Janubiy Koreya kompaniyalari bilan yangi hamkorlik bosqichi.
Avval xabar berganimizdek, universitetimiz vakillari – O. Achilov, T. Taylakov va H. Niyazov 2025-yil 28-iyuldan 2-avgustgacha bo‘lgan xizmat safari davomida Janubiy Koreya Respublikasidagi “Korea Bentonite” qo‘shma korxonasi va “EAGLE VET” kompaniyasiga tashrif buyurishgan edi.
Bugun esa Koreyaning “Korea Bentonite” kompaniyasi rahbariyati – direktor Dr. Jey Rhee, Dong-Hyon Shin hamda “EAGLE VET” kompaniyasi menejeri Kang Chang Hwa universitetimiz ilmiy salohiyatiga bo‘lgan katta qiziqish sabab, oradan ko‘p vaqt o‘tmay universitetimizga rasmiy tashrif buyurdi.
Mehmonlarni universitetimiz rektori, professor X. Yunusov qabul qildilar. Uchrashuv davomida xizmat safari chog‘ida erishilgan kelishuvlar batafsil muhokama qilinib, ularni amalga oshirish bo‘yicha aniq rejalar belgilandi.
Uchrashuv yakunida quyidagi kelishuvlar tasdiqlandi:
Ilmiy-tadqiqot hamkorligi – veterinariya preparatlari va ozuqa qo‘shimchalar ishlab chiqarish bo‘yicha qo‘shma ilmiy loyihalar amalga oshiriladi.
Texnologiya almashinuvi – Koreya tajribasi va zamonaviy ishlab chiqarish texnologiyalari professor-o‘qituvchilar hamda talabalarga taqdim etiladi.
Mahsulot sinovlari – “KOREA BENTONITE” mahsulotlari universitet laboratoriyalarida sinovdan o‘tkaziladi.
Kadrlar tayyorlash – talabalar va yosh olimlar uchun Koreya kompaniyalarida amaliyot va stajirovkalar tashkil etiladi.

Новый этап сотрудничества с южнокорейскими компаниями.
Как мы сообщали ранее, представители нашего университета – О. Ачилов, Т. Тайлаков и Х. Ниязов – посетили совместное предприятие «Korea Bentonite» и компанию «EAGLE VET» в Республике Южная Корея в рамках деловой поездки с 28 июля по 2 августа 2025 года.
Сегодня руководство корейской компании «Korea Bentonite» – директор д-р Джей Ри, Дон-Хён Шин и менеджер «EAGLE VET» Канг Чан Хва, в связи с большим интересом к научному потенциалу нашего университета, посетили наш университет с официальным визитом.
Гостей принял ректор нашего университета, профессор Х. Юнусов. В ходе встречи были подробно обсуждены достигнутые в ходе рабочей поездки договоренности и намечены конкретные планы по их реализации.
По итогам встречи были утверждены следующие соглашения:
Научно-исследовательское сотрудничество – будут реализованы совместные научные проекты по производству ветеринарных препаратов и кормовых добавок.
Обмен технологиями: профессорам, преподавателям и студентам будет предоставлен корейский опыт и современные производственные технологии.
Апробация продукции: продукция «KOREA BENTONITE» будет проходить испытания в лабораториях университета.
Подготовка кадров: для студентов и молодых учёных будут организованы стажировки и практики в корейских компаниях.
Производство продукции под брендом университета: достигнута договорённость о производстве ветеринарных препаратов под брендом нашего университета совместно с компанией «EAGLE VET».