UMAROVA DILFUZA MAMATKULOVNA
Umarova Dilfuza Mamatkulovna 2011 yilda Samarqand davlat universiteti rus filologiyasi fakultetini bitirib, 2011-2013 yillar Samarqand davlat universitetining magistratura bo`limida tahsil olgan. 2009 yildan 2017 yilgacha  Samarqand tumani 12 umumta‘lim maktabda rus tili o‘qituvchisi lavozimida ishlagan. 2017 yilda Samarqand qishloq xo‘jalik instituti O‘zbek tili va chet tillar kafedrasi o‘qituvchisi bo’lib ishlagan. 03.09.2018y. - Samarqand veterinariya meditsinasi  instituti O‘zbek tili, adabiyoti va xorijiy tillar kafedrasi o‘qituvchisi lavozimida ishlagan. 06.09.2021 y. - Samarqand veterinariya meditsinasi  instituti O‘zbek, rus tillari va adabiyoti kafedrasi o‘qituvchisi lavozimida ishlagan. 11.04.2022 y.h.v. - Samarqand davlat veterinariya meditsinasi, chorvachilik va biotexnologiyalar universiteti O‘zbek, rus tillari va adabiyoti kafedrasi o‘qituvchisi lavozimida faoliyat yuritib kelmoqda.
Ilmiy-tadqiqot faoliyati davomida 30 dan ortiq ilmiy-uslubiy ishlar, jumladan 6 ta OAK e’tirof etgan jurnal, 20 ta mahalliy va xorijiy ilmiy-amaliy konferensiyalar hamda impakt faktorli jurnallarda va 1 ta SCOPUS jurnalida maqolalar chop ettirgan.
Umarova D.М. talabalarning bo’sh vaqtini mazmunli o’tkazishlari uchun Rus tili faniga oid ochiq darslar va turli xil tadbirlar o’tkazish bilan bir qatorda talabalarni bilim salohiyatini oshirish maqsadida “Ruscha gaplashamiz! Говорим по-русски!” rus tili to`garagini yuritib boradi va ko’plab talabalarga kundalik davomida darsdan tashqari rus tilini o’rganishlari uchun o’z hissasini qo’shib kelayapdi.
Shuningdek, Umarova D.M. Yangi O‘zbekiston yoshlarini vatanga muhabbati va sadoqati yo‘lida yetuk mutaxassis bo‘lib yetishishlari uchun talaba yoshlar bilan ustoz shogird tizimida ham talabalar bilan birgalikda bir qancha ilmiy maqolalar chiqargan. Hozirgi kunda Respublikamizda olib borilayotgan islohotlar bilan birgalikda fakultet va kafedraning ilmiy-innovatsion faoliyatini rivojlantirish, talaba yoshlarni ilmiy tadqiqotlarga jalb qilish, ilmiy to‘garaklari samaradorligini oshirish, universitetda Respublika va xalqaro ilmiy innovatsion loyihalar ko‘lamini oshirishga qaratilgan ishlarni amalga oshirishda ishtirok etib kelmoqda.

UMAROVA DILFUZA MAMATKULOVNA
Umarova Dilfuza Mamatkulovna in 2011, she graduated from the Faculty of Russian Philology of Samarkand State University, and from 2011 to 2013, she studied in the master's program at Samarkand State University. From 2009 to 2017, she worked as a Russian language teacher at General Education School No. 12 in Samarkand district. In 2017, she worked as a lecturer at the Department of Uzbek Language and Foreign Languages at the Samarkand Agricultural Institute. From September 3, 2018, she worked as a lecturer at the Department of Uzbek Language, Literature, and Foreign Languages at the Samarkand Institute of Veterinary Medicine. From September 6, 2021, she worked as a lecturer at the Department of Uzbek, Russian Languages, and Literature at the Samarkand Institute of Veterinary Medicine. Since April 11, 2022, she has been working as a lecturer at the Department of Uzbek, Russian Languages, and Literature at Samarkand State University of Veterinary Medicine, Livestock, and Biotechnology.
During her research activities, she has published more than 30 scientific and methodological works, including 6 articles in journals recognized by the Higher Attestation Commission (HAC), 20 articles in local and international scientific-practical conferences and impact factor journals, as well as 1 article in a SCOPUS journal.
Umarova D.М. actively organizes open lessons and various events related to the Russian language for students, contributes to their knowledge development, and leads the club "Speaking Russian!", helping students study Russian beyond the classroom.
Additionally, Umarova D.M., within the mentorship system, has co-authored several scientific articles with students to foster their professional development and instill a love and dedication to their homeland. She is currently actively involved in the scientific and innovative activities of the faculty and department, engaging students in research, enhancing the efficiency of scientific clubs, and expanding the scope of national and international scientific and innovative projects at the university.