O‘zbekiston Respublikasi Veterinariya va chorvachilikni rivojlantirish qo‘mitasi raisining 2025-yil 13-fevraldagi 13-i/ch-son buyrug‘iga asosan Qo‘mita tasarrufidagi oliy ta’lim muassasalari bakalavriat ta’lim bosqichi talabalari o‘rtasida respublika fan olimpiadasi o‘tkazilishi belgilangan.
Mazkur buyruq ijrosini ta’minlash maqsadida mart oyida o‘tkazilgan universitet saralash bosqichi g‘oliblariga universitet rektori, professor X.Yunusov tomonidan olimpiada diplomlari topshirildi.
Olimpiadaning Respublika bosqichi joriy yilning 2-4 aprel kunlari Samarqand davlat veterinariya meditsinasi, chorvachilik va biotexnologiyalar universiteti Nukus filialida o‘tkaziladi.

UNIVERSITY SCIENCE OLYMPIAD WINNERS AWARDED
In accordance with the order of the Chairman of the Committee for the Development of Veterinary Medicine and Animal Husbandry of the Republic of Uzbekistan dated February 13, 2025 No. 13-i/ch, it was decided to hold a Republican Science Olympiad among undergraduate students of higher educational institutions under the Committee.
In order to ensure the implementation of this order, the winners of the university qualifying stage held in March were awarded Olympiad diplomas by the rector of the university, Professor Kh. Yunusov.
The Republican stage of the Olympiad will be held on April 2-4 of this year at the Nukus branch of the Samarkand State University of Veterinary Medicine, Animal Husbandry and Biotechnology.