KORRUPSIYAGA QARSHI BIRGALIKDA KURASHAMIZ
Samarqand davlat veterinariya meditsinasi, chorvachilik va biotexnologiyalar universiteti Korrupsiyaga qarshi kurashish “Komplayens nazorat” tizimini boshqarish bo‘limi boshlig‘i F.Turayev, Universitetda talaba yoshlar orasida ma’naviy muhitni barqarorlashtirishga mas’ul rektor maslaxatchisi Z.Shodmonov, Universitet uchastka noziri Kapitan B.Nayimov hamda Sirtqi ta’lim yo‘nalishida tahsil oluvchi 418-419-420-421-422-guruh talabalari hamda professor-o‘qituvchilar ishtirok etishdi.
Korrupsiyaga qarshi kurashish “Komplayens nazorat” tizimini boshqarish bo‘limi boshlig‘i F.Turayev o‘z maruzasida korrupsiyaga qarshi kurashish to‘g‘risidagi qonunchilikni asosiy tushunchalari va jamiyatda huquqiy ta’lim va tarbiya masalalari bugunning muhim vazifalaridan biri ekanligi, chunki huquqiy ong va huquqiy madaniyati yuksak bo‘lgan va huquqiy ta’lim va tarbiya jihatdan yetuk bo‘lgan insonlar salbiy illat bo‘lmish korrupsiyaga yo‘l qo‘ymasliklari haqida birqancha faktlar mavjud. Korrupsiya jamiyatni turli yo’llar bilan iskanjaga oladigan dahshatli illat ekanligi, mazkur illat demokratiya va huquq ustuvorligi asoslariga putur yetkazishi haqida fikrlar almashildi Korrupsiya mamlakat taraqqiyotini ortga surib, kelajakni xavf ostida qoldiradigan kuch ekanligini, ayniqsa, ta’lim sohasidagi korrupsion holatlar bugungi kunda yetuk mutaxassislar, jahon andozasi darajasidagi kadrlar tayyorlashni asosiy maqsad qilib olgan mamlakatimiz oldida turgan dolzarb masalalardan biri ekanligini takidlab o‘tdi.
Universitetda talaba yoshlar orasida ma’naviy muhitni barqarorlashtirishga mas’ul rektor maslaxatchisi Z.Shodmonov yig‘ilishda o‘z fikrlarini bayon qildi. U uz nutqida, hozirgi vaqtda jamiyatimizning ko‘p sonli ijtimoiy-iqtisodiy va siyosiy-huquqiy muommolar orasida korrupsiyaga qarshi kurash muommosi ayniqsa muhim o‘rin egallashi, aholining turli qatlamlarida amaldorlari tomonidan mansab mavqeni suistemol qilish hollari hokimyat obro‘siga putur yetkazishi, amalga oshirilayotgan jamiyatni demokratlashtirish va yangilash, mamlakatni modernizatsiya qilish jarayonlarini obro‘sizlantirayotganligi to‘g‘risida to‘xtalib o‘tdi. Shu bilan birga, Korrupsiya- boshqa ko‘pgina salbiy ijtimoiy hodisalar singari jinoyatlar, uzining keng ildiz otishiga zamin yaratadi – u bo‘lg‘usi ijtimoiy-iqtisodiy va siyosiy tartibga salbiy tas’ir kursatadi.

KORRUPSIYAGA QARSHI BIRGALIKDA KURASHAMIZ
В мероприятии приняли участие заведующий кафедрой управления системой контроля за соблюдением законодательства по противодействию коррупции Самаркандского государственного университета ветеринарной медицины, животноводства и биотехнологий Ф. Тураев, советник ректора по стабилизации духовной обстановки в студенческой среде университета З. Шодмонов, инспектор окружного управления университета капитан Б. Наимов, студенты групп 418-419-420-421-422, обучающиеся по заочной форме обучения, а также профессорско-преподавательский состав.
Начальник Управления по организации системы контроля за соблюдением законодательства о противодействии коррупции Ф. Тураев в своем докладе подчеркнул, что основные понятия антикоррупционного законодательства и вопросы правового образования и воспитания в обществе являются одной из важных задач сегодняшнего дня, поскольку существует ряд фактов, что люди с высокой правовой грамотностью и правовой культурой, образованные и зрелые в плане правового образования и воспитания, не допускают коррупции, которая является негативным пороком. Они обменялись мнениями о том, что коррупция — это страшное зло, которое может терзать общество разными способами, и что это зло подрывает основы демократии и верховенства закона. Они подчеркнули, что коррупция — это сила, которая сдерживает развитие страны и ставит под угрозу будущее, и что коррупция в сфере образования, в частности, является одной из актуальных проблем, стоящих перед нашей страной, которая сегодня ставит своей главной целью подготовку квалифицированных специалистов и кадров мирового уровня.
На встрече свои мысли высказал советник ректора, ответственный за стабилизацию духовной обстановки в студенческой среде университета З. Шодмонов. В своем выступлении он подчеркнул, что среди многочисленных социально-экономических и политико-правовых проблем нашего общества особое значение имеет вопрос борьбы с коррупцией, а факты злоупотребления должностными лицами в различных слоях населения подрывают авторитет власти, дискредитируют происходящие процессы демократизации и обновления общества, модернизации страны. В то же время коррупция, как и многие другие негативные социальные явления, преступления, создают основу для ее повсеместного укоренения, что негативно влияет на будущий социально-экономический и политический строй.