Bazarov Soli Raxmatovich
Bazarov Soli Raxmatovich 1985 yilda  Samarqand qishloq xo‘jaligi institutini tamomlagan. 2015-yilda 06.02.03-Xususiy zootexniya;chorvachilik mahsulotlari ishlab chiqarish texnologiyasi bo‘yicha qishloq xo‘jalik fanlari doktori ilmiy darajasini olgan.
Ilmiy tadqiqot natijalari asosida 200 ga yaqin ilmiy maqolalar,  2 ta o‘quv qo‘llanma, tavsiyanomalar, monografiyalar chop etgan.
Ixtisoslashtirilgan kengash a’zosi. Ilmiy rahbarligida ko‘plab doktorlik va nomzodlik dissertatsiyalari himoya qilingan. Samarqand veterinariya meditsinasi texnikumi direktori.

Bazarov Soli Raxmatovich
Bazarov Soli Rakhmatovich graduated from the Samarkand Agricultural Institute in 1985. In 2015, he defended his doctoral dissertation in the specialty 06.02.03-Private animal science; technology of production of livestock products
Based on the results of scientific research, more than 200 articles, 2 textbooks, recommendations, and monographs have been published.
Member of the specialized council. Many doctoral and master's theses were defended under his supervision. Director of the Samarkand College of Veterinary Medicine.
Currently, along with participation in the ongoing reforms in the republic, the development of scientific and methodological activities of the department and faculty is involved in attracting students to scientific research.