Eshburiyev Sobir Baxtiyorovich
Eshburiyev Sobir Baxtiyorovich 1981 yil 29 noyabrda Samarqand viloyati, Pastdarg‘om tumanida, ziyoli oilasida tug‘ilgan.
2000 yilda o‘rta maktabni tugatib, shu yili Samarqand qishloq xo‘jalik institutiga o‘qishga kirgan. 2004 yilda bakalavr, 2007 yilda esa magistr darajasiga ega bo‘lgan. 2007-2009 yillarda aspiranturada, 2017-2017 yillarda doktoranturada tahsil olgan.
2011-2014 yillarda Samarqand qishloq xo’jalik instituti «Hayvonlar kasalliklari va parazitologiya» kafedrasi assistenti, 2014-2016 yillarda Samarqand qishloq xo’jalik instituti «Hayvonlar kasalliklari diagnostikasi, terapiyasi va xirurgiyasi» ixtisosligi bo’yicha katta ilmiy xodim izlanuvchi, 2017-2018 yillarda Samarqand qishloq xo’jalik instituti “Hayvonlarning yuqumsiz kasalliklari, akusherlik va ginekologiya” kafedrasi assistenti, 2018-2019 yillarda Samarqand veterinariya medisinasi instituti “Parranda, baliq, asalari va mo’ynali hayvonlar kasalliklari” kafedrasi assistenti, o’rindoshlik asosida DSc.30.08.2018.V/12.01 raqamli ilmiy  darajalar beruvchi ilmiy kengash ilmiy kotibi, 2019-2020 yillarda Samarqand veterinariya medisinasi instituti “Parranda, baliq, asalari va mo’ynali hayvonlar kasalliklari” kafedrasi dosenti, 2021-2023 yillarda Samarqand davlat veterinariya medisinasi, chorvachilik va biotexnologiyalar universiteti huzuridagi ilmiy darajalar beruvchi ilmiy kengash ilmiy kotibi va Parranda, baliq, asalari va mo’ynali hayvonlar kasalliklari kafedrasi dosenti (ichki o’rindoshlik asosida) lavozimlarida faoliyat olib bormoqda.
S.B.Eshburiyev 2011 yilda v.f.d., professor Q.N.Norboyev ilmiy rahbarligida nomzodlik, 2017 yilda fan doktori dissertasiyasini himoya qilgan. 2021 yilda dosent ilmiy unvoniga ega bo’lgan. 2 ta darslik, 2 ta o’quv qo’llanma, 4 ta uslubiy qo’llanma, 150 ga yaqin ilmiy maqola (shu jumladan, 21 ta xorijiy jurnallarda) ilmiy maqolalar chop etgan. 2 ta Monografiya, 8 ta Tavsiyanoma va 4 ta ixtiro muallifi. 10 nafar magistrantga, 1 nafar Islom Karimov nomli Davlat stipendiyasi sovrindoriga ilmiy rahbarlik qilgan.
S.B.Eshburiyev 3 nafar veterinariya fanlari falsafa doktorlariga (PhD) ilmiy rahbarlik qilgan.
Hozirgi kunda 5 nafar mustaqil tadqiqotchi (PhD)ga va 4 nafar magistrantga ilmiy rahbarlik qilmoqda.
Qozoq milliy agrar tadqiqotlari universitetining veterinariya medisinasi ta’lim yo’nalishi talabalariga (2024 y) Ichki yuqumsiz kasalliklar fanidan onlayn ma’ruza o’qigan.

Eshburiyev Sobir Baxtiyorovich
Эшбуриев Собир Бахтиерович родился 29 ноября 1981 года в Самаркандской области Пасдаргамского района, в семье интеллигентов.
В 2000 году окончил среднюю школу и в том же году поступил в Самаркандский сельскохозяйственный институт. В 2004 году получил степень бакалавра, а в 2007 году - степень магистра. В 2007-2009 годах учился в аспирантуре, в 2017-2017 годах - в докторантуре.
В 2011-2014 годах работал ассистентом кафедры "Болезни животных и паразитология" Самаркандского сельскохозяйственного института, в 2014-2016 годах - старшим научным сотрудником по специальности "Диагностика, терапия и хирургия болезней животных", в 2017-2018 годах - ассистентом кафедры "Инфекционные болезни животных, акушерство и гинекология" этого института. В 2018-2019 годах работал ассистентом кафедры "Болезни птиц, рыб, пчел и пушных животных" Самаркандского института ветеринарной медицины, научным секретарем научного совета, присуждающего научные степени, по специальности DSc.30.08.2018.V/12.01. В 2019-2020 годах был доцентом той же кафедры, а в 2021-2023 годах продолжал работу в качестве научного секретаря научного совета при Самаркандском государственном университете ветеринарной медицины, животноводства и биотехнологий и доцента кафедры "Болезни птиц, рыб, пчел и пушных животных" (по совместительству).
С.Б.Эшбуриев защитил диссертацию на соискание ученой степени кандидата наук под руководством профессора К.Н.Норбоева в 2011 году, а в 2017 году защитил диссертацию на степень доктора наук.
В 2021 году получил звание доцента.
Опубликовал 2 учебника, 2 учебных пособия, 4 методических пособия и около 150 научных статей (в том числе 21 в зарубежных журналах). Является автором 2 монографий, 8 рекомендаций и 4 патентов. Осуществлял научное руководство  работ 10 магистров и стипендианту государственной стипендии имени Ислама Каримова.
С.Б. Эшбуриев руководил  работами 3 докторов философии ветеринарных наук (PhD).
В настоящее время он является руководителем научных работ 5 соискателей (PhD) и 4 аспирантов.
С.Б. Эшбуриев провел онлайн-лекцию по предмету «Внутренних незаразных болезней» для студентов по направлению «Ветеринарная медицина» Казахского национального аграрного исследовательского университета (2024 г.).
С.Б. Эшбуриев с 2018 года является членом ученого совета и научного семинара, присваивающего ученые степени (DSc), под номером 30.08.2018.V/12.01, а с 2024 года занимает должность заведующего кафедрой «Внутренних незаразных болезней».