Ta’lim muassasalarida milliy tarbiyani samarali tashkil etish, zamonaviy bilim va tajribalarga ega bo‘lishda “Ustoz-shogird” an’analari muhim sanaladi. “Ustoz-shogird” an’analari - yoshlarda kasbiy mahoratni tarbiyalash barobarida ustoz shogirdiga yo‘l-yo‘riq, ko‘rsatma beribgina qolmay, o‘z navbatida, ularni mustaqil faoliyatga tayyorlab, o‘zidan keyin ish-tajribani, bilim va mahoratni avloddan-avlodga o‘tishiga imkoniyat yaratadi.
Universitet rektori, professor X.Yunusov tomonidan fakultetlararo kafedralar professor-o‘qituvchilari bilan o‘tkazgan seminar-treningda bu yana bir bor ta’kidlandi.
Yig‘ilishda ta’lim jarayonining qirralari mukammallashib borayotganligi, bu jarayonda tajribali professor-o‘qituvchilar yosh kadrlarga o‘z vaqtida yordam berishi, birgalikda o‘z sohasida ilmiy maktablar faoliyatini yo‘lga qo‘yishi, turli loyihalar ustida birgalikda ishlashi, ustoz-shogirdlik an’analaridan o‘rinli foydalanish zarurligini ta’kidlab, bugungi kunda yosh mutaxassislarni har tomonlama shakllantirishga e’tibor har qachongiga nisbatan tezlashtirish ehtiyoji zamon talabiga aylanib, ularni kasbiy faoliyatini oshirishga qaratilayotgani, to‘plangan tajribalarni yoshlar ongiga yetkazish muhim ekanligiga allohida urg‘u berdi.
Davra suhbatida hayotda yozilmagan, ammo unga amal qilinmasa, xunuk oqibatlarga olib keladigan qonunlar borligi, shulardan biri ustoz va shogirdlik munosabatlari ekanligi yana bir bor ta’kidlanib, ustoz va shogirdlik odobi xususida ham so‘z bordi.
Shuningdek, universitet rektori, ustozlarning ilmiy va intellektual salohiyatini to‘liq safarbar etgan holda universitetni kelgusida jadal rivojlantirish, o'z sohasidan kelib chiqib maktablar yaratish, istiqbolda respublika va xalqaro reytinglarda nufuzli oliy o‘quv yurtiga aylantirish, sohada zamonaviy bilimga ega va mustaqil fikrlaydigan yuqori malakali kadrlar tayyorlash bo‘yicha o‘z fikrlarini bildirdi.

В университете будет совершенствоваться система «Учитель-Ученик»
Традиция «Учитель-Ученик» считается важной в эффективной организации национального образования в учебных заведениях и приобретении современных знаний и опыта. Традиция «мастер-ученик» — воспитывая у молодежи профессиональные навыки, мастер не только дает указания и наставления своим ученикам, но и готовит их к самостоятельной работе, создавая им возможность передавать опыт работы, знания и навыки из поколения в поколение.
Это еще раз было подчеркнуто в ходе семинара-тренинга, проведенного ректором университета профессором Х. Юнусов с профессорами и преподавателями межфакультетских кафедр.
На встрече было подчеркнуто, что аспекты образовательного процесса совершенствуются, что в этом процессе опытным профессорам и преподавателям необходимо оказывать своевременную помощь молодым кадрам, совместно создавать научные школы в своей области, совместно работать над различными проектами, а также рационально использовать традиции наставничества и ученичества. Он также подчеркнул, что сегодня необходимость ускорения всестороннего формирования молодых специалистов стала требованием времени, важно совершенствовать их профессиональную деятельность, важно доносить накопленный опыт до сознания молодежи.
На круглом столе еще раз подчеркивалось, что в жизни существуют негласные законы, несоблюдение которых может привести к некрасивым последствиям, одним из которых являются взаимоотношения учителя и ученика, а также обсуждался этикет общения учителя и ученика.
Ректор университета также высказал свои соображения о будущем стремительном развитии университета, полной мобилизации научного и интеллектуального потенциала преподавателей, создании профильных школ, превращении его в престижное высшее учебное заведение в республиканских и международных рейтингах, подготовке высококвалифицированных кадров, обладающих современными знаниями в данной области и независимым мышлением.