Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti tomonidan joriy yil 15-may kuni maktab taʼlimi tizimidagi islohotlar samaradorligini yanada oshirish boʻyicha oʻtkazilgan videoselektor yigʻilishida yoshlarning boʻsh vaqtlarini mazmunli tashkil etish boʻyicha bir qator vazifalar belgilanib, “Dolzarb 90 kunlik” eʼlon qilingan edi.
Shu munosabat bilan Samarqand davlat veterinariya meditsinasi, chorvachilik va biotexnollogiyalar universitetida zamonaviy yoʻnalishlarda toʻgaraklar tashkil etish, yoshlarda ijod va tahlil qobiliyatini yuksaltirish, ularning dunyoqarashini boyitish borasida bir qator ijobiy ishlar amalga oshirilmoqda.
Yangi o‘quv yili arafasida universitetda ta’mirlash va bunyodkorlik ishlari jadal sur’atlarda olib borildi. Mazkur ishlarning samaradorligini oshirish, talabalarda mehnatsevarlik, fidoyilik va jamoa ruhini shakllantirish maqsadida loyiha doirasida  “Bunyodkor yoshlar” talabalar qurilish otryadlari tashkil etilgan edi.
Ushbu otryadga universitetda tahsil olayotgan ellik nafarga yaqin ko‘ngilli talabalar jalb qilinib, ular ta’mirlash, obodonlashtirish, binolarni yangilash kabi amaliy ishlarni bajarishda faol ishtirok etishdi. Bu esa nafaqat talabalarning amaliy ko‘nikmalarini oshirishga, balki jamiyatda ijtimoiy mas’uliyat tuyg‘usini mustahkamlashga hamda moddiy manfaatdor bo‘lishlariga katta hissa qo‘shdi.
Shuni mamnuniyat bilan ta’kidlash joizki, talabalar bu tashabbusni ijobiy qarshi olib, o‘zlari o‘qiyotgan maskanni obod qilishga hissa qo‘shayotganlaridan faxrlandilar.
Bugun universitetda bo‘lib o‘tgan tadbirda universitet rektori, X.Yunusov va boshqa mas’ullar “Bunyodkor yoshlar” qurilish otryadi tomonidan olib borilgan mazkur qurilish-ta’mirlash ishlari ko‘zdan kechirilib, qilingan ishlar yuqori saviyada amalga oshirilganini e’tirof etishdi.
Shuningdek, tadbir davomida talabalar va hududdagi mahallalar yoshlari ishtirokida sportning stol tennisi, shaxmat va shashka, voleybol turi boʻyicha sport musobaqalarini oʻtkazilib, ularni maʼnaviy-maʼrifiy muhitga keng jalb etish maqsadida sanʼat koʻrgazmalari, adabiyot va sheʼriyat kechalari, “Zakovat” intellektual oʻyinlari tashkil etildi.

A spiritual and educational event was organized at SamSUVMLB as part of the "Relevant 90 Days" project, and the activities of the "Bunyodkor Yoshlar" student construction squad were highly appreciated
• A spiritual and educational event was organized at SamSUVMLB as part of the "Relevant 90 Days" project, and the activities of the "Bunyodkor Yoshlar" student construction squad were highly appreciated
At a videoconference meeting held by the President of the Republic of Uzbekistan on May 15 of this year to further increase the effectiveness of reforms in the school education system, a number of tasks were set for the meaningful organization of youth leisure time and a “90-day urgent plan” was announced.
In this regard, a number of positive works are being carried out at the Samarkand State University of Veterinary Medicine, Animal Husbandry and Biotechnology to organize circles in modern directions, improve the creative and analytical abilities of young people, and enrich their worldview.
On the eve of the new academic year, repair and construction work was carried out at the university at an accelerated pace. In order to increase the effectiveness of these works and to form hard work, dedication, and team spirit among students, student construction squads “Creative Youth” were organized within the framework of the project.
About fifty volunteer students studying at the university were involved in this detachment, who actively participated in practical work such as repair, improvement, and renovation of buildings. This not only improved the students' practical skills, but also contributed to strengthening their sense of social responsibility in society and providing them with material benefits.
It is worth noting with pleasure that the students positively responded to this initiative and were proud to contribute to the improvement of their place of study.
At an event held at the university today, the rector of the university, Kh. Yunusov, and other officials reviewed the construction and repair work carried out by the “Bunyodkor Yoshlari” construction detachment and recognized that the work was carried out at a high level.
Also, during the event, sports competitions in table tennis, chess and checkers, and volleyball were held with the participation of students and young people from the local neighborhoods. In order to widely involve them in the spiritual and educational environment, art exhibitions, literature and poetry evenings, and "Zakovat" intellectual games were organized.