NAVRUZBEK AZIMJONOVICH RAJABOV
Navruzbek Azimjonovich Rajabov 1986-yilning 7-aprelida Narpay tumanida tavallud topgan. Navruzbek Azimjonovich Rajabov ilk iqtisodiy bilimini 2002-2005 yillarda Kattaqo‘rg‘on iqtisodiyot kollejining buxgalteriya hisobi ta’lim yo‘nalishini “Imtiyozli” diplom bilan tugatib, 2005-2014 yillarda Kattaqo‘rg‘on tibbiyot kollejining 1-toifali buxgalteri sifatida ishlagan. 2014-yilda esa Samarqand qishloq xo‘jalik instituti iqtisodiyot va boshqaruv fakultetining qishloq xo‘jaligida menejment ta’lim yo‘nalishiga o‘qishga kirib 2018-yilda tugatgan. Shuningdek, 2020-2022-yillarda Samarqand iqtisodiyot va servis institutining “Iqtisodiyot (tarmoqlar va sohalar)” bo‘yicha magistratura mutaxassisligini tamomlagan.
Navruzbek Azimjonovich Rajabov 2015-2018 yillarda sobiq Samarqand qishloq xo‘jalik instituti, 2018-2019 yillarda Samarqand veterinariya meditsinasi instituti ya’ni Samarqand davlat veterinariya meditsinasi, chorvachilik va biotexnologiyalar universitetining buxgalteriyasida 1-toifali buxgalteri sifatida, 2019-2025 yillarda mazkur oliygohning xodimlar bo‘limi boshlig‘i lavozimida hamda 2025-yilning 1-fevralidan buyon “Iqtisodiyot va menejment” kafedrasi mudiri vazifasini vaqtincha bajaruvchi sifatida mehnat faoliyatini amalga oshirib kelmoqda.
Ilmiy-tadqiqot faoliyati davomida 15 dan ortiq ilmiy-uslubiy ishlar, jumladan 5 ta OAK e’tirof etgan jurnal, 10 ta mahalliy va xorijiy ilmiy-amaliy konferensiyalar hamda impakt faktorli jurnallarda maqolalar chop ettirgan.
N.A.Rajabov universitetdagi mavjud yuklamalarga, asosan talabalarga bir nechta fanlardan dars mashg‘ulotlarni yuqori sifatda, yangi pedagogik va axborot texnologiyalariga asoslangan holda olib boradi.
N.A.Rajabov 2021-yilda O‘zbekiston Respublikasi prezidenti huzuridagi Davlat xizmatini rivojlantirish agentligi Samarqand viloyat filiali rahbarining “TASHAKURNOMA”si bilan, shuningdek, O‘zbekiston Respublikasi Veterinariya va chorvachilikni rivojlantirish davlat qo‘mitasi raisi tomonidan “FAXRIY YORLIQ” hamda qator yillar mobaynida universitet rektorining bir nechta “FAXRIY YORLIQ”lari bilan taqdirlangan.
Rajabov Navruzbek Azimjonovichning mehnatlari e’tirof etilib, 2021-yilda O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2021-yil 24-maydagi Farmoniga binoan “O‘zbekiston Respublikasi Mustaqilligining 30-yilligi” esdalik nishoni bilan taqdirlangan.
Shuningdek N.A.Rajabov Yangi O‘zbekiston yoshlarini vatanga muhabbat va sadoqat yo‘lida yetuk mutaxassis bo‘lib yetishihlari uchun talaba yoshlar bilan ustoz shogird tizimida ham talabalar bilan birgalikda bir qancha ilmiy maqolalar chiqargan. Hozirgi kunda Respublikamizda olib borilayotgan islohotlar bilan birgalikda fakultet va kafedraning ilmiy-innovatsion faoliyatini rivojlantirish, talaba yoshlarni ilmiy tadqiqotlarga jalb qilish, ilmiy to‘garaklari samaradorligini oshirish, universitetda Respublika va xalqaro ilmiy innovatsion loyihalar ko‘lamini oshirishga qaratilgan ishlarni amalga oshirishda ishtirok etib kelmoqda.

NAVRUZBEK AZIMJONOVICH RAJABOV
Раджабов Наврузбек Азимжонович родился 7 апреля 1986 года в Нарпайском районе. Первые знания в области экономики Наврузбек Азимжонович Раджабов получил, окончив с отличием в 2005 году Каттакурганский экономический колледж по специальности «Бухгалтерский учет», где обучался с 2002 по 2005 годы. С 2005 по 2014 годы работал бухгалтером 1-й категории в Каттакурганском медицинском колледже. В 2014-2018 г. учился на факультете экономики и управления Самаркандского сельскохозяйственного института по специальности «Менеджмент в сельском хозяйстве». Кроме того, с 2020 по 2022 годы обучался в магистратуре Самаркандского института экономики и сервиса по специальности «Экономика (отрасли и сферы)».
С 2015 по 2018 годы Наврузбек Азимжонович Раджабов работал бухгалтером 1-й категории в бывшем Самаркандском сельскохозяйственном институте, с 2018 по 2019 годы – в бухгалтерии Самаркандского института ветеринарной медицины, то есть Самаркандского государственного университета ветеринарной медицины, животноводства и биотехнологий. С 2019 по 2025 годы занимал должность начальника отдела кадров этого университета, а с 1 февраля 2025 года работает исполняющим обязанности заведующего кафедрой «Экономика и менеджмент».
В ходе научно-исследовательской деятельности опубликовал более 15 научно-методических работ, в том числе 5 статей в журналах, признанных ВАК, 10 статей в республиканских и зарубежных научно-практических конференциях, а также в журналах с импакт-фактором.
Н.А. Раджабов, помимо текущей нагрузки в университете, ведет занятия по нескольким дисциплинам на высоком уровне, используя новые педагогические и информационные технологии.
В 2021 году Н.А. Раджабов был награжден БЛАГОДАРНОСТЬЮ руководителя Самаркандского областного филиала Агентства развития государственной службы при Президенте Республики Узбекистан, а также ПОЧЕТНОЙ ГРАМОТОЙ председателя Государственного комитета Республики Узбекистан по развитию ветеринарии и животноводства. В течение многих лет он также неоднократно награждался ПОЧЕТНЫМИ ГРАМОТАМИ ректора университета.
Заслуги Раджабова Наврузбека Азимжоновича были признаны, и в 2021 году, согласно Указу Президента Республики Узбекистан от 24 мая 2021 года, он был награжден памятным знаком «30-ЛЕТИЕ НЕЗАВИСИМОСТИ РЕСПУБЛИКИ УЗБЕКИСТАН».
Кроме того, Н.А. Раджабов, в рамках системы «Учитель-ученик», совместно со студентами опубликовал ряд научных статей, способствующих воспитанию молодежи Нового Узбекистана в духе любви и преданности Родине и становлению их высококвалифицированными специалистами. В настоящее время он принимает участие в работе по развитию научно-инновационной деятельности факультета и кафедры, привлечению студенческой молодежи к научным исследованиям, повышению эффективности работы научных кружков, а также расширению масштабов республиканских и международных научно-инновационных проектов в университете в соответствии с проводимыми в Республике реформами.