Agrar iqtisodiyotni barqaror rivojlantirishda buxgalteriya hisobi, iqtisodiy tahlil va auditning roli hamda istiqboldagi vazifalar
• Agrar iqtisodiyotni barqaror rivojlantirishda buxgalteriya hisobi, iqtisodiy tahlil va auditning roli hamda istiqboldagi vazifalar
Respublikamiz iqtisodiyotida qishloq xo‘jaligining, jumladan chorvachilik tarmog‘ining o‘ziga xos o‘rni bor. Bugungi kunda chorvachilikni yanada rivojlantirish mamlakatimizda oziq-oaqat xavfsizligini ta’minlashda yetakchi o‘rinda turadi, chunki aholi iste’mol qiladigan oziq-ovqatning asosiy qismini chorvachilikdan olinadigan mahsulotlar tashqil etadi, - dedi konferensiyada ishtirok etgan universitet rektori, professor X.Yunusov. - Bugungi konferensiyada iqtisodiyotni jadal rivojlantirishda buxgalteriya hisobi, iqtisodiy tahlil, audit, tarmoq iqtisodiyoti, axborot texnologiyalari, iqtisodiy-matematik usullar bo‘yicha Samaqand davlat veterinariya medisinasi, chorvachilik va biotexnologiyalar universitetida olib borilayotgan tadqiqotlar hamda ularda olingan natijalar bo‘yicha ma’ruzalar tinglanib, muhokama qilinadi. Yuqorida sanab o‘tilgan yo‘nalishlar bo‘yicha jahon amaliyotida ancha oldinga siljishlar bo‘lib, ularni Respublikamizda o‘ziga xos bo‘lgan jihatlarini o‘rganish, iqtisodiyotni rivojlanishiga olib keladigan ilg‘or xorijiy tadqiqotlarni joriy etish bilan birga, o‘zimizda ham amalga oshirilgan tadqiqotlarni amaliyotga joriy etish lozim.
Shuningdek, konferensiyada so‘zga chiqqan Kozoq milliy agrar tadqiqotlar universiteti “Hisob, moliya, audit” kafedrasi professori. Berdimurot Nazimgul Berdimuratovna, Iqtisodiyot fakulteti dekani, i.f.d., professor Alikulov Abdimumin Ismatovich, Samarqand davlat veterinariya meditsinasi, chorvachilik va biotexnologiya-lar universiteti mustaqil izlanuvchisi Ulmasova Oygul Baxtiyorovna va boshqalar iqtisodiyotni rivojlantirishda buxgalteriya hisobining ahamiyati haqida to‘xtalib, buxgalteriya hisobining xalqaro standartlarini amaliyotga joriy etilishi, xorijiy investorlarni ko‘proq joriy etish, investisiyalar oqimini tezlashtiish bilan birga, mahsulotlar eksportini yanada oshirishda muhim rol o‘ynashi, bu sohada buxgalteriya hisobini xalqaro standartlarini joriy etish va yuritish bo‘yicha Moliya vazirliging tegishli me’yoriy hujjatlari 2021 yilda qabul qilinib, 2022 yilda keng miqyosda joriy etish bo‘yicha ishlar amalga oshirilayotgan bo‘lsada, hali kichik va o‘rta biznes sohasida buxgalteriya hisobini xalqaro standartlar asosida jariy etishda mavjud muammolarni hal etish bo‘yicha amaliy tavsiyalarnini yetishmasligi, umuman axborot texnologiyalari, tarmoq iqtisodiyot, buxgalteriya hisobini oldida ham hozirgi kunda ilmiy-tadqiqotlarni jadallashtirish asosida hal etilishi lozim bo‘lgan muammolar mavjud bo‘lib, bugungi konferensiya qatnashchilari ushbu muammolar yechimi bo‘yicha o‘zining fikr mulohazalarini ma’ruzalarida bildirib o‘tishadi.
Konferensiya buxgalteriya hisobi, iqtisodiy tahlil va auditni xalqaro standartlar asosida rivojlantirish istiqbollari, Innovatsion iqtisodiyot sharoitida agrar iqtisodiyotni barqaror rivojlantirishning dolzarb muammolari va uning yechimlari, qishloq xoʻjaligini rqamlashtirish: kelajak texnologiyalari kabi sho‘balarga bo‘lingan holda o‘z ishini davom ettirdi.

Роль бухгалтерского учета, экономического анализа и аудита в устойчивом развитии аграрной экономики и задачи на будущее
• Роль бухгалтерского учета, экономического анализа и аудита в устойчивом развитии аграрной экономики и задачи на будущее
- Сельское хозяйство, в том числе животноводство, занимает особое место в экономике нашей республики. «Сегодня дальнейшее развитие животноводства является ведущим фактором обеспечения продовольственной безопасности нашей страны, поскольку основная часть потребляемых населением продуктов питания приходится на продукцию животноводства», - отметил ректор университета, профессор Х. Юнусов, принявший участие в конференции. - Сегодня на конференции будут представлены доклады и обсуждения исследований, проводимых в Самакандском государственном университете ветеринарной медицины, животноводства и биотехнологий по вопросам бухгалтерского учета, экономического анализа, аудита, сетевой экономики, информационных технологий и экономико-математических методов в условиях быстрого развития экономики, а также полученные результаты. В мировой практике по вышеперечисленным направлениям достигнуты значительные успехи, и необходимо изучать их специфику в нашей республике, внедрять передовые зарубежные исследования, которые приведут к экономическому развитию, а также внедрять в практику исследования, проводимые в нашей стране.
На конференции также выступил профессор кафедры «Учет, финансы, аудит» Казахского национального аграрного исследовательского университета. О значении бухгалтерского учета в развитии экономики говорили декан экономического факультета, доктор философских наук, профессор Бердимурот Назимгуль Бердимуратовна, независимый научный сотрудник Самаркандского государственного университета ветеринарии, животноводства и биотехнологии Ульмасова Ойгуль Бахтиёровна и другие, отметив, что внедрение международных стандартов бухгалтерского учета играет важную роль в привлечении большего количества иностранных инвесторов, ускорении потока инвестиций, дальнейшем увеличении экспорта продукции. Несмотря на то, что соответствующие нормативные документы Министерства финансов по внедрению и ведению учета на основе международных стандартов в данной сфере приняты в 2021 году и ведется работа по их масштабному внедрению в 2022 году, по-прежнему ощущается недостаток практических рекомендаций по решению существующих проблем внедрения учета на основе международных стандартов в секторе малого и среднего бизнеса, а в целом в настоящее время изучаются информационные технологии, сетевая экономика и бухгалтерский учет. Существуют проблемы, которые необходимо решать в ускоренном порядке, и сегодня участники конференции выскажут свое мнение по решению этих проблем в своих докладах.
Конференция продолжила свою работу по секциям: «Перспективы развития бухгалтерского учета, экономического анализа и аудита на основе международных стандартов», «Актуальные проблемы и решения для устойчивого развития аграрной экономики в условиях инновационной экономики» и «Цифровизация сельского хозяйства: технологии будущего».