BUXOROLIK RAHBARLAR UNIVERSITETDA
Joriy yilning 2-iyun kuni Samarqand davlat veterinariya meditsinasi, chorvachilik va biotexnologiyalar universitetida Buxoro viloyati veterinariya va chorvachilikni rivojlantirish boshqarmasi rahbar va soha mas’ullari tomonidan Buxorolik bitiruvchilar bilan uchrashuv tashkil etildi.
Uchrashuvni universitet rektori professor X.B.Yunusov ochib berdi hamda O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2025-yil 14-fevraldagi “Oliy ta’lim tashkilotlari bitiruvchilarining ishga joylashishiga ko‘maklashish bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi PQ-61-son qarori ijrosini ta’minlash, universitetda bugungi kunada respublikamizning barcha viloyatlari jumladan Buxoro vilayatidan kelib tah’sil olayotgan talabalar ham ko‘pchilikni tashkil etishi, ushbu talabalarning 75 nafari kunduzgi hamda sirtqi ta’lim shakllari bo‘yicha aynan 2024-2025 o‘quv yilida oliygohni tamomlashlari va ularni ishga joylashtirish masalasi bugunning kechiktirib bo‘lmas masalalaridan biri ekanligi to‘g‘risida fikrlarni bildirib o‘tildi.
Uchrashuv davomida Buxoro viloyati veterinariya va chorvachilikni rivojlantirish boshqarmasi boshlig‘i Raxmatov Nosir Abdullayevich so‘zga chiqib bugungi kunda Buxoro viloyatida chorvachilik sohasining rivojlanishi va kelgusidagi istiqbol rejalari bilan yaqindan tanishtirdi. Tadbir davomida ushbu soha rivoji yo‘lida uzoq yillar turli rahbar lavozimlarida faoliyat yuritgan bir guruh soha olimlari fikrlari ham bildirib o‘tildi.
Shuningdek ushbu tadbirda Buxoro agroklaster MCHJ chorvachilik bo‘yicha bo‘limi boshlig‘i Amanboyeva Nargiza Maxmudaliyevna tomonidan Buxoro viloyatidagi yirik chorvachilikka ixtisoslashgan MCHJ to‘g‘risida batafsil ma’lumotlar berib o‘tildi hamda bitiruvchilarni ishga joylashishiga soha yo‘nalishlari bo‘yicha bo‘sh ish o‘rinlari to‘g‘risida ma’lumotlar berib o‘tdi.
Ushbu uchrashuvda o‘quv ishlari bo‘yicha prorektor A.A.Elmurodov, registrator ofisi boshlig‘i O.S.Boymatov, fakultet dekanlari hamda professor-o‘qituvchilar ishtirok etishdi.
Tadbir yakunida mas’ul rahbarlar tomonidan universitetda o‘zlari tahsil olgan davrlarda ustozlik qilgan bir guruh universitet professor-o‘qituvchilariga hamda ishlab chiqarish amaliyotlarida faol ishtirok etgan bitiruvchi talabalarga estalik sovg‘alari topshirildi.

БУХАРСКИЕ ЛИДЕРЫ В УНИВЕРСИТЕТЕ
2 июня текущего года в Самаркандском государственном университете ветеринарной медицины, животноводства и биотехнологии состоялась встреча с выпускниками из Бухары, организованная руководителем и работниками сектора Бухарского областного управления ветеринарии и развития животноводства.
Встречу открыл ректор университета профессор Х.Б. Юнусов, а также были высказаны мнения по обеспечению исполнения Постановления Президента Республики Узбекистан №ПП-61 от 14 февраля 2025 года «О дополнительных мерах по содействию выпускникам высших учебных заведений в трудоустройстве», того, что сегодня в университете обучается большое количество студентов со всех регионов нашей республики, в том числе и из Бухарской области, 75 из этих студентов окончат университет по очной и заочной формам обучения в 2024-2025 учебном году, и что вопрос их трудоустройства является одним из актуальных вопросов сегодняшнего дня.
В ходе встречи выступил начальник Бухарского областного управления ветеринарии и развития животноводства Рахматов Насир Абдуллаевич, который дал подробный обзор текущего развития животноводческой отрасли Бухарской области и планов на будущее. В ходе мероприятия также были высказаны мнения группы ученых в этой области, которые на протяжении многих лет занимали различные руководящие должности и занимали различные руководящие должности в этой области.
Также на данном мероприятии Аманбоева Наргиза Махмудалиевна, начальник отдела животноводства ООО «Бухарский агрокластер», предоставила подробную информацию об ООО, специализирующемся на крупнотоварном животноводстве в Бухарской области, а также предоставила информацию о вакансиях в отрасли для трудоустройства выпускников.
Во встрече приняли участие проректор по учебной работе А.А. Эльмуродов, начальник отдела ЗАГС О.С. Бойматов, деканы факультетов, профессора.
В завершение мероприятия ответственные руководители вручили памятные подарки группе профессоров и преподавателей университета, которые были их наставниками во время учебы в университете, а также выпускникам, которые принимали активное участие в производственной практике.