SamDVMCHBUda “BIZ QADRIYATLARI ULUGʻLANGAN YURT FARZANDLARIMIZ!” shiori ostida MILLIY QADRIYATLAR SAYLI ko‘tarinki ruhda o‘tkazildi
• SamDVMCHBUda “BIZ QADRIYATLARI ULUGʻLANGAN YURT FARZANDLARIMIZ!” shiori ostida MILLIY QADRIYATLAR SAYLI ko‘tarinki ruhda o‘tkazildi
Universitet rektori, professor Xudaynazar Yunusov boshchiligidagi festival ishtirokchilari dastlab milliy qadriyatlar, urf-odat va an’analarimiz yorqin namoyon etilgan rang-barang ko‘rgazma asarlari bilan yaqindan tanishishdi.
Bir yonda bir-biridan totli milliy taomlarning yoqimli tafti, yana bir yonda egnida atlasu adraslarda o‘zbekona iffat ila salom berayotgan talaba-qizlar, ayniqsa, milliy qadriyatlarimiz yo‘g‘rilgan o‘lanu laparlarning jarangi tadbirga yanada ko‘tarinkilik ulashdi.
- Festivalni tashkil etishdan asosiy maqsad jonajon yurtimiz milliy qadriyatlari, urf-odatlari va an’analarini asrab-avaylash, keng targ‘ib qilish hamda xalqimizning azaliy va boqiy merosi bilan yoshlarimizni yaqinroq tanishtirishdan iborat, - dedi festivalda ishtirok etgan universitet rektori, professor Xudaynazar Yunusov.
Tadbirlarda mehmon sifatida ishtirok etgan Belorussiyaning Vitebsk "Hurmat belgisi" ordenli davlat veterinariya Akademiyasi rektori Olga Sergeyevna Gorlova mazkur tadbir orqali o‘zbek milliy qadriyatlaridan bahra olganligi, juda katta taassurotlari ega bo‘lganligini ta’kidladi.
Xalq sayli ko‘rinishiga ega festivalda "Ibratli talaba kelin" fakultetlararo ko‘rik-tanlov, milliy liboslar ko‘rgazmasi, milliy o‘yinlar, xalisa taomini pishirish, osh chempionati, milliy taomlar ko‘rgazmasi, non sayli, alla aytish, milliy qadriyatlar ko‘rgazmasi, milliy sport o‘yinlari, shuningdek, “Besh muhim tashabbus” doirasida “Zakovat” intellektual o‘yini, rassomchilik va kitobxonlik tanlovlari bo‘lib o‘tdi.

SamГУВМЖБ «МЫ ДЕТИ СТРАНЫ, ЦЕННОСТИ КОТОРОЙ ПОЧИТАЮТСЯ!» ПРАЗДНИК НАЦИОНАЛЬНЫХ ЦЕННОСТЕЙ прошел в приподнятом настроении под лозунгом
• SamГУВМЖБ «МЫ ДЕТИ СТРАНЫ, ЦЕННОСТИ КОТОРОЙ ПОЧИТАЮТСЯ!» ПРАЗДНИК НАЦИОНАЛЬНЫХ ЦЕННОСТЕЙ прошел в приподнятом настроении под лозунгом
Участники фестиваля во главе с ректором университета, профессором Худайназаром Юнусовым сначала познакомились с красочными выставочными работами, ярко отражающими наши национальные ценности, обычаи и традиции.
Приятный вкус изысканных национальных блюд с одной стороны, узбекские студенты в атласных и адрасовых платьях, приветствующие друг друга с узбекской скромностью, и особенно звуки барабанов и флейт, олицетворяющие наши национальные ценности, с другой стороны, добавили еще больше волнения мероприятию.
«Главная цель организации фестиваля – сохранение и широкая пропаганда национальных ценностей, обычаев и традиций нашей любимой страны, а также приобщение нашей молодежи к древнему и вечному наследию нашего народа», – отметил ректор университета, профессор Худайназар Юнусов, принявший участие в фестивале.
Присутствовавшая на мероприятиях в качестве гостя ректор Витебской государственной ветеринарной академии Республики Беларусь Ольга Сергеевна Горлова отметила, что ей близки узбекские национальные ценности, и это событие произвело на нее большое впечатление.
В рамках фестиваля, носящего характер народного праздника, прошли межфакультетский конкурс «Ибратли талаба келин», выставка национальных костюмов, национальные игры, конкурс по приготовлению халисы, чемпионат по приготовлению супа, выставка национальных блюд, фестиваль хлеба, конкурс пения, выставка национальных ценностей, национальные спортивные игры, а также интеллектуальная игра «Заковат», конкурсы рисования и чтения в рамках «Пяти важных инициатив».