Janubiy Koreya kompaniyalari bilan yangi hamkorlik bosqichi.
Avval xabar berganimizdek, universitetimiz vakillari – O. Achilov, T. Taylakov va H. Niyazov 2025-yil 28-iyuldan 2-avgustgacha bo‘lgan xizmat safari davomida Janubiy Koreya Respublikasidagi “Korea Bentonite” qo‘shma korxonasi va “EAGLE VET” kompaniyasiga tashrif buyurishgan edi.
Bugun esa Koreyaning “Korea Bentonite” kompaniyasi rahbariyati – direktor Dr. Jey Rhee, Dong-Hyon Shin hamda “EAGLE VET” kompaniyasi menejeri Kang Chang Hwa universitetimiz ilmiy salohiyatiga bo‘lgan katta qiziqish sabab, oradan ko‘p vaqt o‘tmay universitetimizga rasmiy tashrif buyurdi.
Mehmonlarni universitetimiz rektori, professor X. Yunusov qabul qildilar. Uchrashuv davomida xizmat safari chog‘ida erishilgan kelishuvlar batafsil muhokama qilinib, ularni amalga oshirish bo‘yicha aniq rejalar belgilandi.
Uchrashuv yakunida quyidagi kelishuvlar tasdiqlandi:
Ilmiy-tadqiqot hamkorligi – veterinariya preparatlari va ozuqa qo‘shimchalar ishlab chiqarish bo‘yicha qo‘shma ilmiy loyihalar amalga oshiriladi.
Texnologiya almashinuvi – Koreya tajribasi va zamonaviy ishlab chiqarish texnologiyalari professor-o‘qituvchilar hamda talabalarga taqdim etiladi.
Mahsulot sinovlari – “KOREA BENTONITE” mahsulotlari universitet laboratoriyalarida sinovdan o‘tkaziladi.
Kadrlar tayyorlash – talabalar va yosh olimlar uchun Koreya kompaniyalarida amaliyot va stajirovkalar tashkil etiladi.

A new stage of cooperation with South Korean companies.
As we previously reported, representatives of our university - O. Achilov, T. Taylakov and H. Niyazov - visited the Korea Bentonite Joint Venture and EAGLE VET Company in the Republic of South Korea during a business trip from July 28 to August 2, 2025.
Today, the management of the Korean company "Korea Bentonite" - Director Dr. Jay Rhee, Dong-Hyon Shin and Manager of "EAGLE VET" Kang Chang Hwa, due to their great interest in the scientific potential of our university, paid an official visit to our university shortly after.
The guests were received by the rector of our university, Professor Kh. Yunusov. During the meeting, the agreements reached during the business trip were discussed in detail and specific plans for their implementation were outlined.
At the end of the meeting, the following agreements were approved:
Scientific and research cooperation - joint scientific projects on the production of veterinary drugs and feed additives will be implemented.
Technology exchange - Korean experience and modern production technologies will be provided to professors, teachers and students.
Product testing - “KOREA BENTONITE” products will be tested in university laboratories.
Personnel training - internships and internships will be organized in Korean companies for students and young scientists.
Production under the university brand - it was agreed to produce veterinary drugs under the brand of our university in cooperation with the company “EAGLE VET”.