"Hayvonlar fiziologiyasi, biokimyosi, patologik fiziologiyasining veterinariya va chorvachilikni rivojlantirishdagi ahamiyati hamda istiqboldagi rejalari"
• "Hayvonlar fiziologiyasi, biokimyosi, patologik fiziologiyasining veterinariya va chorvachilikni rivojlantirishdagi ahamiyati hamda istiqboldagi rejalari"
SamDVMCHBU faollar zalida Biologiya fanlari nomzodi, dotsent Dusmurat Eshimov tavalludining 80 yilligiga bag'ishlab, shu mavzuda xalqaro Ilmiy-amaliy konferensiya bo‘lib o‘tdi.
Konferensiyani kirish so‘zi bilan ochib bergan universitet rektori, professor X.Yunusov Dusmurat Eshimov veterinariya ilmida o‘quv sohasida hayvonlar fiziologiyasi, hayvonlar patologik fiziologiya fanlardan texnikumlar uchun alohida, oliy ta’lim uchun alohida o‘quv dasturlarini yaratgan mohir pedagog olim ekanligi, uning o‘qitish uslubida talabalarni kasbga yo‘nalitirish, qiziqtirish, amaliyot bilan bog‘liq mutaxassislik fanlarining asosi bo‘lgan fiziologiya, patologik fiziologiyaning murakkab jihatlarini oddiy va ravon o‘qilishiga e’tibor berganligini ta’kidlab, D.Eshimov 250 dan ortiq o‘quv-uslubiy va ilmiy-uslubiy ishlar muallifi ekanligini alohida ta’kidlab o‘tdilar.
D.Eshimov pedagog olim sifatida butun kuch-g‘ayrat va bilimini yangi O‘zbekistonni barpo etish yo‘lida Prezidentimiz olib borayotgan bugungi siyosatiga mos ravishda yosh avlodni vatanga muhabbat va sadoqat ruhida tarbiyalashga, shuningdek veterinariya va chorvachilik sohalari uchun raqobatbardosh hamda yuqori malakali mutaxassislar tayyorlashga safarbar etib kelayotganligini e’tirof etib, ustozni qutlig‘ 80 yoshni qarshilayotgani bilab samimiy muborakbod etdi.
Konferensiya davomida Veterinariya va chorvachilikni rivojlantirish qo‘mitasi Boshqarma boshlig‘i A. Safarov, shuningdek, Polsha, Pokiston, Turkiya, Qozog‘iston, Qirg‘iziston kabi davlatlarining nufuzli olimlari, universitet professor-o‘qituvchilari va boshqa mehmonlar “Hayvonlar fiziologiyasi, biokimyosi, patologik fiziologiyasining veterinariya va chorvachilikni rivojlantirishdagi ahamiyati hamda istiqboldagi rejalari” mavzusi doirasi o‘z fikrlarini bildirish barobarida dotsent D.Yeshimovning bosib o‘tgan mazmunli umr yo‘li va veterinariya sohasi rivojiga qo‘shgan ulkan xizmatlarini e’tirof etishdi.
Dusmurat Eshimovning hayoti – qat’iyat, mehnatsevarlik va fidoyilikning yorqin namunasi ekanligi, o‘qituvchilik faoliyatida D.Eshimov talabchanligi, lekin bir vaqtning o‘zida mehribonligi bilan ajralib turishi, uning darslari chuqur mazmuni, hayotiy misollari va amaliy yondashuvi bilan talabalar qalbida iz qoldirganligini ta’kidlab, ustoz auditoriyada nafaqat bilim berish, balki yosh avlod qalbida kasbga muhabbat, Vatanga sadoqat, insoniylik va halollik tuyg‘ularini ham tarbiyalashga e’tibor qaratib kelayotganligini aytib o‘tishdi.
Aytish joizki, olim sifatida D.Eshimov veterinariya sohasini chuqur o‘rgangan, ilmiy natijalarini nafaqat mamlakat ichida, balki xalqaro miqyosda ham e’tirof ettira olgan. Ustoz yetishtirgan shogirdlar bugun ilmiy izlanishlarni davom ettirib, soha taraqqiyotiga o‘z hissasini qo‘shmoqda.

«Значение физиологии животных, биохимии, патологической физиологии в развитии ветеринарии и животноводства, а также планы на будущее»
• «Значение физиологии животных, биохимии, патологической физиологии в развитии ветеринарии и животноводства, а также планы на будущее»
В актовом зале СамГУВМЖБ прошла международная научно-практическая конференция, посвящённая 80-летию со дня рождения кандидата биологических наук, доцента Дусмурата Эшимова.
Открывая конференцию вступительным словом, ректор университета, профессор Х. Юнусов, отметил, что Дусмурат Эшимов был талантливым учёным-педагогом, создавшим отдельные учебные программы для техникумов и вузов по ветеринарному делу, включая физиологию животных и патологическую физиологию животных, и что его метод обучения был направлен на ориентацию студентов на профессию, их вовлеченность, а также на доступное и понятное изложение сложных аспектов физиологии и патологической физиологии, лежащих в основе специализированных дисциплин, связанных с практикой. Д. Эшимов – автор более 250 учебно-методических и научно-методических работ.
Д. Эшимов, отметив, что как педагог-ученый он мобилизует все свои силы, энергию и знания на воспитание подрастающего поколения в духе любви и преданности Родине, а также на подготовку конкурентоспособных и высококвалифицированных специалистов для ветеринарии и животноводства в соответствии с проводимой Президентом страны политикой построения нового Узбекистана, искренне поздравил педагога с 80-летием.
В ходе конференции начальник управления Комитета по развитию ветеринарии и животноводства А. Сафаров, а также видные ученые из таких стран, как Польша, Пакистан, Турция, Казахстан, Кыргызстан, преподаватели вузов и другие гости высказали свои мнения по теме «Значение физиологии, биохимии, патологической физиологии животных в развитии ветеринарии и животноводства и планы на будущее», отметив значимый жизненный путь доцента Д. Ешимова и его большой вклад в развитие ветеринарной отрасли.
Они отметили, что жизнь Дусмурата Эшимова – яркий пример целеустремленности, трудолюбия и самоотверженности. В своей педагогической деятельности Д. Эшимов отличался требовательностью и одновременно добротой. Его уроки глубокой содержательностью, жизненными примерами и практическим подходом оставляли след в сердцах учеников. Учитель уделял внимание не только передаче знаний слушателям, но и воспитанию в сердцах подрастающего поколения любви к профессии, преданности Родине, гуманности и честности.
Стоит отметить, что Д. Эшимов, будучи учёным, глубоко изучал ветеринарную медицину и смог добиться признания своих научных результатов не только в стране, но и за рубежом. Подготовленные им ученики и сегодня продолжают свои научные исследования, внося вклад в развитие отрасли.