MA’NAVIY-MA’RIFIY ISHLAR SAMARADORLIGI YOSHLAR KAMOLOTI YO‘LIDA MUHIM O‘RIN TUTADI
SamDVMCHBU rektori Xudaynazar Yunusov rahbarligida Biotexnologiya hamda Zooinjeneriya va mahsulotlarni qayta ishlash texnologiyasi fakultetlari va kafedralar professor-o‘qituvchilari va xodimlari bilan "Ma’naviy-ma’rifiy ishlar samaradorligini yanada oshirish” bo‘yicha tanqidiy-tahliliy uchrashuv o‘tkazildi.
Uchrashuvda jahonda g‘oyaviy-mafkuraviy kurashlar keskin davom etayotgan, ma’naviy tahdidlar kuchayib borayotgan hozirgi davrda yoshlar o‘rtasida milliy qadriyatlarga bepisandlik, zararli yot g‘oyalar ta’siriga berilish, jinoyatchilik va ekstremizm harakatlariga adashib qo‘shilib qolish holatlari hamon uchramoqda. Shu jihatdan ma’naviy-ma’rifiy ishlarning ta’sirchanligini oshirish, ma’naviyat sohasidagi ichki va tashqi tahdid hamda xavf-xatarlarga qarshi samarali kurashish, yoshlarda mafkuraviy immunitetni mustahkamlash maqsadida yoshlar o‘rtasida faol fuqarolik pozisiyasini shakllantirish, mamlakatimizda amalga oshirilayotgan siyosiy, iqtisodiy, ijtimoiy, ma’naviy-ma’rifiy islohotlarning, qabul qilinayotgan qonun hujjatlarining mazmun-mohiyatini talaba-yoshlarga samarali yetkazishni yanada kuchaytirish lozimligini ta’kidlab o‘tdi.
- Mamlakatimizda ma’naviy-ma’rifiy ishlarni tizimli tashkil etish, bu borada amalga oshirilayotgan chora-tadbirlarning samaradorligini kuchaytirish, yoshlarning intellektual salohiyati, ongu tafakkuri va dunyoqarashini yuksaltirish, mafkuraviy immunitetini mustahkamlash, vatanparvarlik, xalqqa muhabbat va sadoqat tuyg‘usi bilan yashaydigan barkamol avlodni tarbiyalashga alohida e’tibor qaratilmoqda, -dedi universitet rektori, professor Xudaynazar Yunusov.
- Keyingi yillarda mamlakatimizda amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli islohotlar va bunyodkorlik ishlari natijasida xalqimizning ongu tafakkuri, dunyoqarashi o‘zgaryapti. Huquqiy davlat, fuqarolik jamiyatini barpo etishda “Milliy tiklanishdan — milliy yuksalish sari” degan hayotbaxsh g‘oyaning ahamiyati ham ortib bormoqda. Biroq bugun dunyoda ro‘y berayotgan iqtisodiy, mafkuraviy, g‘oyaviy qarama-qarshiliklar, shu bilan birga, taraqqiyot sur’atlarining shiddatli tus olgani, o‘ta ziddiyatli jarayonlarning ta’siri mamlakatimizda ham sezilayotgani erishilgan natijalar va to‘plangan boy tajribadan kelib chiqqan holda belgilangan maqsadlarni yana bir bor qayta ko‘rib chiqishni taqozo etmoqda, - dedi Yoshlar masalalari va ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo‘yicha birinchi prorektor Alibek Gapparov.
Shu bois universitetda Ustoz-shogird tizimida amalga oshirilayotgan ishlar, ta’lim va tarbiya jarayonida professor-o‘qituvchilar mas’uliyatini yanada oshirish, yoshlarni vatanparvarlik, milliy iftixor ruhida tarbiyalash, buning uchun tarixni yaxshi o‘rgatish, bu yo‘nalishdagi ma’naviy-ma’rifiy, tarbiyaviy jarayonlarni yanada kuchaytirish muhimligi ta’kidlandi.
Shu bois talaba-yoshlarni turli salbiy illatlarga og‘ishmay to‘g‘ri yo‘lga boshlash borasida professor-o‘qituvchi, xodimlarni o‘rni juda katta ekanligi, jamoada sog‘lom muhit barqarorligini ta’minlashda barchamiz birdek mas’ul ekanligimizni unutmasligimiz, turli tuhmat va bo‘htonlarni keltirib chiqarish, asossiz uydirmalar asosida obro‘sizlarntirish O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasining tegishli moddalarida javobgarlik masalalari borligi keltirib o‘tildi.

Эффективность духовно-просветительской работы играет важную роль в развитии молодежи.
Под руководством ректора СамГУВМЖБ Худайназара Юнусова состоялось экспертно-аналитическое совещание с профессорско-преподавательским составом и сотрудниками факультетов и кафедр биотехнологии и зооинженерии и технологии переработки продукции на тему «Дальнейшее повышение эффективности духовно-просветительской работы».
На встрече было отмечено, что в эпоху острой идеологической борьбы и растущих духовных угроз в мире все еще имеют место случаи, когда молодежь игнорирует национальные ценности, поддается влиянию пагубных иностранных идей и по ошибке присоединяется к преступной и экстремистской деятельности. В этой связи он подчеркнул необходимость дальнейшего усиления эффективной донесения до учащейся молодежи содержания и сути реализуемых в нашей стране политических, экономических, социальных, духовно-образовательных реформ и принимаемых законодательных актов в целях повышения результативности духовно-просветительской работы, эффективной борьбы с внутренними и внешними угрозами и опасностями в духовной сфере, укрепления идеологического иммунитета среди молодежи.
- В нашей стране особое внимание уделяется системной организации духовно-просветительской работы, усилению эффективности принимаемых в этом направлении мер, совершенствованию интеллектуального потенциала, сознания, мышления и мировоззрения молодежи, укреплению ее идеологического иммунитета, воспитанию гармоничного поколения, живущего с чувством патриотизма, любви к народу и преданности, - отметил ректор университета, профессор Худайназар Юнусов.
- В результате масштабных реформ и созидательной работы, проводимых в нашей стране в последние годы, меняются мышление и мировоззрение наших людей. Жизненно важная идея «От национального возрождения к национальному подъему» также становится все более значимой в построении правового государства и гражданского общества. Однако экономические, идеологические и мировоззренческие противоречия, имеющие место сегодня в мире, а также стремительные темпы развития, а также тот факт, что влияние крайне противоречивых процессов ощущается и в нашей стране, требуют от нас еще раз пересмотреть поставленные цели, опираясь на достигнутые результаты и накопленный богатый опыт, - отметил первый проректор по работе с молодежью и духовно-просветительской работе Алибек Гаппаров.
Поэтому была подчеркнута важность проводимой в университете работы по системе «Учитель-Ученик», дальнейшего повышения ответственности профессорско-преподавательского состава в процессе обучения и воспитания, воспитания молодежи в духе патриотизма и национальной гордости, а для этого и качественного преподавания истории, дальнейшего усиления духовно-просветительских и воспитательных процессов в этом направлении.
Поэтому было отмечено, что роль профессорско-преподавательского состава, сотрудников в наставлении студентов и молодежи на верный путь, избежании различных негативных пороков, и что мы не должны забывать, что все мы в равной степени ответственны за обеспечение стабильности здоровой обстановки в обществе, и что в соответствующих статьях Конституции Республики Узбекистан предусмотрены вопросы ответственности за распространение различных оскорблений и клеветы, дискредитацию, основанные на необоснованных измышлениях.