«Yosh tadbirkor – davlatga ko‘makchi»
SamDVMCHBUda Savdo-sanoat palatasi Samarqand hududiy boshqarmasi vakillari bilan tadbirkorligini rivojlantirish va tadbirkorlik istagida bo‘lgan talaba-yoshlar bilan shu mavzu doirasida uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Dastlab mehmonlar universitetimiz professor-o‘qituvchilari va talabalari tomonidan yaratilgan ilmiy va startap loyihalar ko‘rgazmasi bilan tanishdi.
Shundan so‘ng tadbir universitet faollar zalida davom etib, tadbirni ochib bergan universitet rektori, professor X. Yunusov hozirgi kunda mamlakatimizda yoshlarning tadbirkorlik faoliyatini rivojlantirish, ularning kichik biznesga kirib kelishdagi harakatlarini qo‘llab-quvvatlash, boshlang‘ich kapital manbalaridan foydalanish imkoniyatini ta’minlash tizimini kengaytirish va uning samaradorligini oshirish sohasida yirik islohotlar amalga oshirilayotganini aytib o‘tdi.
Shuningdek, yaqinda Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev raisligida yoshlar bandligini ta’minlash va bo‘sh vaqtini mazmunli tashkil etish borasida belgilangan vazifalar ijrosi yuzasidan o‘tkazilgan videoselektor yig‘ilishida yoshlarning munosib daromad olishi uchun ularga sharoit yaratib berish, «Yoshlar daftari»dagi yoshlar uchun ajratib berilgan kreditlardan to‘g‘ri foydalana olishlari, mustaqil ravishda tadbirkor bo‘lib, oyoqqa turishlarida amaliy ko‘mak berish masalalari alohida ta’kidlanganini aytib o‘tdi.
Savdo Sanoat Palatasi Samarqand hududiy boshqarmasi boshlig‘i o‘rinbosari, Xotin-qizlar va Yoshlar tadbirkorligini rivojlantirish bo‘limi boshlig‘i H.Mahkamova esa yoshlarning tadbirkorlik faoliyatini qo‘llab-quvvatlash borasida O‘zbekistonda yaratilgan mexanizmni boshqarish, sarflanayotgan mikrokreditlarni to‘g‘ri yo‘naltirish, biznes-loyihalar samarasini oldindan ko‘ra bilish borasida tijorat banklarining roli, yosh tadbirkorlarga yaratilayotgan imtiyozlar, ajratilayotgan kreditlarning imkoniyatlari va talablari, yoshlarni ish bilan ta’minlovchi boshqa jabhalar to‘g‘risida o‘z fikrlarini bildirib, muloqot davomida yoshlarga tadbirkorlik faoliyatini boshlash va yuritish uchun klaster taqdim etayotgan imkoniyatlar, kichik biznes yuritayotgan yoshlarning imtiyozlari, bu borada ularga amaliy ko‘mak beruvchi loyihalar xususida to‘liq ma’lumot berdi.
Shuningdek, tadbirda Urgut tumanida o‘z faoliyatini namunali tashkil etib, ko‘plab fuqarolarni ish bilan taminlab kelayotgan yosh tadbirkor, “URGUTINI TEXTIL” eksporter korxonasi rahbari Fazliddin Salomov, universitet iqtidorli talabalarining ichidan ham o‘z biznes g‘oyalariga ega, taraqqiyotimizga o‘z ixtirolari bilan munosib hissa qo‘shayotgan universitet magistranti Moxigul Xushnazarova, veterinariya sohasida qator izlanishlar olib borayotgan yosh olim Veterinariya fanlari bo‘yicha falsafa doktori (PhD) Sevara Haydarova hamda “Sam Eko Kosmetiks” MCHJ rahbari Mahmudjon Abduvoitovlar so‘zga chiqib, mavzu yuzasidan o‘z fikrlarini bildirib o‘tdi.

"YOUNG ENTREPRENEUR - HELPER OF THE STATE"
A meeting was held at SamSUVMLB with representatives of the Samarkand Regional Department of the Chamber of Commerce and Industry on the development of entrepreneurship and with students and young people who want to become entrepreneurs.
First, the guests got acquainted with the exhibition of scientific and startup projects created by professors, teachers and students of our university.
After that, the event continued in the hall of university activists, and the rector of the university, Professor Kh. Yunusov, who opened the event, said that currently in our country major reforms are being implemented in the field of developing entrepreneurial activities of young people, supporting their efforts to enter small businesses, expanding the system of providing access to sources of initial capital and increasing its efficiency.
He also noted that at a recent videoconference meeting chaired by President Shavkat Mirziyoyev on the implementation of the tasks set for ensuring youth employment and meaningful organization of their free time, special emphasis was placed on creating conditions for young people to earn a decent income, ensuring that they can properly use the loans allocated for young people in the "Youth Book", and providing practical assistance in becoming independent entrepreneurs and getting on their feet.
Deputy Head of the Samarkand Regional Department of the Chamber of Commerce and Industry, Head of the Department for the Development of Women and Youth Entrepreneurship, H. Mahkamova, expressed her views on the role of commercial banks in managing the mechanism created in Uzbekistan to support youth entrepreneurship, correctly directing the microcredits being spent, predicting the results of business projects, the benefits created for young entrepreneurs, the opportunities and requirements of the loans being allocated, and other aspects that provide youth with employment. During the dialogue, she provided full information on the opportunities provided by the cluster to young people to start and run their own businesses, the benefits for young people running small businesses, and projects that provide them with practical assistance in this regard.
Also speaking at the event were Fazliddin Salomov, a young entrepreneur who has been organizing his activities in the Urgut district in an exemplary manner and providing jobs for many citizens, and the head of the export enterprise "URGUTINI TEXTIL", Mokhigul Khushnazarova, a master's student at the university who has her own business ideas and is making a worthy contribution to our development with her inventions, Sevara Haydarova, a young scientist conducting a number of researches in the field of veterinary sciences, Doctor of Philosophy (PhD) in Veterinary Sciences, and Mahmudjon Abduvoitov, head of "Sam Eco Cosmetics" LLC, who expressed their opinions on the topic.