb vazifa va yechimlari” kabi shoʻbalarga bo‘lingan holda davom ettirdi.

Современные вызовы и пути решения проблемы продовольственной безопасности
Открывая конференцию вступительным словом, ректор университета, академик Худайназар Юнусов, отметил, что конференция посвящена актуальным проблемам продовольственной безопасности в условиях глобализации и путям их решения, изучению международного опыта в этой области, установлению партнерских отношений, а также научным основам инновационных идей и разработок талантливой молодежи. Он отметил важность поддержки талантливой молодежи, обучающейся в университете, укрепления корпоративного инновационного сотрудничества путем активизации ее участия в международных интеграционных процессах, анализа, оценки и поощрения инновационных идей и разработок талантливой молодежи, занимающейся научными исследованиями, и пожелал конференции успехов.
Выступившие на конференции доктор философии по ветеринарным наукам (PhD), доцент Ф. Курбонов, кандидат ветеринарных наук, профессор Р. Розикулов, доктор ветеринарных наук, доцент З. Шопулатова затронули содержание конференции и отметили, что сегодня в результате изменения климата на Земле становится все сложнее выращивать продукты питания, и, как следствие, продовольственная безопасность становится одной из актуальных задач для стран всего мира, поскольку обеспечение продовольственной безопасности считается гарантией социально-экономической и политической стабильности в стране, а также отметили, что студенты должны углубленно учиться, проводить научные исследования и вносить свой достойный вклад в обеспечение населения качественными продуктами питания.
В свою очередь, докторант первого курса университета Сардор Джахонгиров выступил с докладами на такие темы, как «Заражённость карповых рыб псевдомонозом и хилодонеллезом супринид в условиях Самаркандской области, лечебно-профилактические мероприятия», а магистрант второго курса Нурбек Нормаматов – с докладами на такие темы, как «Взаимосвязь иммуноглобулинов и гематологических показателей в системе иммунитета при колибактериозе телят».
Работа конференции продолжилась разделением на подтемы, например, «Актуальные задачи и пути решения проблемы безопасности пищевых продуктов».