• Veterinariya meditsinasi
Ro‘ziqulov Nuriddin Bolliyevich, 1979 yil 1 yanvar kuni Qashqadaryo viloyatining Chiroqchi tumanida oddiy ishchi oilasida tug‘ilgan.
1996 yilda o‘rta maktabni tugatib, shu yili Samarqand qishloq xo‘jalik institutiga o‘qishga kirgan. 2000 yilda bakalavr, 2002 yilda esa magistr darajasiga ega bo‘lgan. 2002-2005 yillarda aspiranturada tahsil olgan.
2005-2008 yillarda «Iqtidorli talabalar» bo‘limi boshlig‘i, 2008-2009 yillarda «O‘quv-metodika» bo‘limi boshlig‘ining muovini, 2011-2018 yillarda «Magistratura» bo‘limi boshlig‘i lavozimlarida ishlagan. 2006-2014 yillarda kafedra assistenti, 2014 yildan kafedra dotsenti, 2019-2020 yillarda «Xalqaro hamkorlik» bo‘limi boshlig‘i, 2020-2024 yillarda «Ichki yuqumsiz kasalliklar» kafedrasi mudiri, 2024-2025 yillarda SamDVMChBU huzuridagi PKQT va UMO tarmoq markazi direktori lavozimida ishlagan. 2025 yildan boshlab Veterinariya va chorvachilik sohasida pedagog hamda mutaxassis kadrlarni qаyta tayyorlash va ularning malakasini oshirish instituti direktori o‘rinbosari lavozimida ishlab kelmoqda.
N.B.Ro‘ziqulov 2010 yilda professor B.Bakirov ilmiy rahbarligida nomzodlik dissertatsiyasini himoya qilgan. 4 ta darslik, 3 ta o‘quv qo‘llanma, 12 ta uslubiy qo‘llanma, 200 dan ortiq (shu jumladan, 30 ta xorijiy jurnallarda) ilmiy maqolalar chop etgan. 2 ta Monografiya, 1 ta Ko‘rsatmalar, 3 ta Tavsiyanoma va 4 ta ixtiro muallifi. 1 nafar PhD, 10 nafar magistrant, 3 nafar Beruniy va 1 nafar Islom Karimov nomli Davlat stipeniyasi sovrindorlari hamda 1 nafar fan olimpiadasi solibiga ilmiy rahbarlik qilgan. Hozirgi kunda 2 nafar mustaqil tadqiqotchi (PhD)ga va 1 nafar magistrantga ilmiy rahbarlik qilmoqda.
N.B.Ro‘ziqulov bir qator nufuzli universitetlarda: Nitra qishloq xo‘jalik universiteti, 2015; Porto universiteti, 2019; Tartu amaliy bilimlar universiteti, 2019; Piza universiteti, 2019; Padova universiteti, 2019; Latviya tabiiy fanlar va texnologiyalar universiteti, 2020, 2022; O‘sh davlat universiteti, 2021, 2022, 2023, 2024; Al-Farobiy nomidagi Qozoq milliy universitet, 2022; Qozoq milliy agrar tadqiqotlar universiteti, 2022, 2023, 2024; M.Auezov nomidagi Janubiy Qozog‘iston universiteti, 2023; Qirg‘iz milliy agrar universiteti, 2023, 2024; Qirg‘iz-Turk “Manas” universiteti, 2023, 2024)da kasbiy malaka va tajribasini oshirgan hamda ma’ruzalar o‘qigan.
N.B.Ro‘ziqulov 2014 yildan boshlab DSc.30.08.2018.V.12.01 raqamli ilmiy kengash qoshidagi ilmiy seminar a’zosi, 2015 yildan fakultet Kengashi a’zosi, 2020 yildan universitet Kengashi a’zosi, 2024 yildan O‘sh davlat universiteti  dotsenti (tashqi o‘rindosh), 2025 yildan malaka oshirish institut Ilmiy-metodik kengashi raisi o‘rinbosari sifatida samarali faoliyat ko‘rsatib kelmoqda.

Ro‘ziqulov Nuriddin Bolliyevich
Associate Professor of the Department of Internal Non-Contagious Diseases, Candidate of Veterinary Sciences
•  Internal non-contagious diseases
•  Metabolic pathology
Ruzikulov Nuriddin was born on January 1, 1979 in Chirakchi district of Kashkadarya region in an ordinary family of workers.
He graduated from high school in 1996 and entered the Samarkand Agricultural Institute in the same year. He received a bachelor's degree in 2000, and a master's degree in 2002. In 2002-2005, he studied at the postgraduate school.
In 2005-2008, he worked as the head of the "Gifted Students" department, in 2008-2009 as the deputy head of the "Educational Methodology" department, and in 2011-2018 as the head of the "Master's" department. In 2006-2014, he worked as an assistant of the department, in 2014 as an associate professor, and in 2019-2020, he worked as the head of the "International Cooperation" department. In 2020-2024 - Head of the Department of Internal Non-Contagious Diseases, in 2024-2025 - Director of the Network Center for Advanced Training and Continuing Education at SamSUVMLB. Since 2025, he has been working as Deputy Director of the Institute for Retraining and Advanced Training of Teaching Staff and Specialists in Veterinary Medicine and Livestock.
In 2010, N.Ruzikulov defended his candidate's thesis under the supervision of Professor B.Bakirov. He has published 4 textbook, 3 training manuals, 10 methodological manuals, more than 200 (including 30 foreign journals) scientific articles. Author of 1 Monographs, 1 Manuals, 3 Recommendations and 4 patents. He supervised 1 PhD, 10 graduate students, 3 Beruniy and 1 Islam Karimov State Scholarship laureates and 1 winner of the natural science olympiad. Currently, he supervises 2 independent researchers (PhD) and 1 graduate students.
N.Ruzikulov has repeatedly attended advanced training courses and lectured at a number of prestigious world universities, such as SFU Nitra (2015); University of Porto (2019); EMU, Tartu (2019); University of Pisa (2019); University of Padova (2019); UENT Latvia (2020, 2022); Osh State University (2021, 2022, 2023, 2024); National University of Kazakhstan named after. Al Farobi (2022); Kazakh National Agrarian Research University (2022, 2023, 2024); South Kazakhstan University named after M. Auezov (2023); Kyrgyz National Agrarian University (2023, 2024); Kyrgyz-Turkish Manas University (2023, 2024).
N.Ruzikulov has been a member of the scientific seminar at the scientific seminar DSc.30.08.2018.V.12.01 since 2014, a member of the faculty council since 2015, a member of the University council since 2020 and has been effectively working as an associate professor since 2024 (hourly) Osh State University (Kyrgyz Republic).
N.Ruzikulov has been effectively working as a member of the scientific seminar under the academic council DSc.30.08.2018.V.12.01 since 2014, a member of the faculty council since 2015, a member of the university council since 2020, associate professor (part-time) at Osh State University since 2024, deputy chairman of the scientific and methodological council of the Institute for Advanced Studies since 2025.