• O‘simliklar fiziologiyasi va biokimyosi
Q.Jo'raqulov  bugungi kungacha 60 dan ortiq ilmiy-uslubiy ishlar muallifidir. Jumladan, 1 ta darslik, 2 ta o‘quv qo‘llanma, 3 ta uslubiy, 1 ta monografiya, 3 ta metodik tavsiyalar chop ettirgan hamda bir qator milliy va xorijiy konferensiyalarda faolishtirok etib kelmoqda.
Q.Jo'raqulov tomonidan bir qator mahalliy amaliy loyihalarda qattiq bug‘doy yetishtirish agrotexnologiyasi o‘rganilib, olingan natijalar asosida xammualliflikda “Istiqlol-25” navi chiqarilgan va reestrga kiritilgan.
Q.Jo'raqulovning ilmiy rahbarligida 15 dan ortiq Bakalavr dissertatsiyalari muvaffaqiyatli himoya qilingan
Q.Jo'raqulov 2015-yil Samarqand viloyatidan ekologiya partiyasi deputatlik saylovlarida ishtirok etdi. Ekologiya partiyasida  2016-yildan buyon Samarqand viloyati Ekologiya partiyasi "Yoshlar qanoti "raisi sifatida faoliyat olib bormoqda.
Universitetda xalqaro hamkorlikni rivojlantirish maqsadida Qozog'iston,Qirg'iziston,Tojikiston,Xitoy,Turkiya,Pokiston,Rassiya davlatlaridagi oliy tali muassasalari bilan ilmiy aloqalar ,talabalar almashinuvi,ilmiy konferensiya va loyihalar bo'yicha ishlarni amalga oshirib kelmoqda.
1999-2003 yy. - Samarqand davlat universiteti talabasi (bakalavr)
2003-2005 yy .- Samarqand davlat universiteti talabasi (magistrant)
2006-2009 yy. - Samarqand davlat universiteti aspiranti
2010-2011 yy. - Samarqand qishloq xo‘jalik instituti meva-sabzavotchilik va uzumchilik kafedrasi  katta laboranti (o‘rindoshlok asosida shu kafedra assistenti)
2011-2017 yy. - Samarqand qishloq xo‘jalik instituti meva-sabzavotchilik va uzumchilik kafedrasi assistenti
2017-2018 yy. - Samarqand qishloq xo‘jalik instituti.Ekologiya, botanika va o‘simliklar fiziologiyasi  kafedrasi assistenti
2018-2022 yy. - Samarqand  veterinariya meditsinasi instituti  Biotexnologiya kafedrasi kafedrasi katta
2022 y. - h.v  - Samarqand veterinariya meditsinasi,  chorvachilik va biotexnologiyalar universiteti biotexnologiya kafedrasi katta o‘qituvchisi

• Plant physiology and biochemistry
To date, Q. Jurakulov is the author of more than 60 scientific and methodological works. In particular, he has published 1 textbook, 2 manuals, 3 methodological, 1 monograph, 3 methodological recommendations, and has been actively participating in a number of national and foreign conferences.
Q. Jurakulov studied the agrotechnology of durum wheat cultivation in a number of local practical projects, and based on the results obtained, the “Istiklol-25” variety was released and included in the register as co-author.
More than 15 Bachelor's theses were successfully defended under the scientific supervision of Q.Jurakulov
Q.Jurakulov participated in the 2015 parliamentary elections of the Ecology Party from the Samarkand region. Since 2016, he has been working as the chairman of the Samarkand region Ecology Party "Youth Wing".
In order to develop international cooperation at the university, he has been carrying out scientific relations, student exchanges, scientific conferences and projects with higher education institutions in Kazakhstan, Kyrgyzstan, Tajikistan, China, Turkey, Pakistan, and Russia.
1999-2003 - Student of Samarkand State University (bachelor's degree)
2003-2005 - Student of Samarkand State University (master's degree)
2006-2009 - Postgraduate student of Samarkand State University
2010-2011 - Senior laboratory assistant of the Department of Fruit and Vegetable Growing and Viticulture of the Samarkand Agricultural Institute (assistant of the same department on a part-time basis)
2011-2017 - Assistant of the Department of Fruit and Vegetable Growing and Viticulture of the Samarkand Agricultural Institute
2017-2018 - Assistant of the Department of Ecology, Botany and Plant Physiology of the Samarkand Agricultural Institute
2018-2022 - Senior lecturer of the Department of Biotechnology of the Samarkand Veterinary Medicine Institute
2022 - h.v - Senior lecturer of the Department of Biotechnology of the Samarkand University of Veterinary Medicine, Animal Husbandry and Biotechnologies