• Veterinariya meditsinasi
Ro‘ziqulov Nuriddin Bolliyevich, 1979 yil 1 yanvar kuni Qashqadaryo viloyatining Chiroqchi tumanida oddiy ishchi oilasida tug‘ilgan.
1996 yilda o‘rta maktabni tugatib, shu yili Samarqand qishloq xo‘jalik institutiga o‘qishga kirgan. 2000 yilda bakalavr, 2002 yilda esa magistr darajasiga ega bo‘lgan. 2002-2005 yillarda aspiranturada tahsil olgan.
2005-2008 yillarda «Iqtidorli talabalar» bo‘limi boshlig‘i, 2008-2009 yillarda «O‘quv-metodika» bo‘limi boshlig‘ining muovini, 2011-2018 yillarda «Magistratura» bo‘limi boshlig‘i lavozimlarida ishlagan. 2006-2014 yillarda kafedra assistenti, 2014 yildan kafedra dotsenti, 2019-2020 yillarda «Xalqaro hamkorlik» bo‘limi boshlig‘i, 2020-2024 yillarda «Ichki yuqumsiz kasalliklar» kafedrasi mudiri, 2024-2025 yillarda SamDVMChBU huzuridagi PKQT va UMO tarmoq markazi direktori lavozimida ishlagan. 2025 yildan boshlab Veterinariya va chorvachilik sohasida pedagog hamda mutaxassis kadrlarni qаyta tayyorlash va ularning malakasini oshirish instituti direktori o‘rinbosari lavozimida ishlab kelmoqda.
N.B.Ro‘ziqulov 2010 yilda professor B.Bakirov ilmiy rahbarligida nomzodlik dissertatsiyasini himoya qilgan. 4 ta darslik, 3 ta o‘quv qo‘llanma, 12 ta uslubiy qo‘llanma, 200 dan ortiq (shu jumladan, 30 ta xorijiy jurnallarda) ilmiy maqolalar chop etgan. 2 ta Monografiya, 1 ta Ko‘rsatmalar, 3 ta Tavsiyanoma va 4 ta ixtiro muallifi. 1 nafar PhD, 10 nafar magistrant, 3 nafar Beruniy va 1 nafar Islom Karimov nomli Davlat stipeniyasi sovrindorlari hamda 1 nafar fan olimpiadasi solibiga ilmiy rahbarlik qilgan. Hozirgi kunda 2 nafar mustaqil tadqiqotchi (PhD)ga va 1 nafar magistrantga ilmiy rahbarlik qilmoqda.
N.B.Ro‘ziqulov bir qator nufuzli universitetlarda: Nitra qishloq xo‘jalik universiteti, 2015; Porto universiteti, 2019; Tartu amaliy bilimlar universiteti, 2019; Piza universiteti, 2019; Padova universiteti, 2019; Latviya tabiiy fanlar va texnologiyalar universiteti, 2020, 2022; O‘sh davlat universiteti, 2021, 2022, 2023, 2024; Al-Farobiy nomidagi Qozoq milliy universitet, 2022; Qozoq milliy agrar tadqiqotlar universiteti, 2022, 2023, 2024; M.Auezov nomidagi Janubiy Qozog‘iston universiteti, 2023; Qirg‘iz milliy agrar universiteti, 2023, 2024; Qirg‘iz-Turk “Manas” universiteti, 2023, 2024)da kasbiy malaka va tajribasini oshirgan hamda ma’ruzalar o‘qigan.
N.B.Ro‘ziqulov 2014 yildan boshlab DSc.30.08.2018.V.12.01 raqamli ilmiy kengash qoshidagi ilmiy seminar a’zosi, 2015 yildan fakultet Kengashi a’zosi, 2020 yildan universitet Kengashi a’zosi, 2024 yildan O‘sh davlat universiteti  dotsenti (tashqi o‘rindosh), 2025 yildan malaka oshirish institut Ilmiy-metodik kengashi raisi o‘rinbosari sifatida samarali faoliyat ko‘rsatib kelmoqda.

Ro‘ziqulov Nuriddin Bolliyevich
Рузикулов Нуриддин Боллиевич, родился 1 января 1979 года в Чиракчинском районе Кашкадарьинской области в семье рабочих.
В 1996 году после окончания средней школы поступил в Самаркандский сельскохозяйственный институт. В 2000 году закончил бакалавриатуру, а в 2002-магистратуру. В 2002-2005 годы учился в аспирантуре.
В 2005-2008 годы работал начальником отдела «Одаренных студентов», в 2008-2009 г - заместителем начальника «Учебно-методическим» отделом, в 2011-2018 г - начальником отдела «Магистратура», в 2019-2020 г. начальником отдела «Международное сотрудничество». С 2006 года стал ассистентом, с 2014 года доцентом, в 2020-2024 годах - заведующим кафедрой «Внутренние незаразные болезни», в 2024-2025 годах - директором сетевого центра ППК и ПК при СамГУВМЖБ. С 2025 года работает заместителем директора Института переподготовки и повышения квалификации педагогических кадров и специалистов в области ветеринарии и животноводства.
Н.Б.Рузикулов в 2010 году под руководством профессора Б.Бакирова защитил кандидатскую диссертацию. Им опубликовано 4 учебника, 3 учебных пособия, 12 методических пособий, более 200 научных статей, в т.ч. 30 зарубежных. Он автор 1 Монографии, 1 Методического пособия, 3 Рекомендаций и 4 патентов. Им подготовлен 1 PhD, 10 магистрантов, 3 лауреата Государственной стипендии имени Беруни и 1 лауреат Государственной стипендии Ислама Каримова и 1 победитель естественнонаучной олимпиады. В данное время рукодит научными работами 2-х самостоятельных соискателей (PhD) и одним магистрантом.
Н.Б.Рузикулов неоднократно был на курсах повышения квалификации и читал лекции в ряда престижных мировых университетах, как СХУ Нитра (2015); Университет Порто (2019); EMU, Тарту (2019); Университет Пиза (2019); Университет Пaдова (2019); УЕНТ Латвии (2020, 2022); ОшГУ (2021, 2022, 2023, 2024); Национальный университет Казахстана им. Ал Фароби (2022); Казахский национальный аграрный исследовательский университет (2022, 2023, 2024); Южно-Казахстанский университет имени М.Ауэзова (2023); Кыргызский национальный аграрный университет (2023, 2024); Кыргызско-Турецкий Университет «Манас» (2023, 2024).
Н.Б.Рузикулов эффективно работает в должности члена научного семинара при ученом совете № DSc.30.08.2018.V.12.01 с 2014 года, члена совета факультета с 2015 года, члена совета университета с 2020 года, доцента (по совместительству) Ошского государственного университета с 2024 года, заместителя председателя научно-методического совета Института повышения квалификации с 2025 года.