Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti tomonidan joriy yil 15-may kuni maktab taʼlimi tizimidagi islohotlar samaradorligini yanada oshirish boʻyicha oʻtkazilgan videoselektor yigʻilishida yoshlarning boʻsh vaqtlarini mazmunli tashkil etish boʻyicha bir qator vazifalar belgilanib, “Dolzarb 90 kunlik” eʼlon qilingan edi.
Shu munosabat bilan Samarqand davlat veterinariya meditsinasi, chorvachilik va biotexnollogiyalar universitetida zamonaviy yoʻnalishlarda toʻgaraklar tashkil etish, yoshlarda ijod va tahlil qobiliyatini yuksaltirish, ularning dunyoqarashini boyitish borasida bir qator ijobiy ishlar amalga oshirilmoqda.
Yangi o‘quv yili arafasida universitetda ta’mirlash va bunyodkorlik ishlari jadal sur’atlarda olib borildi. Mazkur ishlarning samaradorligini oshirish, talabalarda mehnatsevarlik, fidoyilik va jamoa ruhini shakllantirish maqsadida loyiha doirasida  “Bunyodkor yoshlar” talabalar qurilish otryadlari tashkil etilgan edi.
Ushbu otryadga universitetda tahsil olayotgan ellik nafarga yaqin ko‘ngilli talabalar jalb qilinib, ular ta’mirlash, obodonlashtirish, binolarni yangilash kabi amaliy ishlarni bajarishda faol ishtirok etishdi. Bu esa nafaqat talabalarning amaliy ko‘nikmalarini oshirishga, balki jamiyatda ijtimoiy mas’uliyat tuyg‘usini mustahkamlashga hamda moddiy manfaatdor bo‘lishlariga katta hissa qo‘shdi.
Shuni mamnuniyat bilan ta’kidlash joizki, talabalar bu tashabbusni ijobiy qarshi olib, o‘zlari o‘qiyotgan maskanni obod qilishga hissa qo‘shayotganlaridan faxrlandilar.
Bugun universitetda bo‘lib o‘tgan tadbirda universitet rektori, X.Yunusov va boshqa mas’ullar “Bunyodkor yoshlar” qurilish otryadi tomonidan olib borilgan mazkur qurilish-ta’mirlash ishlari ko‘zdan kechirilib, qilingan ishlar yuqori saviyada amalga oshirilganini e’tirof etishdi.
Shuningdek, tadbir davomida talabalar va hududdagi mahallalar yoshlari ishtirokida sportning stol tennisi, shaxmat va shashka, voleybol turi boʻyicha sport musobaqalarini oʻtkazilib, ularni maʼnaviy-maʼrifiy muhitga keng jalb etish maqsadida sanʼat koʻrgazmalari, adabiyot va sheʼriyat kechalari, “Zakovat” intellektual oʻyinlari tashkil etildi.

В СамГУВМЖБ в рамках проекта «Актуальные 90 дней» организовано духовно-просветительское мероприятие, а также высоко оценена деятельность студенческого строительного отряда «Бунёдкор ёшлар».
На видеоселекторном совещании, проведенном Президентом Республики Узбекистан 15 мая текущего года в целях дальнейшего повышения эффективности реформ в системе школьного образования, был поставлен ряд задач по содержательной организации досуга молодежи и объявлен «90-дневный план неотложных мер».
В связи с этим в Самаркандском государственном университете ветеринарии, животноводства и биотехнологии проводится ряд позитивных работ по организации кружков по современным направлениям, развитию творческих и аналитических способностей молодежи, обогащению ее мировоззрения.
В преддверии нового учебного года в университете ускоренными темпами велись ремонтно-строительные работы. Для повышения эффективности этих работ, формирования трудолюбия, целеустремленности и командного духа у студентов в рамках проекта были организованы студенческие строительные отряды «Творческая молодежь».
В состав отряда вошли около пятидесяти студентов-волонтеров, обучающихся в университете, которые активно участвовали в практических работах по ремонту, благоустройству и реконструкции зданий. Это не только улучшило практические навыки студентов, но и способствовало укреплению их чувства социальной ответственности перед обществом и материальному благополучию.
С удовлетворением стоит отметить, что студенты положительно восприняли эту инициативу и с гордостью отметили свой вклад в благоустройство своего места учебы.
На состоявшемся сегодня в университете мероприятии ректор университета Х. Юнусов и другие официальные лица ознакомились с ходом строительных и ремонтных работ, выполненных строительным отрядом «Бунёдкор ёшлари», и отметили высокий уровень работ.
Также в рамках мероприятия состоялись спортивные соревнования по настольному теннису, шахматам и шашкам, волейболу с участием студентов и молодежи из близлежащих районов. В целях широкого вовлечения студентов в духовно-просветительскую среду были организованы художественные выставки, литературно-поэтические вечера, интеллектуальные игры «Заковат».