• O‘simliklar fiziologiyasi va biokimyosi
Q.Jo'raqulov  bugungi kungacha 60 dan ortiq ilmiy-uslubiy ishlar muallifidir. Jumladan, 1 ta darslik, 2 ta o‘quv qo‘llanma, 3 ta uslubiy, 1 ta monografiya, 3 ta metodik tavsiyalar chop ettirgan hamda bir qator milliy va xorijiy konferensiyalarda faolishtirok etib kelmoqda.
Q.Jo'raqulov tomonidan bir qator mahalliy amaliy loyihalarda qattiq bug‘doy yetishtirish agrotexnologiyasi o‘rganilib, olingan natijalar asosida xammualliflikda “Istiqlol-25” navi chiqarilgan va reestrga kiritilgan.
Q.Jo'raqulovning ilmiy rahbarligida 15 dan ortiq Bakalavr dissertatsiyalari muvaffaqiyatli himoya qilingan
Q.Jo'raqulov 2015-yil Samarqand viloyatidan ekologiya partiyasi deputatlik saylovlarida ishtirok etdi. Ekologiya partiyasida  2016-yildan buyon Samarqand viloyati Ekologiya partiyasi "Yoshlar qanoti "raisi sifatida faoliyat olib bormoqda.
Universitetda xalqaro hamkorlikni rivojlantirish maqsadida Qozog'iston,Qirg'iziston,Tojikiston,Xitoy,Turkiya,Pokiston,Rassiya davlatlaridagi oliy tali muassasalari bilan ilmiy aloqalar ,talabalar almashinuvi,ilmiy konferensiya va loyihalar bo'yicha ishlarni amalga oshirib kelmoqda.
1999-2003 yy. - Samarqand davlat universiteti talabasi (bakalavr)
2003-2005 yy .- Samarqand davlat universiteti talabasi (magistrant)
2006-2009 yy. - Samarqand davlat universiteti aspiranti
2010-2011 yy. - Samarqand qishloq xo‘jalik instituti meva-sabzavotchilik va uzumchilik kafedrasi  katta laboranti (o‘rindoshlok asosida shu kafedra assistenti)
2011-2017 yy. - Samarqand qishloq xo‘jalik instituti meva-sabzavotchilik va uzumchilik kafedrasi assistenti
2017-2018 yy. - Samarqand qishloq xo‘jalik instituti.Ekologiya, botanika va o‘simliklar fiziologiyasi  kafedrasi assistenti
2018-2022 yy. - Samarqand  veterinariya meditsinasi instituti  Biotexnologiya kafedrasi kafedrasi katta
2022 y. - h.v  - Samarqand veterinariya meditsinasi,  chorvachilik va biotexnologiyalar universiteti biotexnologiya kafedrasi katta o‘qituvchisi

• Физиология и биохимия растений
На сегодняшний день К. Джуракулов является автором более 60 научных и методических работ. В частности, им опубликованы 1 учебник, 2 учебных пособия, 3 методических пособия, 1 монография, 3 методических рекомендации, принимает активное участие в ряде отечественных и зарубежных конференций.
К. Джуракулов изучал агротехнику возделывания твердой пшеницы в ряде местных практических проектов, и на основе полученных результатов был районирован сорт «Истиклол-25» и включен в реестр в качестве соавторства.
Под научным руководством К. Джуракулова успешно защищено более 15 бакалаврских диссертаций.
К. Джуракулов баллотировался в депутаты от Самаркандской области на выборах 2015 года как эколог. С 2016 года работает председателем «Молодежного крыла» Самаркандской областной экологической партии в Экологической партии.
В целях развития международного сотрудничества университет реализует научные связи, студенческий обмен, научные конференции и проекты с высшими учебными заведениями Казахстана, Кыргызстана, Таджикистана, Китая, Турции, Пакистана и России.
1999-2003. - Студент Самаркандского государственного университета (бакалавриат)
2003-2005 гг. - студент (магистр) Самаркандского государственного университета.
2006-2009. - Аспирант Самаркандского государственного университета
2010-2011. - старший лаборант кафедры плодоовощеводства и виноградарства Самаркандского сельскохозяйственного института (ассистент той же кафедры по совместительству)
2011-2017. - Доцент кафедры плодоовощеводства и виноградарства Самаркандского сельскохозяйственного института
2017-2018. - Самаркандский сельскохозяйственный институт, доцент кафедры экологии, ботаники и физиологии растений
2018-2022. - старший преподаватель кафедры биотехнологии Самаркандского института ветеринарной медицины
2022. - з.в. - старший преподаватель кафедры биотехнологии Самаркандского университета ветеринарной медицины, животноводства и биотехнологий