UMAROVA DILFUZA MAMATKULOVNA
Umarova Dilfuza Mamatkulovna 2011 yilda Samarqand davlat universiteti rus filologiyasi fakultetini bitirib, 2011-2013 yillar Samarqand davlat universitetining magistratura bo`limida tahsil olgan. 2009 yildan 2017 yilgacha  Samarqand tumani 12 umumta‘lim maktabda rus tili o‘qituvchisi lavozimida ishlagan. 2017 yilda Samarqand qishloq xo‘jalik instituti O‘zbek tili va chet tillar kafedrasi o‘qituvchisi bo’lib ishlagan. 03.09.2018y. - Samarqand veterinariya meditsinasi  instituti O‘zbek tili, adabiyoti va xorijiy tillar kafedrasi o‘qituvchisi lavozimida ishlagan. 06.09.2021 y. - Samarqand veterinariya meditsinasi  instituti O‘zbek, rus tillari va adabiyoti kafedrasi o‘qituvchisi lavozimida ishlagan. 11.04.2022 y.h.v. - Samarqand davlat veterinariya meditsinasi, chorvachilik va biotexnologiyalar universiteti O‘zbek, rus tillari va adabiyoti kafedrasi o‘qituvchisi lavozimida faoliyat yuritib kelmoqda.
Ilmiy-tadqiqot faoliyati davomida 30 dan ortiq ilmiy-uslubiy ishlar, jumladan 6 ta OAK e’tirof etgan jurnal, 20 ta mahalliy va xorijiy ilmiy-amaliy konferensiyalar hamda impakt faktorli jurnallarda va 1 ta SCOPUS jurnalida maqolalar chop ettirgan.
Umarova D.М. talabalarning bo’sh vaqtini mazmunli o’tkazishlari uchun Rus tili faniga oid ochiq darslar va turli xil tadbirlar o’tkazish bilan bir qatorda talabalarni bilim salohiyatini oshirish maqsadida “Ruscha gaplashamiz! Говорим по-русски!” rus tili to`garagini yuritib boradi va ko’plab talabalarga kundalik davomida darsdan tashqari rus tilini o’rganishlari uchun o’z hissasini qo’shib kelayapdi.
Shuningdek, Umarova D.M. Yangi O‘zbekiston yoshlarini vatanga muhabbati va sadoqati yo‘lida yetuk mutaxassis bo‘lib yetishishlari uchun talaba yoshlar bilan ustoz shogird tizimida ham talabalar bilan birgalikda bir qancha ilmiy maqolalar chiqargan. Hozirgi kunda Respublikamizda olib borilayotgan islohotlar bilan birgalikda fakultet va kafedraning ilmiy-innovatsion faoliyatini rivojlantirish, talaba yoshlarni ilmiy tadqiqotlarga jalb qilish, ilmiy to‘garaklari samaradorligini oshirish, universitetda Respublika va xalqaro ilmiy innovatsion loyihalar ko‘lamini oshirishga qaratilgan ishlarni amalga oshirishda ishtirok etib kelmoqda.

UMAROVA DILFUZA MAMATKULOVNA
Умарова Дилфуза Маматкуловна в 2011 году окончила факультет русской филологии Самаркандского государственного университета, в 2011-2013 годах обучалась в магистратуре Самаркандского государственного университета. С 2009 по 2017 год работала учителем русского языка в общеобразовательной школе №12 Самаркандского района. В 2017 году работала преподавателем кафедры узбекского языка и иностранных языков Самаркандского сельскохозяйственного института. С 03.09.2018 года – преподаватель кафедры узбекского языка, литературы и иностранных языков Самаркандского института ветеринарной медицины. С 06.09.2021 года – преподаватель кафедры узбекского, русского языков и литературы Самаркандского института ветеринарной медицины. С 11.04.2022 года по настоящее время – преподаватель кафедры узбекского, русского языков и литературы Самаркандского государственного университета ветеринарной медицины, животноводства и биотехнологий.
В ходе научно-исследовательской деятельности опубликовала более 30 научно-методических работ, включая 6 статей в журналах, признанных ОАК, 20 статей в местных и зарубежных научно-практических конференциях и журналах с импакт-фактором, а также 1 статью в журнале SCOPUS.
Умарова Д.М. активно организует открытые уроки и различные мероприятия по русскому языку для студентов, способствует повышению их знаний, ведёт кружок «Говорим по-русски!», помогая студентам изучать русский язык за пределами учебных занятий.
Кроме того, Умарова Д.М. в рамках наставнической системы вместе со студентами публикует научные статьи, направленные на развитие молодых специалистов, прививает любовь и преданность к Родине. В настоящее время активно участвует в развитии научно-инновационной деятельности факультета и кафедры, привлекает студентов к научным исследованиям, повышает эффективность научных кружков, а также способствует расширению республиканских и международных научно-инновационных проектов университета.