KORRUPSIYA VA MILLIY TARAQQIYOT: MUAMMO VA YECHIM
KORRUPSIYAGA QARSHI KURASHISH, HAFTALIGI DOIRASIDA UNIVESITETDA FAOLIYAT YURUTIB KELAYOTGAN BIR GURUH XODIMLARGA “ODOB-AXLOQ VA KORRUPSIYAGA QARSHI KURASHISH” BORASIDA O‘QUV SEMENARI O‘TKAZILDI. O‘zbekiston Respublikasi Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi tomonidan 2023-yil 28-noyabrdagi 03/23-3334-sonli xati bilan yuborilgan O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2023-yil 11-sentabrdagi "O‘zbekiston -2030” strategiyasini 2023-yilda sifatli va o‘z vaqtida amalga oshirish to‘g‘risida"gi PQ 300-son qarori talablariga muvofiq, yoshlar o‘rtasida korrupsiyaga nisbatan mutlaqo murosasiz munosabatni shakllantirish, korrupsiyadan xoli jamiyat yo‘lida amalga oshirilayotgan chora tadbirlarni keng ommaga yetkazish borasida samarali targ‘ibot ishlarini tashkil qilish maqsadida, Korrupsiyaga qarshi kurashish haftaligi doirasida, universitetning tarkibiy bo‘linmalarida faoliyat yuritib kelayotgan bir guruh xodimlarga odob-axloq va korrupsiyaga qarshi kurashish” mavzusida o‘quv seminar o‘tkazildi.
Haftalik davomida Yoshlar bilan ishlash, ma’naviyat va ma’rifat bo‘limi, Talabalarni turar joy bilan ta’minlash ishlarini muvofiqlashtirish bo‘limi, ARM xodimlari hamda universitet psixoligi ishtirokida seminar o‘tkazildi.
Seminarda Universitetning Korrupsiyaga qarshi kurashish “komplayens nazorat” tizimini boshqarish boʻlimi boshlig‘i F.Turayev hamda universitet profilaktika inspektori kapitan, B.Nayimovlarning universitetning tarkibiy bo‘linmalarida faoliyat yuritib kelayotgan xodimlarga manfaatlar to'qnashuvi va korrupsiya holatlarining oldini-olish va unga qarshi kurashish mavzusida ma'ruzalar oʻqib eshittirildi mavzuga oid tegishli koʻrsatmalar va tushunchalar berib oʻtildi.
Shuningdek, korrupsiyaga nisbatan mutlaqo murosasiz munosabatni shakllantirish, korrupsiyadan xoli jamiyat yo‘lida amalga oshirilayotgan ishlar yuzasidan tushuntirish olib borildi. Qabul qilingan qonun va me'yoriy hujjatlarning samarali ijrosini taʼminlash, jamiyat va davlat hayotining barcha sohalarida korrupsiyaning oldini olishga doir chora-tadbirlarni oʻz vaqtida va sifatli amalga oshirish maqsadida Prezidentning 2023-yil 27-noyabrdagi PF-200-son Farmoniga 1-ILOVA bilan tasdiqlangan Korrupsiyaga qarshi kurashish bo‘yicha 2023-2024-yillarga mo‘ljallangan “DAVLAT DASTURI” to‘g‘risida tushuntirish va targ‘ibot ishlari amalga oshirildi.

КОРРУПЦИЯ И НАЦИОНАЛЬНОЕ РАЗВИТИЕ: ПРОБЛЕМА И РЕШЕНИЕ.
В РАМКАХ НЕДЕЛИ БОРЬБЫ С КОРРУПЦИЕЙ ДЛЯ ГРУППЫ СОТРУДНИКОВ УНИВЕРСИТЕТА СОСТОЯЛСЯ ОБУЧАЮЩИЙ СЕМИНАР НА ТЕМУ «ЭТИКА И БОРЬБА С КОРРУПЦИЕЙ». В соответствии с требованиями Постановления Президента Республики Узбекистан № 300 от 11 сентября 2023 года «О качественной и своевременной реализации в 2023 году Стратегии «Узбекистан-2030», направленного Министерством высшего образования, науки и инноваций Республики Узбекистан письмом № 03/23-3334 от 28 ноября 2023 года, в целях формирования у молодежи абсолютно бескомпромиссного отношения к коррупции и организации эффективной пропагандистской работы по информированию широких слоев населения о принимаемых мерах по построению общества, свободного от коррупции, в рамках Недели борьбы с коррупцией был проведен обучающий семинар на тему «Этика и противодействие коррупции» для группы сотрудников, работающих в структурных подразделениях университета.
В течение недели прошел семинар с участием Департамента по работе с молодежью, духовности и образования, Департамента координации студенческого общежития, сотрудников ИРЦ, психологов университета.
На семинаре начальник отдела управления антикоррупционной системы «Комплаенс-контроль» университета Ф. Тураев и инспектор по профилактике университета капитан Б. Наимов прочитали лекции по профилактике и противодействию конфликту интересов и коррупции для сотрудников структурных подразделений университета, предоставив соответствующие инструкции и концепции по данной теме.
Также было дано разъяснение о проводимой работе по формированию абсолютно бескомпромиссного отношения к коррупции и к обществу, свободному от коррупции. В целях обеспечения эффективной реализации принятых законов и нормативных актов, своевременной и качественной реализации мер по предупреждению коррупции во всех сферах жизни общества и государства проводилась разъяснительная и пропагандистская работа по «ГОСУДАРСТВЕННОЙ ПРОГРАММЕ» противодействия коррупции на 2023-2024 годы, утвержденной ПРИЛОЖЕНИЕМ 1 к Указу Президента от 27 ноября 2023 года № ПФ-200.