RAHIMOV SANJAR ABDULAHODOVICH
S.A.Rahimov kafedra, fakultet va universitet jamoat ishlarida faol ishtirok etib, universitet rahbariyati, O‘zbekiston Respublikasi Qurilish vazirligi hamda O‘zbekiston Respublikasi Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligining faxriy yorliqlari bilan taqdirlangan.
S.A.Rahimov Toshkent davlat iqtisodiyot universitetida malaka oshirgan hamda Yildiz universiteti (Turkiya)da stajirovka o'tagan.
S.A.Rahimov keyingi 3 yilda 40 ga yaqin ilmiy-uslubiy ishlar,  jumladan, 1 ta darslik, 4 ta uslubiy ko'rsatmalar, Scopus bazasidagi jurnallarda maqola, 10 dan ortiq xalqaro ilmiy bazalarda indeksatsiyalangan maqolalar chop qilingan, bir qator milliy va xorijiy konferensiyalarda faol ishtirok etib kelmoqda.
S.A.Rahimov 2021-yilda TDIU huzuridagi ilmiy kengash qaroriga asosan 08.00.07-“Moliya, pul muomalasi va kredit” ixtisosligi bo‘yicha “Innovatsion iqtisodiyotda banklarning depozit siyosati samaradorligini oshirish yo'llari” mavzusidagi iqtisodiyot fanlari bo‘yicha falsafa doktori (PhD) dissertatsiyasini himoya qilgan.
S.A.Rahimov universitetdagi mavjud yuklamalarga asosan talabalarga Stataistika, iqtisodiy tahlil, iqtisodiyotda ma’lumotlar tahlili, qimmatli qog'ozlar va moliya bozori, pul va banklar, moliya asoslari fanlaridan ma’ruza va amaliy mashg‘ulotlarni yuqori sifatda, yangi pedagogik va axborot texnologiyalariga asoslangan holda olib boradi.
S.A.Rahimovning ilmiy rahbarligi ostida uning shogirdlari 2022-2025-yillarda nomdor stipendiyalar, jumladan Islom Karimov davlat stipendiyasi hamda Prezident nomdor stipendiyalariga sazovor bo'lgan. Universitet rahbariyati tomonidan faxriy yorliqlar bilan taqdirlangan.

RAHIMOV SANJAR ABDULAHODOVICH
S.A. Rakhimov actively participates in the public life of the department, faculty, and university, and has been awarded honorary certificates by the university administration, the Ministry of Construction of the Republic of Uzbekistan, as well as the Ministry of Higher Education, Science and Innovation of the Republic of Uzbekistan.
S.A. Rakhimov completed professional development at Tashkent State University of Economics and undertook an internship at Yildiz University (Turkey).
Over the past three years, S.A. Rakhimov has prepared about 40 scientific and methodological works, including 1 textbook, 4 methodological guidelines, articles in journals indexed in the Scopus database, and more than 10 articles indexed in international scientific databases. He has also actively participated in a number of national and international conferences.
In 2021, based on the decision of the Academic Council at TSUE, S.A. Rakhimov defended his dissertation for the degree of Doctor of Philosophy (PhD) in Economics, specialty 08.00.07 – “Finance, Money Circulation and Credit,” on the topic: “Ways to Increase the Efficiency of Banks’ Deposit Policy in the Innovative Economy.”
In accordance with the teaching load at the university, S.A. Rakhimov delivers lectures and conducts practical classes in the following disciplines: Statistics, Economic Analysis, Data Analysis in Economics, Securities and Financial Markets, Money and Banking, and Fundamentals of Finance. His classes are conducted at a high academic level using modern pedagogical and information technologies.
Under his scientific supervision, students between 2022 and 2025 have become recipients of prestigious scholarships, including the Islam Karimov State Scholarship and the Presidential Scholarship. For his contributions, he has been repeatedly awarded honorary certificates by the university administration.