ABDUSALOMOVA MOHCHEHRA ERGASHEVNA
1995-yilda 42-sonli o‘rta maktabni tamomladim. 1996-yilda Alisher Navoiy nomidagi Samarqand davlat universitetining rus filologiyasi fakultetiga o‘qishga kirdim. 2000-yilda ushbu oliygohni tamomlab, "Filolog, rus tili o‘qituvchisi" mutaxassisligini oldim.
Shu yili magistraturaga o‘qishga kirdim va 2002-yilda "F.M. Dostoyevskiyning „Jinoyat va jazo“ romani qahramonlarining xarakter xususiyatlari" mavzusida dissertatsiya yoqlab, magistrlik darajasini oldim.
2002-yildan boshlab pedagogik faoliyatimni boshladim. Samarqand shahridagi tibbiyot kollejida rus tili va adabiyoti o‘qituvchisi sifatida ishladim.
2012-yildan hozirgi kungacha Samarqand davlat veterinariya meditsinasi, chorvachilik va biotexnologiyalar universitetining "O‘zbek, rus tillari va adabiyoti" kafedrasida rus tili o‘qituvchisi sifatida faoliyat olib boryapman.
Ilmiy faoliyatim davomida 22 dan ortiq ilmiy maqola va tezislar nashr ettirdim. Ushbu maqolalar Oliy Attestatsiya Komissiyasi (OAK) tomonidan tan olingan jurnallarda, shuningdek, impakt-faktorli xorijiy jurnallarda va respublika ilmiy-amaliy konferensiyalarida chop etilgan. Shuningdek, bir nechta metodik qo‘llanmalar muallifiman.
Pedagogik faoliyatim davomida zamonaviy o‘qitish metodlari va innovatsion texnologiyalardan foydalanib, ta’lim sifatini oshirishga intilaman.

ABDUSALOMOVA MOHCHEHRA ERGASHEVNA
Абдусаломова Мохчехра Эргашевна, родилась 9 апреля 1978 года в городе Самарканд, Республика Узбекистан.
В 1995 году окончила среднюю школу №42. В 1996 году поступила в Самаркандский государственный университет имени Алишера Навои на факультет русской филологии. В 2000 году завершила обучение, получив специальность «Филолог, преподаватель русского языка».
В этом же году поступила в магистратуру и в 2002 году успешно завершила обучение, защитив диссертацию на тему: «Особенности характеров героев романа Ф.М. Достоевского „Преступление и наказание“».
С 2002 года начала преподавательскую деятельность. Работала преподавателем русского языка и литературы в медицинском колледже города Самарканда.
С 2012 года по настоящее время являюсь преподавателем русского языка на кафедре «Узбекского, русского языков и литературы» в Самаркандском государственном университете ветеринарной медицины, животноводства и биотехнологий.