KORRUPSIYAGA QARSHI BIRGALIKDA KURASHAMIZ
Samarqand davlat veterinariya meditsinasi, chorvachilik va biotexnologiyalar universiteti Korrupsiyaga qarshi kurashish “Komplayens nazorat” tizimini boshqarish bo‘limi boshlig‘i F.Turayev, Universitetda talaba yoshlar orasida ma’naviy muhitni barqarorlashtirishga mas’ul rektor maslaxatchisi Z.Shodmonov, Universitet uchastka noziri Kapitan B.Nayimov hamda Sirtqi ta’lim yo‘nalishida tahsil oluvchi 418-419-420-421-422-guruh talabalari hamda professor-o‘qituvchilar ishtirok etishdi.
Korrupsiyaga qarshi kurashish “Komplayens nazorat” tizimini boshqarish bo‘limi boshlig‘i F.Turayev o‘z maruzasida korrupsiyaga qarshi kurashish to‘g‘risidagi qonunchilikni asosiy tushunchalari va jamiyatda huquqiy ta’lim va tarbiya masalalari bugunning muhim vazifalaridan biri ekanligi, chunki huquqiy ong va huquqiy madaniyati yuksak bo‘lgan va huquqiy ta’lim va tarbiya jihatdan yetuk bo‘lgan insonlar salbiy illat bo‘lmish korrupsiyaga yo‘l qo‘ymasliklari haqida birqancha faktlar mavjud. Korrupsiya jamiyatni turli yo’llar bilan iskanjaga oladigan dahshatli illat ekanligi, mazkur illat demokratiya va huquq ustuvorligi asoslariga putur yetkazishi haqida fikrlar almashildi Korrupsiya mamlakat taraqqiyotini ortga surib, kelajakni xavf ostida qoldiradigan kuch ekanligini, ayniqsa, ta’lim sohasidagi korrupsion holatlar bugungi kunda yetuk mutaxassislar, jahon andozasi darajasidagi kadrlar tayyorlashni asosiy maqsad qilib olgan mamlakatimiz oldida turgan dolzarb masalalardan biri ekanligini takidlab o‘tdi.
Universitetda talaba yoshlar orasida ma’naviy muhitni barqarorlashtirishga mas’ul rektor maslaxatchisi Z.Shodmonov yig‘ilishda o‘z fikrlarini bayon qildi. U uz nutqida, hozirgi vaqtda jamiyatimizning ko‘p sonli ijtimoiy-iqtisodiy va siyosiy-huquqiy muommolar orasida korrupsiyaga qarshi kurash muommosi ayniqsa muhim o‘rin egallashi, aholining turli qatlamlarida amaldorlari tomonidan mansab mavqeni suistemol qilish hollari hokimyat obro‘siga putur yetkazishi, amalga oshirilayotgan jamiyatni demokratlashtirish va yangilash, mamlakatni modernizatsiya qilish jarayonlarini obro‘sizlantirayotganligi to‘g‘risida to‘xtalib o‘tdi. Shu bilan birga, Korrupsiya- boshqa ko‘pgina salbiy ijtimoiy hodisalar singari jinoyatlar, uzining keng ildiz otishiga zamin yaratadi – u bo‘lg‘usi ijtimoiy-iqtisodiy va siyosiy tartibga salbiy tas’ir kursatadi.

WE FIGHT TOGETHER AGAINST CORRUPTION
The event was attended by F. Turayev, Head of the Department for Managing the Compliance Control System for Combating Corruption at the Samarkand State University of Veterinary Medicine, Livestock and Biotechnology, Z. Shodmonov, Advisor to the Rector responsible for stabilizing the spiritual environment among students at the University, Captain B. Nayimov, University District Inspector, and students of groups 418-419-420-421-422 studying in the correspondence education program, as well as professors and teachers.
F. Turayev, Head of the Compliance Control System Management Department, emphasized in his report that the main concepts of the legislation on combating corruption and the issues of legal education and upbringing in society are one of the important tasks of today, because there are a number of facts that people with high legal awareness and legal culture and who are well-educated and educated in terms of legal education and upbringing do not allow corruption, which is a negative vice. Views were exchanged on the fact that corruption is a terrible vice that can torment society in various ways, and that this vice undermines the foundations of democracy and the rule of law. Corruption is a force that holds back the development of the country and threatens the future, especially corruption in the field of education, which is one of the urgent issues facing our country, which today has as its main goal the training of qualified specialists and world-class personnel.
Z. Shodmonov, the Rector's Advisor responsible for stabilizing the spiritual environment among student youth at the university, expressed his views at the meeting. In his speech, he noted that among the numerous socio-economic and political-legal problems of our society, the problem of combating corruption occupies a particularly important place, that cases of abuse of power by officials in various segments of the population undermine the authority of the government, discredit the ongoing processes of democratization and renewal of society, and modernization of the country. At the same time, corruption - crimes, like many other negative social phenomena, create the basis for its widespread take root - it has a negative impact on the future socio-economic and political order.
At the end of the meeting, the participants received answers to all the questions they were interested in.