Xasilbekov Axnazar Yadgarovich 1994 -yilda Samarqand qishloq xo‘jaligi institutinining “Qishloq xo’jaligini mexanizatsiyalashtirish” fakultetini tamomlagan.
2017-yilda 06.02.03 –Хусусий зоотехния. Чорвачилик маҳсулотларини ишлаб чиқариш tехнологияси ixtisosligi bo‘yicha veterinariya fanlari bo‘yicha falsafa doktori ilmiy darajasini olgan.
Ilmiy tadqiqot natijalari asosida 85 ga yaqin ilmiy maqolalar, 1 ta o‘quv qo‘llanma, 1 ta monografiya, 2 ta tavsiyanoma, 6 ta uslubiy qo‘llanma chop ettirgan.
Hozirgi kunda Respublikamizda olib borilayotgan islohatlar bilan birgalikda kafedra va fakultetning ilmiy-innovatsion faoliyatini rivojlantirish talaba yoshlarni ilmiy tadqiqotlarga jalb qilish, ilmiy saloha to‘garaklarini samaradorligini oshirish, Respublika va xalqaro loyihalar ko‘lamini oshirish kabi ishlarni amalga oshirishda ishtirok etib kelmoqda.