Nematullayev Ozod Erkin o‘g‘li
• 16.00.04 – Veterinariya farmakologiyasi va toksikologiyasi. Veterinariya sanitariyasi, ekologiyasi, zoogigiyenasi va veterinar-sanitariya ekspertizasi
Nematullayev Ozod Erkin o‘g‘li Qashqadaryo viloyati Chiroqchi tumanida tavallud topgan. 2017-yilda Samarqand qishloq xo‘jalik institutini bakalavriat bosqichini, 2019-yilda Samarqand veterinariya meditsinasi instituti magistraturani tamomlagan  2020-2022  yillarda Samarqand Veterinariya meditsinasi instituti “Farmakologiya va toksikologiya” kafedrasi tayanch doktaranti, 2023-yil 4-sentyabrdan   Samarqand davlat  veterinariya meditsinasi, chorvachilik va biotexnologiya lar universiteti  “Farmakologiya va toksikologiya” kafedrasi assistenti lavozimida faoliyat yuritib kelmoqda.  Oxirgi 3 yilda  40  ga yaqin ilmiy-uslubiy ishlar,  jumladan, 1 ta tavsiyanoma va 1 ta monografiya chop qilingan, bir qator milliy va xorijiy konferensiyalarda faol ishtirok etib kelmoqda. 2023-yil “Xlorella suspenziyasini broyler joʻjalar va tovuqlar organizmiga hamda mahsulotlari sifatiga ta'sirini veterinariya sanitariya jihatidan baholash”   mavzusida doktorlik dissertatsiyasini himoya qildi. 2021-2022 yillar davomida PZ-202012141 raqamli “Chorva mollari va parrandalar immun tizimini mustahkamlovchi, kasalliklardan himoyalovchi hamda reproduktiv faolligi va mahsuldorligini oshiruvchi oddiy xlorella (Chlorella vulgaris) o‘simligidan tabiiy dorivor biologik faol moddalar olish texnologiyasini yaratish” mavzusidagi amaliy loyihada faoliyat yuritib kelgan

Nematullayev Ozod Erkin o‘g‘li
Нематуллаев Озод Эркин угли родился в Чиракчинском районе Кашкадарьинской области. В 2017 году окончил бакалавриат Самаркандского сельскохозяйственного института, в 2019 году – магистратуру Самаркандского института ветеринарной медицины.
В 2020–2022 годах обучался в аспирантуре кафедры «Фармакология и токсикология» Самаркандского института ветеринарной медицины. С 4 сентября 2023 года работает ассистентом кафедры «Фармакология и токсикология» Самаркандского государственного университета ветеринарной медицины, животноводства и биотехнологий.
За последние три года опубликовал около 40 научно-методических работ, включая одну методическую рекомендацию и одну монографию. Активно участвует в национальных и международных конференциях. В 2023 году успешно защитил докторскую диссертацию на тему «Ветеринарно-санитарная оценка влияния суспензии хлореллы на организм бройлерных цыплят и кур, а также на качество их продукции».
В 2021–2022 годах принимал активное участие в реализации прикладного проекта № PZ-202012141 на тему: «Разработка технологии получения натуральных лекарственных биологически активных веществ из водоросли Chlorella vulgaris, укрепляющих иммунную систему сельскохозяйственных животных и птиц, защищающих от болезней, а также повышающих их репродуктивную активность и продуктивность».