SamDVMCHBUda “BIZ QADRIYATLARI ULUGʻLANGAN YURT FARZANDLARIMIZ!” shiori ostida MILLIY QADRIYATLAR SAYLI ko‘tarinki ruhda o‘tkazildi
• SamDVMCHBUda “BIZ QADRIYATLARI ULUGʻLANGAN YURT FARZANDLARIMIZ!” shiori ostida MILLIY QADRIYATLAR SAYLI ko‘tarinki ruhda o‘tkazildi
Universitet rektori, professor Xudaynazar Yunusov boshchiligidagi festival ishtirokchilari dastlab milliy qadriyatlar, urf-odat va an’analarimiz yorqin namoyon etilgan rang-barang ko‘rgazma asarlari bilan yaqindan tanishishdi.
Bir yonda bir-biridan totli milliy taomlarning yoqimli tafti, yana bir yonda egnida atlasu adraslarda o‘zbekona iffat ila salom berayotgan talaba-qizlar, ayniqsa, milliy qadriyatlarimiz yo‘g‘rilgan o‘lanu laparlarning jarangi tadbirga yanada ko‘tarinkilik ulashdi.
- Festivalni tashkil etishdan asosiy maqsad jonajon yurtimiz milliy qadriyatlari, urf-odatlari va an’analarini asrab-avaylash, keng targ‘ib qilish hamda xalqimizning azaliy va boqiy merosi bilan yoshlarimizni yaqinroq tanishtirishdan iborat, - dedi festivalda ishtirok etgan universitet rektori, professor Xudaynazar Yunusov.
Tadbirlarda mehmon sifatida ishtirok etgan Belorussiyaning Vitebsk "Hurmat belgisi" ordenli davlat veterinariya Akademiyasi rektori Olga Sergeyevna Gorlova mazkur tadbir orqali o‘zbek milliy qadriyatlaridan bahra olganligi, juda katta taassurotlari ega bo‘lganligini ta’kidladi.
Xalq sayli ko‘rinishiga ega festivalda "Ibratli talaba kelin" fakultetlararo ko‘rik-tanlov, milliy liboslar ko‘rgazmasi, milliy o‘yinlar, xalisa taomini pishirish, osh chempionati, milliy taomlar ko‘rgazmasi, non sayli, alla aytish, milliy qadriyatlar ko‘rgazmasi, milliy sport o‘yinlari, shuningdek, “Besh muhim tashabbus” doirasida “Zakovat” intellektual o‘yini, rassomchilik va kitobxonlik tanlovlari bo‘lib o‘tdi.

The NATIONAL VALUES CELEBRATION was held in high spirits at SamSUVMLB under the slogan "WE ARE CHILDREN OF A COUNTRY WHOSE VALUES ARE EXALTED!"
• The NATIONAL VALUES CELEBRATION was held in high spirits at SamSUVMLB under the slogan "WE ARE CHILDREN OF A COUNTRY WHOSE VALUES ARE EXALTED!"
The festival participants, led by the rector of the university, professor Khudainazar Yunusov, first got acquainted with the colorful exhibition works that vividly reflected our national values, customs and traditions.
On the one hand, the pleasant taste of delicious national dishes, on the other hand, the students and girls greeting each other with Uzbek modesty in their atlases and adras, and especially the sound of the olan and lapar with our national values ​​​​embodied, added even more excitement to the event.
- The main goal of organizing the festival is to preserve and widely promote the national values, customs and traditions of our beloved country, as well as to familiarize our youth with the ancient and eternal heritage of our people, - said the rector of the university, professor Khudainazar Yunusov, who participated in the festival.
Olga Sergeyevna Gorlova, rector of the Vitebsk State Veterinary Academy of Belarus, who participated as a guest in the events, noted that she enjoyed Uzbek national values ​​through this event and was very impressed.
The festival, which had the appearance of a folk festival, included an inter-faculty competition "Ibratli talaba kelin", an exhibition of national costumes, national games, cooking of khalisa dishes, a soup championship, an exhibition of national dishes, a bread festival, alla aytı, an exhibition of national values, national sports games, as well as the intellectual game "Zakovat" within the framework of the "Five Important Initiatives", painting and reading competitions.