“Agrar sohani rivojlantirishning istiqbolli vazifalari va zamonaviy texnologiyalar”
Konferensiyada ishtirok etgan Xitoy Respublikasi Tsinzyan Agrar universiteti professori Paxuna Aykebayera, K.A.Temiryazov nomidagi Moskva Davlat Agrar universiteti professori Mixail Mazirov hamda shu universitet dotsenti Natalya Kamenni, Litva qishloq xo‘jalik akademiyasi qishloq xo‘jaligi fanlari doktori Audrone Zebrauskinelar mavzu yuzasidan o‘z fikrlarini biltirib, anjumanning asosiy maqsadi qishloq xo‘jaligida ilm-fan va amaliyotni integratsiyalash asosida tuproq-iqlim sharoitlariga mos, qishloq xo‘jaligi ekinlarining serhosil navlarini yaratish, joylashtirish, zamonaviy texnika va innovasion texnologiyalarni qo‘llash hisobiga hosildorlikni oshirish, mahsulot tannarxini kamaytirish hamda daromadni oshirish imkoniyatlarini kengaytirish, mazkur yo‘nalishda innovasion texnologiyalardan samarali foydalanish, ilg‘or tajribalarni amaliyotga tatbiq etish masalalariga alohida e’tibor qaratilayotganini ta’kidlashdi.
Shuningdek, konferensiya jarayonida suv tejamkor texnologiyalar bo‘yicha O‘zbekiston-Turkiya qo‘shma korxonasi bosh mutaxassisi Taylan Boga “Tomchilab sug‘orish mexnologiyasini joriy qilish shart-sharoitlari, quvurlarni joylashtirish va unga qo‘yiladigan talablar”, Yarus Agro O‘zbekiston-Eron qo‘shma korxonasi xodimi Farzona Montazevi “O‘zbekiston sharoitida o‘simliklarda uchraydigan kasalliklar va ularga qarshi kurash chora-tadbirdlari”, Toshkent Irrigatsiya va qishloq xo‘jaligini mexaniyazatsiyalash muhandislari instituti tayanch doktoranti Xojimurod Shodiyev “Ko‘chat ekish mashinasining egat ochish moslamasi parametrlarini asoslash” kabi mavzularda o‘z fikr-mulohazalarini bildirishdi.
Konferensiya Agrar sohani rivojlantirishning istiqbolli vazifalari va zamonaviy texnologiyalari hamda Agronomiya, yem-xashak yetishtirish sohasini rivojlantirishning vazifalari va zamonaviy texnologiyalari shoʻbalariga bo‘lingan holda o‘z ishini davom ettirdi.

«Перспективные задачи и современные технологии развития аграрного сектора»
В конференции приняли участие профессор Цинцзянского аграрного университета Китайской Республики Пахуна Айкебаера, профессор Московского государственного аграрного университета имени К. А. Темирязова Михаил Мазиров, доцент того же университета Наталья Каменная, доктор сельскохозяйственных наук Литовской сельскохозяйственной академии Аудроне Зебраускине, которые высказали свои мнения по теме, отметив, что основная цель конференции – создание и внедрение высокоурожайных сортов сельскохозяйственных культур, подходящих к почвенно-климатическим условиям на основе интеграции науки и практики в сельском хозяйстве, повышение производительности, снижение себестоимости продукции и расширение возможностей увеличения доходов за счет использования современной техники и инновационных технологий, а также уделение особого внимания эффективному использованию инновационных технологий в этой сфере, внедрению передовых практик в практику.
Также в ходе конференции выступили главный специалист Узбекско-Турецкого совместного предприятия по водосберегающим технологиям Тайлан Бога, выступивший с докладами по таким темам, как «Условия внедрения технологии капельного орошения, размещение труб и требования к ней», Фарзона Монтазев, сотрудница Узбекско-Иранского совместного предприятия «Ярус Агро», «Болезни растений в Узбекистане и меры борьбы с ними», а также Ходжимурод Шодиев, базовый докторант Ташкентского института инженеров ирригации и механизации сельского хозяйства, «Обоснование параметров бороздоразрушающего устройства рассадопосадочной машины».
Конференция продолжила свою работу в секциях «Перспективные задачи и современные технологии развития аграрного сектора» и «Задачи и современные технологии развития агрономии и кормопроизводства».