«Yosh tadbirkor – davlatga ko‘makchi»
SamDVMCHBUda Savdo-sanoat palatasi Samarqand hududiy boshqarmasi vakillari bilan tadbirkorligini rivojlantirish va tadbirkorlik istagida bo‘lgan talaba-yoshlar bilan shu mavzu doirasida uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Dastlab mehmonlar universitetimiz professor-o‘qituvchilari va talabalari tomonidan yaratilgan ilmiy va startap loyihalar ko‘rgazmasi bilan tanishdi.
Shundan so‘ng tadbir universitet faollar zalida davom etib, tadbirni ochib bergan universitet rektori, professor X. Yunusov hozirgi kunda mamlakatimizda yoshlarning tadbirkorlik faoliyatini rivojlantirish, ularning kichik biznesga kirib kelishdagi harakatlarini qo‘llab-quvvatlash, boshlang‘ich kapital manbalaridan foydalanish imkoniyatini ta’minlash tizimini kengaytirish va uning samaradorligini oshirish sohasida yirik islohotlar amalga oshirilayotganini aytib o‘tdi.
Shuningdek, yaqinda Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev raisligida yoshlar bandligini ta’minlash va bo‘sh vaqtini mazmunli tashkil etish borasida belgilangan vazifalar ijrosi yuzasidan o‘tkazilgan videoselektor yig‘ilishida yoshlarning munosib daromad olishi uchun ularga sharoit yaratib berish, «Yoshlar daftari»dagi yoshlar uchun ajratib berilgan kreditlardan to‘g‘ri foydalana olishlari, mustaqil ravishda tadbirkor bo‘lib, oyoqqa turishlarida amaliy ko‘mak berish masalalari alohida ta’kidlanganini aytib o‘tdi.
Savdo Sanoat Palatasi Samarqand hududiy boshqarmasi boshlig‘i o‘rinbosari, Xotin-qizlar va Yoshlar tadbirkorligini rivojlantirish bo‘limi boshlig‘i H.Mahkamova esa yoshlarning tadbirkorlik faoliyatini qo‘llab-quvvatlash borasida O‘zbekistonda yaratilgan mexanizmni boshqarish, sarflanayotgan mikrokreditlarni to‘g‘ri yo‘naltirish, biznes-loyihalar samarasini oldindan ko‘ra bilish borasida tijorat banklarining roli, yosh tadbirkorlarga yaratilayotgan imtiyozlar, ajratilayotgan kreditlarning imkoniyatlari va talablari, yoshlarni ish bilan ta’minlovchi boshqa jabhalar to‘g‘risida o‘z fikrlarini bildirib, muloqot davomida yoshlarga tadbirkorlik faoliyatini boshlash va yuritish uchun klaster taqdim etayotgan imkoniyatlar, kichik biznes yuritayotgan yoshlarning imtiyozlari, bu borada ularga amaliy ko‘mak beruvchi loyihalar xususida to‘liq ma’lumot berdi.
Shuningdek, tadbirda Urgut tumanida o‘z faoliyatini namunali tashkil etib, ko‘plab fuqarolarni ish bilan taminlab kelayotgan yosh tadbirkor, “URGUTINI TEXTIL” eksporter korxonasi rahbari Fazliddin Salomov, universitet iqtidorli talabalarining ichidan ham o‘z biznes g‘oyalariga ega, taraqqiyotimizga o‘z ixtirolari bilan munosib hissa qo‘shayotgan universitet magistranti Moxigul Xushnazarova, veterinariya sohasida qator izlanishlar olib borayotgan yosh olim Veterinariya fanlari bo‘yicha falsafa doktori (PhD) Sevara Haydarova hamda “Sam Eko Kosmetiks” MCHJ rahbari Mahmudjon Abduvoitovlar so‘zga chiqib, mavzu yuzasidan o‘z fikrlarini bildirib o‘tdi.

«Молодой предприниматель – помощник государства»
В СамГУВМЖБ прошла встреча с представителями Самаркандского областного управления Торгово-промышленной палаты на тему развития предпринимательства, а также со студентами и молодежью, желающими стать предпринимателями.
Сначала гостям была представлена ​​выставка научных и стартап-проектов, созданных профессорами, преподавателями и студентами нашего университета.
После этого мероприятие продолжилось в актовом зале университета, где выступил ректор университета профессор Х. Открывший мероприятие Юнусов отметил, что в настоящее время в нашей стране реализуются масштабные реформы по развитию молодежного предпринимательства, поддержке их стремления влиться в малый бизнес, расширению системы предоставления доступа к источникам первоначального капитала и повышению ее эффективности.
Он также отметил, что на недавнем видеоселекторном совещании под председательством Президента Шавката Мирзиёева по вопросам реализации поставленных задач по обеспечению занятости молодежи и содержательной организации ее свободного времени особое внимание было уделено созданию условий для достойного заработка молодежи, обеспечению полноценного использования ею кредитов, выделенных молодежи по «Молодежной тетради», оказанию практической помощи в становлении и самостоятельном предпринимательстве.
Заместитель начальника Самаркандского областного управления Торгово-промышленной палаты, начальник управления по развитию женского и молодежного предпринимательства Х. Махкамова высказала свое мнение о роли коммерческих банков в управлении созданным в Узбекистане механизмом поддержки молодежного предпринимательства, правильном направлении расходования микрокредитов, прогнозировании результатов бизнес-проектов, создаваемых льготах для молодых предпринимателей, возможностях и требованиях предоставляемых кредитов и других аспектах, обеспечивающих занятость молодежи. В ходе диалога она предоставила исчерпывающую информацию о возможностях, которые кластер предоставляет молодым людям для начала и ведения предпринимательской деятельности, о преимуществах ведения малого бизнеса молодыми людьми и проектах, которые оказывают им практическую помощь в этом направлении.
На мероприятии также выступили Фазлиддин Саломов, молодой предприниматель, образцово организующий свою деятельность в Ургутском районе и обеспечивающий работой многих граждан, и руководитель экспортного предприятия «URGUTINI TEXTIL», Мохигуль Хушназарова, магистрантка университета, имеющая собственные бизнес-идеи и вносящая достойный вклад в наше развитие своими изобретениями, Севара Хайдарова, молодой ученый, проводящий ряд исследований в области ветеринарных наук, доктор философии (PhD) по ветеринарным наукам, и Махмуджон Абдувойтов, руководитель ООО «Sam Eco Cosmetics», которые высказали свое мнение по теме.