Ruziyeva Dilafruz Faxriddinovna 1979-yil Jomboy tumanida tavallud topgan. 1997-yilda Jomboy tumanidagi 46-maktabni tamomlab, 1998 yilda Samarqand qishloq xo’jaligi institutiga o’qishga kirgan va 2003-yilda tamomlagan. 2021 Samarqand Davlat Universiteti Iqtisodiyot fakultetiga magistraturaga o ‘qishga kirgan va 2023 yilda tamomlagan. 2024 yilda Toshketd davlat iqtisodiyot universitetiga “Buxgalteriya hisobi va audit” yo’nalishi boyicha mustaqil izlanuvchi bo’lib kirgan va xozirgi kunda “Qishloq xo’jaligi korxonalarida inventarizasiya o’tkazish va uning natijalari taxlilini takomillashtirish” mavzusida ilmiy ishi boyicha tadqiqotlarni amalga oshirmoqda.
2024- yilda Samarqand davlat veterenariya meditsinasi chorvachilik va biotexnologiyalar universiteti Iqtisodiyot fakultetiga assistent lavozimiga ishga qabul qilingan va ish faoliyatini shu yerda davom ettirib kelmoqda.
Hozirga qadar 5ta OAK jurnallarda, 2ta xalqaro jurnallarda, 10ga yaqin maqolalari bilan respublika konferensiyalari va mahalliy to‘plamlarida ishtirok etgan.