XUJAMOV JURABEK NAYIMOVICH
U 2019 yilda “Turli zot va zotdorlikdagi sigirlarning sut mahsuldorligini oshirish yo‘llari” mavzusidagi falsafa doktori (RhD) dissertatsiyasini muvaffaqiyatli himoya qilgan.
J.N.Xujamov bugungi kungacha 100 dan ortiq ilmiy-uslubiy ishlar muallifidir. Jumladan, 2 ta o‘quv qo‘llanma, 3 ta darslik, 2 ta uslubiy, 2 ta monografiya, 1 ta patent, 2 ta metodik tavsiyalar chop ettirgan hamda bir qator respublika, xalqaro va xorijiy konferensiyalarda faol ishtirok etib kelmoqda.
J.N.Xujamov Samarqand Davlat Veterinariya Meditsinasi, Chorvachilik va Biotexnologiyalar Universiteti huzuridagi pedagog kadrlarni qayta tayyorlash va ularning malakasini oshirish tarmoq markazida malaka oshirib kelgan. 2010 yildan buyon respublika loyihalarda ijrochi sifatida faoliyat ko‘rsatib kelmoqda. Universitetning xalqaro miqyosda obro‘sini oshirish, moddiy-texnika bazasini mustahkamlash, talabalar, professor-o‘qituvchilarning hamda klasterlarni davlatlararo o‘zaro tajriba almashish ishlariga katta hissa qo‘shmoqda.

XUJAMOV JURABEK NAYIMOVICH
В 2019 году успешно защитил диссертацию на соискание ученой степени доктора философских наук (RhD) на тему «Пути повышения молочной продуктивности коров разных пород и селекции».
На сегодняшний день Ж.Н. Хужамов является автором более 100 научных и методических работ. В частности, им опубликовано 2 учебных пособия, 3 учебника, 2 методических пособия, 2 монографии, 1 патент, 2 методические рекомендации, принимает активное участие в ряде республиканских, международных и зарубежных конференций.
Ж.Н.Худжамов повышает свою квалификацию в Центре переподготовки и повышения квалификации педагогических кадров при Самаркандском государственном университете ветеринарной медицины, животноводства и биотехнологий. С 2010 года республика выступает в качестве исполнителя проектов. Это вносит значительный вклад в повышение международной репутации университета, укрепление его материально-технической базы, содействие обмену опытом между студентами, преподавателями и кластерами.
Под научным руководством Худжамова Ж.Н. в настоящее время он руководит 2 докторскими и 5 кандидатскими диссертациями.