SamDVMCHBUda "Xon atlas" festivali o‘tkazilmoqda
SamDVMCHBUda o‘zbek milliy liboslariga mehr uyg‘otish va uni ommalashtirish, sharqona kiyinish madaniyatini targ‘ib qilish maqsadida tashkil qilinayotgan ushbu festivalda barcha ayol xodimlar va talaba-qizlar atlas va adras matosidan tikilgan milliy liboslarda ishtirok etishmoqda.
“Xon atlas” oyligi doirasida tashkil etilgan ushbu targ‘ibot tadbirlarida xalqimizning ming asrlik tarixiy merosi, urf-odat va an’analari, didi, estetik qarashlari hamda milliy liboslarimizning o‘ziga xosligi namoyish etildi.
Tadbirda universitet Xotin-qizlar maslahat Kengashi raisi J.Sayfudinova va boshqalar milliy qadriyatlarimizni asrab-avaylash, ularni yoshlar qalbiga singdirish va mazmunan boyitish, shuningdek, milliy liboslar orqali ajdodlarimizdan meros qolgan betakror san’atni keng targ‘ib qilish barchamizning azaliy burchimiz sanalishini ta’kidlashdi.

СамГУВМЖБ проводит фестиваль «Хан Атлас»
В этом фестивале, организованном в СамГУВМЛБ с целью прививания любви к узбекскому национальному костюму и его популяризации, а также продвижения культуры восточной одежды, все сотрудницы и студентки университета принимают участие в национальных костюмах из атласа и адраса.
Эти акции, организованные в рамках месяца «Хан-атлас», продемонстрировали тысячелетнее историческое наследие нашего народа, обычаи и традиции, вкусы, эстетические взгляды и самобытность наших национальных костюмов.
На мероприятии председатель Женского консультативного совета университета Ж. Сайфудинова и другие подчеркнули, что сохранение национальных ценностей, привитие их молодежи и обогащение их содержания – наш вечный долг, а также широкая популяризация уникального искусства, унаследованного от предков, через национальный костюм.