Ushbu “Yozgi maktab” da Turkiya, Rossiya, Koreya, Xitoy, Qozog‘iston, Qirg‘iziston, Belarussiya va Latviya davlatlaridagi hamkor oliy ta'lim muassasalari talabalaridan iborat jami 200 dan ortiq iqtidorli talabalar bir joyga jamlanadi.
Ushbu tadbirning asosiy maqsadi, mahalliy va xorijlik talabalar, yosh olimlar, biznes mutaxassislar hamda professor o‘qituvchilarning birlashuvi hamda ko‘nikmalar yaratishdan iborat.
Ishtirokchilarga tadbir doirasida olimlar, ishbilarmonlar va soha mutaxassislari bilan mazmunli munozaralarda faol ishtirok etish imkonini beruvchi bir qator interaktiv sessiyalar, seminaralar va taqdimotlarni taklif etadi. Shuningdek, sohadagi zamonaviy bilim va texnologiyalar haqida mazmunli munozaralar va taqdimotlar o‘tkaziladi.
Tadbirning ochilish marosimida universitet rektori, professor Xudaynazar Yunusov hamda Veterinariya va chorvachilikni rivojlantirish qo‘mitasi boshqarma boshlig‘i, v.f.d.DSc. dotsent Alisher Safarovlar so‘zga chiqib, mazkur xalqaro yozgi maktabni o‘tkazishning mazmun-mohiyati, maqsadi haqida gapirib, ishtirokchilarga omad tiladi.
Shuningdek, tadbirda ishtirok etayotgan xorijiy oliygohlar professor-o‘qituvchilari taklif hamda munosib kutib olinganganligi uchun samimiy minnatdorchilik bildirishdi.
Ma’lumot o‘rnida aytish mumkinki, mazkur “Yozgi maktab” 2022-yildan buyon an’anaviy tarzda o‘tkazilib kelinmoqda.

The III International Student Summer School has started at the Samarkand State University of Veterinary Medicine, Livestock and Biotechnology.
• The III International Student Summer School has started at the Samarkand State University of Veterinary Medicine, Livestock and Biotechnology.
This “Summer School” will bring together more than 200 talented students from partner universities in Turkey, Russia, Korea, China, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Belarus and Latvia.
The main goal of this event is to bring together local and foreign students, young scientists, business professionals and professors and create skills.
The event offers a number of interactive sessions, seminars and presentations that will allow participants to actively participate in meaningful discussions with scientists, business people and industry experts. There will also be meaningful discussions and presentations on modern knowledge and technologies in the field.
The opening ceremony of the event was attended by the rector of the university, Professor Khudaynazar Yunusov, and the head of the Department of the Committee for the Development of Veterinary Medicine and Animal Husbandry, V.F.D.DSc. Associate Professor     Alisher Safarov spoke about the essence and purpose of this international summer school and wished the participants good luck.
Also, professors and teachers from foreign universities participating in the event expressed their sincere gratitude for the invitation and the worthy welcome.